Yeni Pasaport Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?
Belirli süre aralıklarıyla değiştirilmesi gereken pasaportlar, özellikle yaz ayları yaklaşırken nüfus müdürlüklerinin kapılarında uzun kuyruklar oluşmasına neden olmaktadır. Nüfus müdürlüğü bu kargaşayı engellemek için, randevu sistemi oluşturmuş ve bu şekilde, hem vatandaşların mağdur olmasını engellemiş, hem de memurlarının işini kolaylaştırmıştır.
Pasaport başvurusu nüfus müdürlüklerine yapılmaktadır. Bu işlem için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Nüfus müdürlüğünden randevu almadan önce mutlaka gerekli belgeler toplanmalı ve başvuru o şekilde yapılmalıdır. Çünkü aksi takdirde, 1 belge bile eksik olsa nüfus müdürlüğü başvuruyu kabul etmemektedir. Bu durum vatandaşların zor durumda kalmasına neden olabilir.
Çipli yeni pasaport başvurusu için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
  • Son 6 ay içerisinde çektirilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf (Çektirilirken pasaport için olduğu belirtilirse fotoğrafçı ona göre çekecektir.)
  • Pasaport defter bedeli makbuzu
  • Pasaport Harç Bedeli makbuzu
Yeni Pasaport Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Yeni Pasaport Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Yeni Pasaport Randevu Sistemi

Her yıl yoğun bir şekilde yürütülen pasaport başvuru işlemleri, nüfus müdürlüklerinde aşırı yoğunluğa ve buna bağlı kargaşaya neden olmaktadır. Hem vatandaşların, hem de memurların bu sorununa çare olmak amacıyla oluşturulmuş randevu sistemi sayesinde işlemler hızlanmış ve kolaylaşmıştır.
Pasaport çıkaracak veya yenileyecek olan vatandaşların, “Alo 199” hattını arayarak veya “https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al”sistemine giriş yaparak randevu almaları gerekmektedir. Randevular müsaitlik durumuna göre kolayca oluşturulabilir.

Yeni Pasaport Alma Süreci Nasıl İşler?

Pasaport çıkarmak için gerekli tüm belgeler hazırlandıktan sonra, belirlenen randevu saatinde nüfus müdürlüğüne gidilerek işlemler tamamlanır.

Ne Kadar Sürer?

Pasaport için gerekli belgelerin hazırlanması, ödemelerin yapılması ve randevu alınması birkaç gün sürecektir. Tüm bu işlemlerin ardından, nüfus müdürlüğünde en fazla 30 dakika harcanacak ve pasaportun eve gelmesi beklenecektir.
Merkezde oluşmuş yoğunluğa göre süre değişmekle birlikte, herhangi bir aciliyet söz konusu olup belirtilmemişse, pasaportun gelme süresi 10 – 30 gündür.
Yeni pasaport değiştirme ve kimlik yenileme ile ilgili sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;