Cezayir’de İş Kurmak. Cezayir’de Ne İş Yapabilir?
Cezayir’de iş kurmak çoğu kişinin istediği bir iştir. Ancak aşağıda da bahsedeceğimiz gibi bu iş için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Cezayir’de kendi işinizi yapabileceğiniz küçük bir dükkan açabileceğiniz gibi, kendi şirketinizi de kurabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olacak şey yapacağınız işin büyüklüğüne göre gerekecek sermayedir.

Cezayir’de İş Kurmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cezayir’de iş kurmak sanılanın aksine o kadar kolay değildir. Cezayir’de iş kurmak için her şeyden önce hangi bölgede çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun dışında çalışmak istediğiniz bölgenin en temel ihtiyaçlarını belirlediğinizde daha karlı olacağınızı söyleyebiliriz.
İş kurmak isteyenlerin aklında genellikle endişeler bulunmaktadır. Hele bu işi kendi ülkenizde değil de, başka bir ülkede kuracaksanız, bu endişeler daha fazladır. Bu konuda endişelerinizden sıyrılmalı ve ayaklarınızı yere sağlam bir şekilde basmalısınız. İş kurmak istiyorsanız, öncelikle şu sorulara cevap vermelisiniz:

 • Cezayir’de iş kurmak istediğinizden emin misiniz? Eğer bu sizin hayalinizdeki iş ise kesinlikle vakit kaybetmeden gerekli yerlere başvuru yapmalısınız. Eğer bu hayalinizdeki bir iş değil de, bir zorunluluksa konuyu bir kere daha düşünmelisiniz.
 • Konu hakkında gerekli olan bütün çalışmaları yapmalısınız. Örneğin Cezayir’in Oran bölgesinde bir cafe mi açmak istiyorsunuz? Bu bölgede cafe var mı? Cafeler günlük olarak ne kadar iş yapıyor? Ya da yapabiliyor mu? Belirtilen bu sorulara cevap bulmanız, sizin açınızdan çok önemlidir. Ya da manav mı açmak istiyorsunuz? Bölgedeki insanların ağırlıklı olarak nerelerden alışveriş yaptığını gözlemleyin. Eğer bölgede bir hipermarket varsa işinizin zor olacağını da kendinize itiraf etmeniz gerekiyor.
 • Sermayenizi belirleyin: Türkiye’de bir iş kuracak olsanız, bunun için net bir fiyat bilgisi verebiliriz. Ancak konu Cezayir olunca fiyat biraz değişebiliyor. Her şeyden önce kendiniz için net bir sermaye belirlemelisiniz. Eğer işe borçsuz, öz sermaye ile girerseniz, kazancınız bu noktada daha fazla olacaktır. Mümkün olduğu kadar kredisiz birikim yapmaya çalışın.

Belirtilen bu noktalara dikkat etmenizi ve buna göre hesap yapmanızı öneriyoruz.

Cezayir’de İş Kurmak. Cezayir’de Ne İş Yapabilir?

Cezayir’de İş Kurmak. Cezayir’de Ne İş Yapabilir?

Cezayir’de Hangi İşler Yapılabilir?

Yurt dışında iş kurmak çok dikkat gerektiren bir iştir. Cezayir’de iş kurmak isteyenler için birkaç seçenek verecek olursak;
Gıda: Cezayir, genel olarak Türk mutfağına benzer lezzetlere sahip bir ülkedir. Cezayirliler emek yemeyi sevdikleri ve damak tatları gelişmiş olduğu için, yemek ve gıda üzerine bir dükkan açmanızı önerebiliriz. Bunun için ortalama maliyet 70 – 100 Bin USD arasında bir rakam olabilir. Ancak fiyatlar Cezayir’in hangi bölgesinde iş yapacağınıza göre değişkenlik gösterecektir. (Bu arada bölge halkı genellikle tatlı tüketmektedir)
Bayilik: Kendi işinizi kurmaktan çekiniyorsanız, o zaman bayilik açmayı düşünebilirsiniz. Bayiliğin risk oranı daha azdır. Bu sebeple bölgede popüler olan markaların bayiliğini tercih edebilirsiniz. Fiyatları genellikle markalar belirlemektedir. Bu sebeple net bir fiyat belirtmemiz mümkün değildir. Ancak ortalama 100 usd ile orta ölçekli güzel bir bayilik alınabilir ve yatırılan para kendini 2 senede amorti edecektir.

Cezayir’de Şirket Açmak

Cezayir’de bazı kesimlerde şirket açarak, iş kurmak isteyen, bunun için de gerekli prosedürleri merak edenler için şu noktalar izlenebilir:

 • Şirket kuruluşunda ilk olarak ortalıklar belirlenmeli.
 • Şirketin merkezi nereye kurulacak? Kurulacak yer kiralandı mı? Kiralandıysa kira kontratı yapılmalı.
 • Şirketin yöneticisi belirlenmeli
 • Şirketin sermayesi belirlenmeli
 • Şirket ortakları belirlendikten sonra, pasaportlarının fotokopileri hazırlanmalıdır. Bununla beraber sabıka kaydı, nüfus cüzdanının örneği de hazırlanmalıdır.
 • Şirketin kurulacağı yer, resmi olarak tespit edilmelidir.
 • Şirketin vergi dairesinde kaydı yapılmalıdır.
 • Noterden alınacak belgeler sayesinde şirket sermayesi için açılan hesaba aktarım yapılmalıdır.
 • Şirket ortaklarının Cezayir’e gelme gibi bir durumları yoksa işlemlerini noter tasdikli vekalet işlemleriyle gerçekleştirebilirler. Ancak bu belgelerin Cezayir Konsolosluğu tarafından tasdik edilmesi son derece önemli bir noktadır.

Cezayir’de Kurulacak Şirket Türleri ve Sermayeleri

Cezayir’de kurulacak şirketi türleri şunlardır:
Limited Şirket: En fazla 25 ortak olabilir. Bunun için verilecek olan sermaye: 100.000 Cezayir Dinarı’dır.
Anonim Şirket: En az 7 ortak olabilir. Bunun için verilecek olan sermaye: 1.000.000 Cezayir Dinarı’dır.
Şahıs Şirketi: Tek kişinin olması gerekiyor. Bunun için verilecek olan sermaye: 100.000 Cezayir Dinarı
Cezayir’de iş kurmak ve Cezayir’de çalışmak ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Ayrıca Cezayir ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Cezayir’de Yaşam Masrafları – Ortalama Aylık Giderler
Cezayir’de Nasıl İş Bulunur? Cezayir’de İş Bulmanın Yolları
Cezayir’de İş İmkanları Nelerdir? Cezayir İş İlanları
Cezayir’de Maaşlar. Asgari Ücret
Cezayir’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Cezayir Vizesi, Cezayir Çalışma izni ve Oturma İzni
Cezayir’de Üniversite Okumak. Cezayir Üniversite Ücretleri