Amerika’da Üniversite Okumak. Amerika Üniversite Ücretleri
Her yıl, tüm dünyadan binlerce öğrenci Amerika’ya üniversite okumak için gidiyor. Amerika’da üniversite okumak, içinde bulunduğu koşullar ve 4000 kadar üniversitesinin bulunması nedeniyle, geçmişten bu yana Türkiye’de olan öğrenciler için de cazip durumdadır.

Amerika’da Üniversite Öğrencileri için Harcama Kalemleri

 Amerika’da Üniversite Ücretleri

Amerika’ da üniversite okurken eğer GreenCard’a sahipseniz, international vizelere sahip olanlardan daha şanslısınız. Çünkü misal, GreenCard’lı öğrenci dönemlik olarak okula 6000 $ ödüyorken, GreenCard’ı olmayanlar 25000 $ civarı ödeyebiliyor.
Amerika’da üniversite ücretleri tabi ki okuduğunuz üniversiteye ve bölüme göre değişkenlik gösterebiliyor. Yıllık olarak 25000$ -100000 $ arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Amerika’da Barınma Ücretleri

Amerika’da kiralar eyaletlere göre değişiyor. Küçük bir eyalette 1+1 daireler için en uygun fiyat 500 $ civarıdır. Odadaki kişi sayısı 2 kişilikten 8 kişiliğe kadar değişiyor. Kişi sayısına, bulunduğu eyalete göre değişen bu fiyatlar yaklaşık olarak 350 $-1000 $ arasındadır.

Amerika’da öğrenciler için temel ihtiyaçlar

Temel ihtiyaçlar kalacağınız yurda veya eve göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Amerika’da bir yastığı 2 $’a alabiliyorsunuz. Onu götürmenize gerek yok ama nevresim gibi size maddi yük olabilecek ve ihtiyacınız olabilecek eşyaları, götürürseniz ekstra para harcamamış olursunuz. Amerika’da aylık temel İhtiyaçlarınızı, kira dahil evde kalıyorsanız 2000 $-4000 $ arasında giderebilirsiniz.
Gıda fiyatları, paketlenmiş hazır yiyecekler Amerika’da yaşayanlar için genel olarak uygundur. Meyve ve sebzeler ise paket yiyeceklere göre daha pahalıdır.
Gıda dışında bir de yaptırmanız gereken sigorta bulunmaktadır ve 500 $ civarıdır.

Amerika’da Üniversite Okumak. Amerika Üniversite Ücretleri

Amerika’da Üniversite Okumak. Amerika Üniversite Ücretleri

Amerika’da Öğrenciler için Sosyal İmkanlar

Yurtların olduğu yerde tenis kortu, voleybol sahası, yüzme havuzları gibi sosyal imkanlar genellikle bulunuyor. Okuduğunuz okulun spor salonu, futbol sahası, basketbol sahası gibi sosyal imkanları da mevcut. Bunun yanında zaman zaman üniversitelerin düzenlemiş olduğu aktiviteler de bulunuyor.

 Amerika’da Öğrenciler İçin Çalışma İmkanları

Okulda part time çalışabilirsiniz. Türkiye’deki finansörünüz vefat etti veya ekonomik durumunuz daha kötü bir hale geldiyse bu durumda göçmenlik başvurusu yaparak okul dışında da çalışabilirsiniz.

Amerika’da Eğitim Sistemi

Okula kayıt olduğunuzda size elektronik bir kart veriyorlar ve okula girmekten yemek yemeye kadar birçok işlemi bu kartla gerçekleştiriyorsunuz. Yine kartınızla belirli saatlerde, bilgisayardan projeksiyon cihazına kadar bir çok şeyi ücretsiz olarak kiralayabiliyorsunuz.
Kitapları 2 saat için(farklılık gösterebilir) kütüphanede kullanabilirsiniz ya da almak isterseniz lisanslı kitaplar aldığınız için Türkiye’ye göre oldukça pahalıdır.
Üniversiteler hafta sonu gece geç saatlere kadar açık durumda. Türkiye’den farklı olarak ev ödevleri sınavlarda büyük ölçüde etkili. Hoca, öğrenci diyalogları Türkiye ile kıyaslayacak olursak daha yakın gibi düşünebilirsiniz.  Ders işleyişi olarak çok bir farklılık yoktur.

Amerika’da Burs İmkanları

Bu kapsamda başvuruda bulunabileceğiniz birçok burs ve program bulunmaktadır. Devlet bursları, üniversite bursları, özel kurumların verdiği burslar ve ihtiyaçlara yönelik burslar gibi daha birçok burs çeşidi bulunmaktadır. Bu bursların da kendi içlerinde çeşitleri bulunmakta.
Bazı burslar daha çok Amerika vatandaşlarına yönelikken; bazıları ise yabancı öğrencilere yönelik burslardır. Bazen de daha çok kadınlara yönelik burslar görebiliyorsunuz. İhtiyaca yönelik burslarda kriter olarak öğrencinin maddi durumu göz önünde bulunduruluyor. Burslardan en çok bilinenleri:

  • Fulbright Öğrenci Programı
  • AAUW International Fellowships Burs Programı
  • West Chester University of Pennsylvania Bursu
  • Hubert H. Humphrey Burs Programı
  • Illinois Wesleyan Üniversite Bursları
  • Columbia College Burs Programları
  • New Jersey Institute of Technology Bursları

olarak sıralanabilir.

Amerika’da Üniversite Denklikleri

Üniversitelere başvuru yapmadan önce denklik konusunun araştırılması çok önemlidir. Reklamlarda ve medyalarda gördükleriniz sizi yanıltmasın, yanlış ve yanıltıcı bilgiler bir hayli fazla.
Amerika’ dan alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekmektedir. Bu bilgiye ulaşmak tamamıyla sizin kendi sorumluluğunuzda olacaktır.
Amerika’da üniversite okumak, Amerika üniversite ücretleri, yurt ve barınma olanakları ile Amerika üniversite bursları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Amerika ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz;
Amerika Göçmenlik Şartları
Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak
Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Amerika’da Nasıl İş Bulunur?
Amerika’da Yaşam Giderleri
Amerika’da İş İmkanları
Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni