İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? İngiltere İş İlanları
Son dönemde İngiltere’ye göç eden Türklerin sayısındaki artış, vatandaşlarımız için örnek olmakta ve pek çok kişinin cesaret verici adımlar atmasını sağlamaktadır. İngiltere’ye bireysel olarak ya da ailesiyle taşınmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk soru İngiltere’de nasıl iş bulunur sorusudur.
İngiltere’de Türkler, hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok alanda iş bulabilmektedir. Örneğin; kuaförlük, taksi şoförlüğü, restoran ve cafe işletmeciliği, garsonluk, komilik, kasaplık gibi işler Türkler arasında oldukça yoğun olarak tercih edilmektedir. Ayrıca İngiltere’de tekstil, finans ve bilişim (IT) sektörlerinde de pek çok beyaz yakalı vatandaşımız iş bulabilmektedir.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

Finans sektörü, bilgi işlem sektörü, enerji sektörü gibi popüler olan sektörlerde çalışabilmek için internetten, Linkedin gibi platformlar aracılığı ile iş aramak ve bulmak mümkündür. Başvurunun kabul edilmesi durumunda, işveren firmanın TIER 2 genel çalışma vizesine sponsor olması gerekmektedir. Firmanın sponsor olabilmesi için aynı zamanda bu konuda yetki sahibi de olması gerekmektedir. Bu yetkiye sahip firmalarda bile bu yetki sınırlı sayıda kişi için kullanılabilmektedir. Ayrıca firmanın İngiltere ile Avrupa Birliği sınırları içerisinde iş için uygun olan kişiyi bulamadığını yetkililere ispatlaması gerekmektedir.
Tüm bunların dışında B1 ve üstü seviyede İngilizce bilgisi olduğunu ispat eden bir belge ile dil yeterliliğinin mülakatlarda ispatlanması gerekmektedir. Tüm bu şartların altındaki neden, hükumetin beyaz yakalı çalışanlar için, doğal olarak öncelikle İngiliz vatandaşlarını tercih etmek istemesidir. Yani gün geçtikçe ve artan taleplerden ötürü İngiltere’deki firma sponsorluğunda TIER 2 genel çalışma vizesi almak oldukça zordur.
Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), vatandaşlarımızın kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlamaktadır. 1963 yılında imzalanan bu anlaşma ile kendi işini yapmak isteyen her Türk vatandaşı, işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebilmektedir. Bu şekilde hiçbir firmanın sponsorluğu gerekmemektedir. Yapılacak işle ilgili mantıklı bir iş planı hükumete bildirilmekte ve bu konuda plana uygun denetlemeler geçirilmekte ve paravan şirketler kurulmasının önüne geçilmektedir.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? İngiltere İş İlanları

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur? İngiltere İş İlanları

İngiltere’de Staj Yapma ve İş Bulma

Staj yeri konusunda üniversitede okunulan bölümle ilgili staj ilanları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Erasmus kapsamında İngiltere’de staj yapmak isteyenler için hibe miktarı aylık 430 Pound civarındadır. Bu ücret, asgari ücretin 1100 Pound civarında olduğu ülkede yetersiz kalmaktadır.
İngiltere’de konaklama ve ulaşım pahalı olup özellikle sigara ve alkol alışkanlığı olanlar bu ücretlerle çok fazla maddi zorluk çekmektedirler.
İş bulma konusunda en büyük sıkıntı vize ücretlerinin oldukça pahalı olmasıdır. Çalışma vizeleri için en az 500 pound gerekmektedir. Alınan vize maksimum 3 yılı kapsamaktadır. 3 yıldan uzun sureli vize ücreti ise daha da pahalı olmaktadır.

İngiltere’de Stajyerlik ve İş İlanları

Bazı web siteleri aracılığı ile CV oluşturarak iş-staj yeri bulunabilmektedir. Bu konuda bazı etkili siteler şunlardır;

İngiltere’de nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.
İngiltere ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var,
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Maaşlar
İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak