Amerika’da Maaşlar. Amerika’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Amerika’da eyaletlere ve şehirlere göre aynı işte çalışılmasına rağmen farklı maaş uygulamaları ile karşılaşmak mümkündür. Asgari ücret de her eyalette farklı bir şekilde uygulanmaktadır.

Genel olarak çalışmayı seven, tembel olmayan insanlar için Amerika’da hep bir şans vardır. Fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletlerinde birçok kişi part time olarak ikinci bir işte çalışabilmektedir.

Kimi zaman birinin ikinci bir işte çalışması için mensubu olduğu firma dahi iş bulmasına yardımcı olmaktadır. Üniversite öğrencileri genelde akşamları part time olarak çalışmakta ve okul masraflarını bu şekilde çıkarmaktadır. Çalışmanın bir kültür olarak algılandığı bu ülkede paraya fazla ihtiyacı olmayan üniversite öğrencileri bile çalışmayınca yadırganabilmektedir.

Amerika’da Asgari Ücret

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da asgari ücret uygulaması mevcuttur. Ancak eyalet sistemi ile yönetildiğinden dolayı federal hükumet tarafından belirlenen asgari ücret tutarının uygulanıp uygulanmayacağı veya daha mı düşük yada yüksek seviyede uygulanacağı eyalet hükumetlerinin vereceği karara bağlıdır.

Federal hükumetin 2019 yılı için belirlediği asgari ücret saatlik 7.50 Dolar’dır. Haftalık yasal çalışma süresinin 40 saat olduğu düşünüldüğünde aylık asgari ücret yaklaşık 1200 Dolar seviyesindedir. Eyaletlerdeki asgari ücret uygulamasının belirlenmesinde tamamen eyaletteki ekonomik durum ve işveren lobisinin faaliyetleri etkili olmaktadır.

Asgari ücretin eyaletlere göre değişimi incelendiğinde en yüksek ücret California eyaletinde 11 Dolar olup en düşük ücret ise 5.15 Dolar ile Wyoming eyaletindedir. Genel olarak ekonomik yoğunluğun yaşandığı eyaletlerde asgari ücret diğer bölgelere göre daha yüksektir. Bu durum örneğin Kocaeli’de aylık 2000 TL alan bir asgari ücretli çalışanın Mardin’de 1800 TL maaş alması gibidir.

ABD’de benimsenen farklı asgari ücret uygulaması sayesinde sanayinin daha az yoğun olduğu eyaletlere yatırım yapılması ve buralardaki ucuz iş gücü nedeniyle istihdam alanları yaratılması hedeflenmektedir.

Amerika’da 13 eyalet asgari ücreti 7.5 Dolar, 30 eyalet 7.5 Dolar’dan yüksek, 2 eyalet 7.5 Dolar’dan düşük uygulamaktadır. 5 Eyalet ise hiçbir şekilde asgari ücret politikası uygulamamaktadır.

Amerika’da Maaşlar. Amerika’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Amerika’da Maaşlar. Amerika’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Amerika’da Maaşlar

Öncelikle Amerika’nın en çok kazanan meslekleri arasında doktorluk ve özellikle cerrahlık ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında üniversite diplomasına ihtiyaç olmadan çalışılabilecek işlerde de hayatınızı rahatça idame edebileceğiniz ücretler alabilirsiniz.

Örneğin Amerika’da bir tır şoförü ortalama 4400 Dolar maaş almaktadır. Üstelik bu ülkede tır şoförü olmak için sadece 6 haftalık bir kursa gitmeniz yeterli. Kurs maliyeti de ortalama 10.000 Dolar’dır. Otobüs şoförü maaşları şehirden şehre değişmekte olup ortalama 3400 Dolar’dır. Vasıfsız bir işçinin ülke genelinde ortalama maaşı 2700 Dolar. İnşaat işlerinde tecrübe sahibi bir işçinin maaşı ortalama 2800 Dolar, boyacının maaşı 2900 Dolar, çatı ustasının ve demir işçisinin maaşı 2850 Dolar’dır.

Tekniker maaşları çalışılan şirkete göre farklılıklar gösterse de saat ücretleri 20-25 Dolar arasındadır. Haftada 40 saat çalışan bir tekniker genel olarak 3200-4000 Dolar arasında bir maaş almaktadır.

Amerika’da ne iş yapacak olursanız olun işverenler sizin diplomanızdan, kariyerinizden ve birikiminizden çok iş temponuz ve iş ahlakınız ile ilgilenirler. Bunun sonucu olarak deneyime göre Amerika’da maaşlar artmaktadır.

Her iş için deneyimli olmak ortalama olarak %5 oranında maaşa getiri sağlamaktadır. Bunun yanında çalışacağınız işte hiçbir deneyiminiz yoksa %5 oranında maaşınızın eksileceğini de bilmekte fayda var. Tabi bu eksik farkın iyi bir çalışma ile çok kısa zamanda kapatılabilmesi mümkündür.

Amerika’da asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Amerika’da maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Amerika Göçmenlik Şartları

Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak

Amerika’da Nasıl İş Bulunur?

Amerika’da Yaşam Giderleri

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da İş İmkanları

Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni