Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları
Türkiye’den çalışmak için Avusturya’ya gelen vatandaşlarımız için, iş imkanları bu ülkede oldukça fazladır. Ülkedeki iş imkanlarının büyük çoğunluğu işçi sınıfı için bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde, fabrikalarda, pek çok alanda pek çok vasıflara sahip işçilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ülkede yaşayan vatandaşlarımız, bu alanda çok başarılı bir şekilde çalıştıkları için ülkede Türk işçilere genelde sıcak bakılmaktadır.

Avusturya’da İşçi Ücretleri – Maaşlar

Avusturya iş imkanları açısından başı çeken ülkeler arasında yer almaktadır. İşçilere verdikleri ücretler, sosyal imkanlar ve sosyal hayat bakımından Avusturya’da çalışmak özellikle Türkler için çok cazip gelmektedir.
Avusturya’da işçi maaşları, çalıştıkları saatlere göre belirlenmektedir. Saat başı ücreti kabaca 30 Euro civarındadır. İşçiler minimum 1.500 Euro maaşla çalışmakta olup, bu ülkede maaşlar 14 ay üzerinden verildiği için ve ek olarak çeşitli ikramiyeler verildiği için, kabaca maaşlar en düşük 2.000 ile 3.000 Euro aralığında değişim göstermektedir.
Avusturya’da çalışmak için vize almak şarttır.  Bu vizelerin sürekli olarak alınabilmesi için evlilikten başka bir çare bulunmamaktadır. Ancak 1 yıl süreyle çalışmak isteyen işçilerin işlemlerini aracı kurumlar çok rahat ve hızlı biçimde halletmektedirler.

Avusturya’da Çalışacakların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Avusturya’da çalışmak için işinizi iyi yapıyor olmanız gerekmektedir. Her ne kadar Türkler ile aralarında kültürel açıdan pek çok farklılıklar olsa da yapılan iş kaliteli olduğu sürece ve yabancı dil problemini çözdüğünüz sürece bu ülkede sıkıntı yaşama olasılığınız düşüktür. Yabancı dil problemini çözene kadar, burada yaşayan Türkler uyum konusunda yeni gelen vatandaşlarına çok yardımcı olmaktadır. Bu sayede uyum problemi de hızlıca atlatılmaktadır.
Son döneme iki ülke arasında yaşanan siyasal gerginliklerden doğan bazı problemler damgasını vursa da pek çok kişi bu problemlerin aşılabilecek geçici problemler olduğunu düşünmektedir. Bu problemler yüzünden ülkeye yeni giriş yapan vatandaşlarımız aynı zamanda havaalanlarında normalden biraz daha ayrıntılı olarak aranmaktadır. 
Avusturya’da çalışmak isteyenler için Avusturya iş imkanları sadece işçi sınıfları ile kalmamaktadır. Lisans ve lisans üstü diploması olanlar için de oldukça güzel iş olanakları bulunmaktadır. Ülkede uygulanan sektörlere göre maaş dağılımları aşağıda belirtilmiştir.

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları

Avusturya’da İnşaat Sektörü

Bu sektörde çalışan işçi gurubu tecrübesine göre 1.750 ile 3.000 Euro arasında maaş almaktadır. Mühendislerin maaşları 4000 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Ancak ülkenin oturmuş bir alt ve üst yapısı olduğu için inşaat sektöründe Avusturya iş imkanları Arap ülkelerindeki kadar hareketli, değildir.

Avusturya’da Turizm Sektörü

Turizm sektörü konusunda Arap ülkelerindeki lüks otellerdeki kadar çeşitli ve yoğun iş imkanları bulunmamakla beraber, burada daha çok cafelerde, lokantalarda, kış turizminin gerçekleştirildiği tesislerde iş imkanları bulunmaktadır. Ücretler ise asgari ücret düzeyindedir.

Avusturya’da Gıda Sektörü

Ülke içerisinde yer alan restoran ve lokantalarda iş bulunabileceği gibi, uzun zamandır ülkede bulunmuş vatandaşlarımız tarafından açılan ünlü Türk mutfağı lokantalarında alanda çeşitli iş imkanları bulmak mümkündür. Ücretler yine asgari ücret seviyesindedir.

Avusturya’da Maaşlar Nasıl?

Avusturya’da Türkler için en çok hizmet sektöründe işçi sınıfı olarak iş imkanları cazip olarak bulunmaktadır. Garson, fabrika işçisi, kuaför, aşçı, berber, şoför, güvenlik görevlisi, manikürcü, bakıcı gibi hizmet alanında pek çok alanda asgari ücret olan 1750-3000 Euro arasında güzel iş imkanları bulunmaktadır.
Lisans ve lisans üstü diplomalara sahip doktorlar, mühendisler, tasarımcılar, mimarlar, ekonomistler diğer Arap ülkelerindeki kadar yüksek olmasa da ülkedeki diğer meslektaşları kadar maaş alabilmekte, tecrübe ve iş gurubuna göre de maaşların miktarı artmaktadır. Genel anlamda ülkede eğitim seviyesi yüksek olduğu için bu gruptakiler için maaşlar ülkede eşit ve adaletli bir şekilde dağılmaktadır.
Avusturya iş ilanları ve Avusturya hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Avusturya Göçmenlik Şartları
Avusturya’da Üniversite okumak
Avusturya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Avusturya’da İş Kurmak
Avusturya’da Nasıl İş Bulunur
Avusturya’da Maaşlar
Avusturya’da Yaşam Masrafları
Avusturya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat