Amerika’da İş Kurmak. İş Fikirleri ve Gerekli Sermaye
Amerika’da iş kurmak imkansız değildir, hatta sandığınız kadar zor da değildir. Çünkü hemen hemen Amerika vatandaşlarıyla aynı imkanlara sahipsiniz. Bu sebepten Amerika vatandaşı olmayan birçok yabancı yatırımcı Amerika’da iş kuruyor.

Amerika’da İş Kurmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Amerika’da İş Kurmak İstediğiniz Eyaleti Belirleyin

Amerika’da iş kurmak istiyorsanız öncelikli bilmeniz gereken, her eyaletin yasalarının farklı olduğudur. Prosedürler, vergiler gibi birçok şey farklılık göstermekte. Bu sebeple öncelikle işi kuracağınız eyalete karar vermelisiniz.
Bu araştırmayı yaparken iş kolunuza göre araştırma yapmanız sizin için önemlidir. Çünkü bazı eyaletler, bazı iş kolları için destekleyici nitelikteyken bazı eyaletlerin prosedürleri sizin için yıldırıcı olabilir. Örneğin; bazı eyaletler işi kurabilmeniz için oradan adres göstermenizi isteyebilir.

Şirketinizin Türüne Karar Verin

Daha önceden herhangi bir yerde bir girişimcilik serüveniniz olduysa yada bu konuyla ilgili araştırma yaptıysanız bilirsiniz. Şahıs şirketleri ve Limited şirketleri gibi olmak üzere, şirket türleri bulunmakta ve bunların kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu aşama çok önemli olup çok titiz ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Şirketinizin Adını Belirleyin

Amerika’da iş kurmak istiyorsanız; önemsizmiş gibi görünen şirketiniz adını teyit ettirme, aşaması oldukça önemlidir.
Employer İdentification Number(EIN), Social Secuirty Number(SSN), İndividual Taxpayer İdentification Number(ITIN) Numaralarını Almak:
EIN; federal şirket numarası demektir ve şirket kuruluşundan sonra edinmeniz gereken 9 haneli bir numaradır. Bu numaraya vergi beyan ve raporlarınızı belirtmeniz ve banka hesabı açmanız için ihtiyacınız olacaktır. İnternal Revenue Service(IRS)’ den alabilirsiniz.
SSN; sosyal güvenlik numarası anlamına gelmektedir. T.C. kimlik numarası ile benzer düşünebilirsiniz. Bu numarayı Amerika’ ya girişlerinizde ömür boyu kullanabileceksiniz. Amerika’ya gitmeyecek dahi olsanız da size ait olarak kalacaktır. SSN almak için, Amerika’da size en yakın Social Security Administration(SSA) ofisine başvurabilirsiniz. Bu işlem, yaklaşık olarak 1-5 hafta arasında değişebilir.
ITIN; vergi kimliği numarası demektir. Vergi ödeme yükümlülüğü olan herkesin ITIN numası olmak zorundadır.

Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak

Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak

Kuruluş Belgelerinizi Hazırlayın

Kuruluş belgeleri Amerika’da iş kurmak istediğiniz iş koluna, eyaletine ve şirketinizin türüne göre değişmektedir. Kuruluş belgelerinizi Eyalet Şirketler Daireler’ ine teslim etmeniz gerekmektedir. 

Amerika’da Yapılabilecek İşler ve Gereken Sermaye

 Temizlik Şirketi

 • Ruhsat ve Ruhsatlar – Şirketinizin türüne göre şirket kayıt ücretiniz 30 $ ile 500 $
 • Sigorta – çalışan sayısına bağlı olarak yılda 500$ ile 3500$
 • Temizlik Ekipmanı ve Ürünleri – 300 $ ile 600 $
 • Reklam – Pazarlama için 100 – 200 $
 • İşçi – çalışan başına 11.63 $ / saat

Bu rakamlardan yola çıkarak, en az 1000 $ gibi düşük bir fiyata kayıtlı ve eksiksiz bir operasyonel temizlik şirketi kurabilirsiniz. Düşük işletme maliyeti, ülkede faaliyet gösteren 898 bin 474 tane temizlik şirketinin olmasının nedenlerinden biridir .

Amerika’da Restoran Açmak

Bakım, onarım, güvenlik ve faturalar: 3000 $ – 6000 $ dolar bütçe ayırmalısınız
İş Lisansları ve izinleri: Bunun için, iş yerinize bağlı olarak 1000 $ – 3000 $ arasında bir bütçe ayırmanız gerekir.
Çalışanlar: vergi ve çalışan sigortası dahil olmak üzere tüm çalışanlara ilişkin masrafları karşılamak için 1000 $ ile 4000 $ arasında değişir
Reklam: Yaptığınız işi duyurmak istiyorsanız TV, radyo ve internetten mutlaka yararlanmanız gerekir. Reklam için 2000 $
Sigorta: Sigortaya başlamak için yaklaşık 1000 $
Ekipman: Bu, hepsinden önemli ve en pahalı olanı. Çok fazla ekipmana ihtiyacınız olacak. İhtiyacınız olacak ekipmanlardan bazıları endüstriyel gazlı ocaklar, fırınlar, tencere, mutfak eşyaları, soğutucular ve çeşitli yiyecek ekipmanları içerir ve bu da yaklaşık olarak 25.000 $
Yiyecek ve İçecekler: Yiyecek ve içecek için de bir miktar para ayırmalısınız. Bunu karşılamak için yaklaşık 1000 $ – 1500 $ yeterli olmakta. Bu eşyalardan bazıları baharat ve otlar, yağlar gibi gıda maddeleri, koruyucular ve bazen alkol içerir. Alkol satın alıyorsanız, alkol için de lisans almanız gerekebilir.
Eğitim: Yemek hazırlama işine başlamada eğitim de önemlidir ve işinizi başlatmayı planlarken bu bedeli unutmamalısınız. Yemek konusunda kısa süreli kurslara kayıt olabilirsiniz. Pratik eğitim için yeterli olabileceğinizden emin olmalısınız. İlk eğitim masraflarını karşılamak için en az 1.000 $ ayırmalısınız.
Ağ maliyetleri: Diğer insanlarla daha fazla müşteri çekmenin, size ne kadara mal olacağını da unutmamalısınız. Bunun için en az 500 $ ayırmalısınız.
Bu bilgilerden yola çıkarak Amerika’da iş kurmak istiyorsanız ve bu bir restoransa başlangıçta 44000 $  olmalı. Bu işi evden yapacaksanız 10000 $ yeterli olacaktır.
Zaman: Son olarak, başarılı bir işe başlamak için zamana ve enerjiye mal olur. Çok zamanınızı alacağını unutmayın.

