Askerlikte Hangi Durumlarda Çürük Raporu Alınır?
Çürük raporu, askerlik yaşı gelmiş ama askerlik yapamayacak olanlar ya da askerde olup artık devam edemeyecek kişiler tarafından alınmaktadır. Bu rapor heyet raporu niteliği taşımaktadır ve tek bir doktor tarafından verilmemektedir. Rapor kişinin askerlik için yeterli şartları ve nitelikleri taşımadığını belirtmektedir. Raporun sağlıklı kişiler tarafından alınması neredeyse imkansızdır.

Çürük Raporu Kimlere Verilir?

Rapor çeşitli eksiklikleri ve hastalık belirtileri olanlara, sakatlık durumu söz konusu olanlara, aşırı kilolulara ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları bulunanlara verilmektedir. Bunun dışında psikolojik rahatsızlığı olanlar, görme bozukluğu olanlar (aşırı), kemik erimesi olan kişiler de durumları değerlendirilerek çürük raporu alabilmektedir.
Rapor A durumunda hastalık engeli olan kişilere verilmektedir, raporun alınabilmesi için kişinin B veya C durumunda hastalık engelinin olması gerekmektedir.

Askerlikte Hangi Durumlarda Çürük Raporu Alınır?

Askerlikte Hangi Durumlarda Çürük Raporu Alınır?

Çürük Raporu Nereden Alınır?

Askerlik yapmak istemeyen kişiler tarafından alınmasının engellenmesi amacıyla, bu raporun alınabileceği yerler bir hayli kısıtlanmıştır. Rapor yalnızca askerlik şubelerindeki heyet tarafından ve askeri hastaneler tarafından verilen bir rapordur.

Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Çürük raporunun alınabilmesi için, çürük raporu alacak olan kişinin daha önceden almış olduğu sağlık raporları ile ilgili kuruma başvurması gerekmektedir. Fakat bu raporlar kesin olarak çürük raporunun verileceğine dair bir güvence değildir. İlgili kurumda tekrar bir sağlık taraması yapılmakta ve rapor ancak o zaman verilmektedir.
Raporda 2 doktorun imzası veya mührü bulunur. Hastanede yapılan muayeneler sonucunda, çürük raporu alacak olan kişinin ciddi problemleri ve askerliğe engel hali tespit edildiği takdirde rapor verilmektedir.
Raporu almak için getirilen belgelerin, askerlik şubesinin belirttiği hastanelerden alınmış olması gerekir. Özel bir hastaneden veya bilinmeyen bir devlet hastanesinden alınan raporlar geçersizdir.

Çürük Raporu Almak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Çürük raporu alabilmek için gereken kilo ile ilgili kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü bu konuda verilen çürük raporlarında, çürük raporu alacak olan kişinin kilosuna değil, kilo ve boy uyumuna bakılmaktadır. Kilo ve boy endeksi uyumlu olmayan kişiler, sağlıksız bulunup çürük raporu alabilmektedir. Yani 80 kilo olan bir kişi de duruma göre bu raporu alabilir, 120 kilo olan bir kişi de.
Çürük raporu ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.
Yurtdışında Çalışmak İçin Tıklayınız 
İş Fikirleri 2020
Canlı Tv İzle