Fransa’da İş Kurmak. En Karlı Fransa İş Fikirleri
Avrupa’ya göç eden Türklerin en çok tercih ettiği ikinci ülke konumundaki Fransa, güçlü ekonomisi ve yoğun ticari sirkülasyonu ile yatırımcılar için bir cazibe merkezidir. Ancak her ülkede olduğu gibi Fransa’da da iş kurmadan önce bilinmesi gereken çeşitli mevzuatlar bulunmaktadır. Bu ülkede yatırım yapacaklar için çeşitli imkanlardan bahsetmeden önce gerekli mevzuatlara kısaca değinelim.

Fransa’da Nasıl Şirket Kurulur

Fransa’da iş kurmadan önce bir takım idari ve hukuki süreçlerin tamamlanmış olması gerekir. Bu kapsamda öncelikle hukuki bir sözleşme imzalanması şarttır. Bu sözleşme bir nevi iş ortaklarının anayasasıdır. Fransa’da bir şirket sadece bir kişiye aitse yani şahıs şirketiyse, şirket sahibi olası bir zarardan bütün mal varlığı ile sorumludur. Eğer şirket bir limitet şirketiyse bu durumda kişi sermayesi kadar sorumlu olur. Bunun için şirket kurmadan önce mal rejiminin değiştirilmesi önem arz eder. Bu konuda bir avukatlık bürosuna başvurmak yerinde bir davranış olacaktır. Nitekim Fransa’da avukatlar şirket adına karar verebilen yetkili kişi olabilmektedirler.
Fransa’da herhangi bir şirket kurmak için belirlenmiş çeşitli asgari sermaye miktarları mevcuttur. Belirlenmiş olan sermaye noter veya banka aracılığı ile onaylatılır. Bu sermayeye şirket fiili olarak kurulana kadar geçici bir bloke konur. En fazla sermaye istenen şirket tipi halka açık anonim şirketidir. Birçok şirket tipinde temsili miktarlarda cüzi paralara bloke konulsa da halka açık anonim şirketi için en az 37.000 Euro sermaye istenmektedir.

Fransa’da Yatırım Yapmak İçin Nedenler

Fransa, Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisidir. Kara yolu ve demir yolu ağları diğer ülkelere oranla oldukça gelişmiştir. Bu nedenle lojistik problemlerine bu ülkede neredeyse hiç karşılaşılmaz.
Fransa özellikle lojistik alanında Avrupa’nın en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken ülkesidir. Fazlasıyla dinamik ve üretken bir iş gücüne sahiptir. Saat başına üretim bakımından Avrupa’da liderdir. ABD, Japonya ve Almanya’ya göre Fransa’da iş kurma ve işletme maliyetleri çok daha düşüktür.
Ülkenin en pahalı kenti olan Paris’te bir iş merkezinde ofis metrekare fiyatı 875 Euro’dur. Diğer şehirlerde bu fiyatın çok daha altında bir ücret ile ofis kiralanabilmektedir.
Şirket kurma ve yönetme aşamasında gerekli birçok idari işlem gelişmiş e-devlet portalıyla yapılabilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de bulunan bir şirketinize Fransa’da büro açmak isterseniz, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması kapsamında Fransa’da vergi ödemeyebilirsiniz.

Fransa’da İş Kurmak. En Karlı Fransa İş Fikirleri

Fransa’da İş Kurmak. En Karlı Fransa İş Fikirleri

Fransa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapılır

Fransa’da iş kurmak isteyenler için gerek sanayi gerekse gıda sektöründe fazlaca fırsat bulunur.

Fransa’da Gıda Sektörü

Dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği ülkede şarap ve üzüm üzerine herhangi bir iş düşünülebilir. Öyle ki bu ülkede dondurmalarda bile şarap bulunabiliyor. Üstelik şarap sektöründe kar marjı oldukça fazladır.
Süt ve peynir sektöründe de güzel fırsatlar yakalanabilir. 1000’in üzerinde peynir çeşidinin üretildiği Fransa’da peynir sektöründe çok fazla sirkülasyon vardır. Bu da peynir sektöründe sürekli olarak bir ihtiyaç doğurur. Tabi şarap ve peynir işini yapmadan önce Fransa’da bir süre yaşamak verimli olacaktır.
Bu iş kollarından farklı olarak ülke halkının neredeyse tamamının haftada iki-üç kez uğradığı kafelerden birini açmayı da düşünebilirsiniz. Şehrin ücra bir köşesinde olmamak kaydıyla nerede olursa olsun kafeniz hemen hemen her akşam dolu olacaktır. Büyük düşünenler için Paris bu iş için biçilmiş bir kaftandır. Kira başta olmak üzere işletme giderleri Paris’te yüklü olabilir. Ancak dünyanın en çok turist çeken şehrinde bir kafe hiçbir zaman siparişsiz kalmaz. Özellikle iyi çikolataların üretildiği Fransa’da kafelerde şarap ve çikolata fazlaca tüketilmektedir. Son yıllarda turistlerin de ilgi odağı haline gelen Fransız çikolatalarını kafenizde rahatça pazarlayabilirsiniz.

Fransa’da Otomotiv Sektörü

Renault, Peugeot ve Citroen gibi dev firmaların anavatanı olan Fransa’da demir çelik sanayiinde de atılımlar yapmak mümkün. Doğal olarak demir çelik sektörüne yönelmek gıda sektöründen çok daha fazla maliyet gerektirecektir. Ancak sağlam bir temel ile bu alanda oluşturulan bir firma dünya genelinde ticari ilişkileri olan bir şirkete dönüşebilir.

Fransa’da Lojistik Sektörü

Tüm bunların yanında lojistik alanında da Fransa’da iş kurabilirsiniz. Başlangıçta birkaç kamyon veya tır ile girilen bir lojistik işinde kısa zamanda büyüyebilirsiniz. Sanayi ve gıda sektöründe oldukça fazla iş saha bulunan Fransa’da, tüm bu alanların olmazsa olmaz ihtiyacı lojistiktir. Şirket giderleri dahil yaklaşık 100.000 Euro maliyetle 3 tırdan oluşan filonuzu oluşturabilirsiniz. Yatırılan bu maliyeti şirket anlaşmalarınıza bağlı olarak 1,5-2,5 yıl aralığında amorti ederek artık sürekli kar eden bir duruma gelebilirsiniz.
Fransa’da iş kurmak, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
Fransa ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.
Fransa’da Üniversite Okumak
Fransa’da Genel Yaşam Giderleri
Fransa’da Nasıl İş Bulunur
Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları
Fransa Çalışma İzni ve Oturma İzni
Fransa’da Maaşlar
Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Fransa Göçmenlik Şartları