Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Çıkarma
Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma işlemlerinin, en geç bebek doğduktan sonraki  hafta içerisinde yaptırılması gerekmektedir. Acil ve gerekli durumlarda, gerekli belgeler nüfus müdürlüğüne iletilerek bu süre uzatılabilir fakat pek olumlu bakmayacakları belirtilmelidir.
Yeni doğan bebekler için kimlik çıkarma işlemleri, bebeğin annesi veya babası tarafından yapılmaktadır. Herhangi başka bir akrabası giderek, bebek için kimlik çıkaramaz. (Yalnızca acil ve gerekli durumlarda vekalet verilerek bu işlem yapılabilir.) Ayrıca ikisinin birlikte gitmesine de gerek yoktur. İkisinden birinin gitmesi yeterli olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Kimliği için Gerekli Belgeler

  • Hastaneden alınmış imzalı veya mühürlü doğum belgesi.
  • Anne veya babanın kimliği.
  • Eğer kimlik akraba tarafından çıkarılacaksa, anne ve babanın neden çıkaramadığına dair bir belge ve imzalanmış vekalet.
Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Çıkarma

Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Çıkarma

Yeni Doğan Bebek Kimliği için Randevu Nasıl Alınır?

Randevu bebek doğduktan sonra, ya da bebeğin doğacağı gün belliyse bebek doğmadan önce alınabilir. Bebeğin doğacağı gün belliyse, randevunun online siteden alınması daha mantıklı olacaktır. Çünkü orada boş gün ve saatleri daha kapsamlı görmek mümkündür. Bebeğin doğacağı günden birkaç gün sonrasına randevu oluşturulabilir.
Bebek doğduktan sonra alınacak randevular ise, kişinin istediği şekilde gerçekleştirilebilir. İsterse “ALO 199’u arayarak randevusunu telefon ile oluşturur, isterse de, online siteden başvuru yapabilir. Fakat randevu oluşturmaya gerek olmadığı da belirtilmelidir. Çünkü bu tarz durumlarda, anne ve baba önceliklidir. Randevu oluşturmak, sıra beklemeden işlem yapmak ve işlemleri kolayca halletmek amacıyla avantajlıdır.

Yeni Doğan Bebek Kimliği Çıkarma Ücreti

Yeni doğan bebekler için çıkarılacak olan kimlikler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat ailelerin duyarlı olması ve bebek doğduktan sonraki 1 ay içerisinde bebekleri için kimlik çıkarması gerekmektedir. Doğumun üzerinden 1 ay geçtikten sonra çıkarılacak olan kimliklerde, yeni doğan bebek kimlik geç çıkarma cezası uygulanacaktır.
Bebeğin kimliğini çıkartmak, devletin bebekle ilgili yapacağı bazı yardımları almak için de gereklidir. Örneğin bebek için yatan para, battaniye, gıda gibi malzemelerin alınması için bebeğin kimliği gerekir. Bu nedenle ailelerin gereken hassasiyeti göstermesi önemlidir.
Yeni kimlik değiştirme ve kimlik yenilemek ile ilgili sorularınız için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;