Kahve Evi

 • Kahve Kiosk / Kahve standı: 60.000 – 100.000 $
 • Mobil Kahve kamyonu: 50.000 $ ile 100.000 $ arası
 • Kahve dükkanı ve oturacak yer: $ 80,000- 275.000 $

Zaten uygun bir alana sahipseniz veya fırıncılık gibi tamamlayıcı bir işiniz varsa, maliyetleriniz çok daha düşük olabilir. Bir kahve barını kahve dükkanınıza eklemek isterseniz, başlangıç ​​maliyetinize yaklaşık 5.500 dolar ile 20.000 dolar ekleyin. Başlangıç ​​maliyetlerine ek olarak, ilk altı ay boyunca tüm işletme giderlerinizi karşılamak için elinizde nakit bulundurmanız gerekir.

Amerika’da Market Açmak

Ekipman ve Teknoloji: POS sistemi, her iş istasyonu için 550 dolar ek bir maliyetle 2,000 dolar civarındadır. İnternet erişimi her seferinde 300 $ ile 500 $ arasında olabilir. Web erişimi ise 100 $ veya daha fazla bir maliyete sahip olabilir.
Web Sitesi Barındırma ve E-ticaret: Bir web sitesi istiyorsanız, bir web sitesi oluşturucuya ve çevrimiçi tutmak için bir ana bilgisayara ihtiyacınız var. Ayda en az 30 – 200 $ harcamanız beklenen ücretler arasında
İç Mekan Dekoru ve Estetik: Bu harcama size göre değişir lakin. Ek olarak, 50 ile 100 dolar arasında bir genel yüklenici gerektirebilir.
Mesleki ve Yasal Ücretler: Bir muhasebeci ve avukatınızla çalışmak için 1000 $ ile 10000 $.
Ruhsat ve Ruhsat Verme: Bulunduğunuz eyalete bağlı olarak 200 ile 2000 $ arasında değişebilir.
Pazarlama, Tanıtım ve Halkla İlişkiler: Pazarlama, tanıtım ve halkla ilişkiler harcamaları, başlangıç ​​bütçenizin önemli bir parçası olacaktır. Birçok iş uzmanı pazarlama tanıtım ve halkla ilişkiler için tahmini satışların %9 – %12’si oranında bir bütçe önermektedir.
Markalaşma ve Logo Tasarımı: Şirket dünyasında varlığınızın korunması için gerekli bir niteliktir ve maliyeti 200 $ -500 $ arasındadır.
Tabela: Yaklaşık olarak 500 $ -1000 $
Açılış Etkinliği: Açılış etkinliği, ilk gününüzde toplumda fark edilmenizi ve müşteri çekmenizi sağlayabilir. Uzmanlar, ilk yıl pazarlama bütçenizin %20’sini veya bu önemli günü mağazanız için bir kazanç haline getiren promosyonlara ve reklam malzemelerine en az 6,000 $ ayırmayı önerir.
Kartvizitler ve Broşürlerİşinizi en iyi şekilde temsil etmek istediğinizde, dağıtabileceğiniz kartvizitler ve el ilanları gerekir. Uygun fiyatlı olarak 50 $ – 200 $ arasında değişir.

 Amerika’da iş Kurmak için Tavsiyeler

 • Hedef kitlenize ve pazar arayışınıza göre iş yerinizi kuracağınız bölgeyi seçmelisiniz.
 • Eğer Amerika’da bulunamayacaksınız bir yasal temsilciyle çalışmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Amerika’da yapmanız gereken bir sürü işi sizin yerinize üstlenebilir.
 • Şirket kurmanın zorluklarını bilerek bu işe başlamak sizi gördüğünüz zorluklar karşısında hayal kırıklığına uğratmayacaktır. İyi bir araştırma yaptıktan sonra Amerika’da işinizi kurmaya karar vermelisiniz.
 • Amerika’da iş kurmak için verilen teşvikler ve krediler hakkında detaylı bilgi edinmeniz sizi ekstra birçok yükten kurtaracaktır. Şirketinizin bir adım ileriye çıkabilmesine yardımcı olacaktır.

Amerika’da iş kurmak, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
Amerika ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.
Amerika Göçmenlik Şartları
Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Amerika’da Nasıl İş Bulunur?
Amerika’da Yaşam Giderleri
Amerika’da Üniversite Okumak
Amerika’da İş İmkanları
Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni