Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda, yapılan araştırmalarda nüfusunun %80’ninden fazlasının mutlu olduğu bir ülkedir. Aynı zamanda Avrupa’daki ülkeler içerisinde en düşük işsizlik oranına sahiptir ve işsizlik oranı her yıl daha da düşük oranlara ulaşmaktadır. Hollanda OEDC raporlarında dünyanın en refah ülkelerinden birisi olarak raporlanmıştır.
Hollanda aynı zamanda eğitim açısından dünyanın en yüksek kalitesine sahiptir. Özellikle ülkede yer alan akademisyenlerin çoğu dünya çapında üne sahiptir. Bu yüzden gerek öğrenci sirkülasyonu, gerek turist sirkülasyonu, gerekse büyük bir liman ülkesi olması ve Philips, C&A, Unilever, Tamoil gibi pek çok uluslar arası üne sahip büyük şirketlerin ülke içerisindeki varlığı Hollanda’da iş imkanlarının çok fazla olmasına olanak sağlamaktadır.
İş olanakları genellikle Amsterdam başta olmak üzere büyük şehir merkezlerinde yoğunlaşsa da, küçük bir ülke olması ve ulaşım olanakların çok fazla olması bu dezavantajı ortadan kaldırmaktadır.

Hollanda’da Yabancı Dilin Önemi

Hollanda’da çalışmak ve bu ülkede uzun yıllar kalmak isteyen kişiler, Hollanda’da iş imkanları seçeneklerini genişletmek için mutlaka ülkenin dilini öğrenmeleri gerekmektedir. Ülkedeki, herkes İngilizceyi ana dili gibi konuşsa da, Felemenkçe bilen göçmenler için iş olanakları azımsanamayacak kadar oranda fazladır.

Hollanda’da Lisans Diploma Sahipleri İçin İş olanakları

Hollanda’da iş imkanları arasında ülkede geçerli olan lisans diplomalı kişiler çoğunlukla ekonomi, mühendislik, tıp, sanat ve bilim alanında meslekleri seçmektedirler.
Ülkede meslek gruplarına göre maaşlar incelendiğinde doktorlar yaklaşık 10.000 Euro civarında maaş almaktadırlar. Bu alanda en yüksek maaşları anestezi uzmanı, kardiyolog, jinekolog, nörolog ve psikiyatri doktorlar almaktadır.
Hollanda’da havacılık eğitimi konusunda çok ünlü okullar mevcuttur. Dolayısıyla pilotluk mesleği burada tutulan ve sevilen bir meslek gurubudur. Uçaklar için, helikopter için,  jet uçakları, kargo uçakları ve yolcu uçakları için sürekli olarak pilot ihtiyacı olup, aynı zamanda bu alandaki elektronik donanım, teknik yayın, meteoroloji ve uçuş planları ile ilgili yetenek sahibi kişiler için iş olanakları fazladır.
Bu kişilerin aldığı maaşlar 9.000 Euro civarındadır. Ülkede avukat maaşları 8.000 Euro civarında olup, şirketlerin aradığı özellikler iyi bir yabancı dil bilgisi, akademik yetenekler, araştırma ve iletişim yetenekleri, mantık ve ikna kabiliyeti aranan özelliklerdir.

Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları

Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları

Hollanda’da Yazılım ve Bilgi İşlem Sektörü

Yazılım mühendisleri yine en çok tercih edilen meslek gruplarından birisi olup, 6.000 Euro’nun üzerinde maaşla mesleğe başlayabilmektedirler. Bu rakam 10.000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Ülkede bu alanda personel arayan uluslar arası pek çok firma bulunmaktadır.
Hollanda Bilim ve teknoloji alanında pek çok buluşa imza atmış bir ülkedir. İlk akla gelen mikroskop bu ülkede icat edilmiş olup, elektrokardiyografi cihazı, mikrobiyoloji alanında Nobel ödüllü akademisyenler bu ülkeden çıkmıştır. Akademik kariyere sahip eğitmenler çok yüksek maaşlarla çalışmaktadırlar.
Hollanda dünyaya ihracat yapan 10 büyük ülkeden birisi olup, Avrupa ve dünya ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca büyük bir liman ülkesi olması, iyi bir turizm geliri olması, eğitim alanında cazibe merkezi olması ülkenin ekonomisini geliştirmekte ve bu alanda ekonomistlere çok fazla iş imkanları doğmaktadır. Gerek devlet gerek özel sektörde ekonomistlere her zaman ihtiyaç duyulmakta olup, 6.000-10.000 Euro arasında maaş almaktadırlar. Felemenkçe bilmek bu alanda büyük avantaj sağlamaktadır.

Üniversite Mezunu Olmayanlar için Hollanda’da İş İmkanları

Hollanda’da çalışmak isteyenler arasında daha önce ülkelerinde iş tecrübesi olan işçiler her zaman daha avantajlıdır. Hollanda’da pek çok Türk inşaat Firması taşeron olarak çalışmaktadır. Belirli bir süre için bile olsa bu firmaların birinde Hollanda’da çalışmak çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu şekilde mavi yaka işçi olarak belli bir süre ülkede çalışmak için kolaylıkla iş bulunacağı gibi, beyaz yaka olarak da daha büyük ulusal şirketlerde iş bulunabilmektedir.
Türkler için eğer bir lisans diploması yoksa meslek grupları arasındaki maaşlar aşağı yukarı aynıdır. Maaşların yüksekliği tecrübe ve iş hakkındaki teknik bilgiler ile doğru orantılıdır. Türkler’in bu alanda en çok tercih ettiği işlerin başında, taşeron olarak ülkede faaliyet gösteren çeşitli inşaat firmalarının sağladığı iş olanaklarıdır. Hatta pek çok vatandaşımız önce dönemlik işçi olarak çalışarak ilk etapta ülkenin şartlarına uyum sağlayıp sağlayamayacağını denemek istemektedir.

Hollanda’da Hizmet Sektöründe İş İmkanları

Bunun dışında hizmet sektöründe ülkede pek çok alanda iş olanağı bulunmaktadır.
Çoğunlukla her sektörde yönetim gurubunun altında çalışan çeşitli gruplardaki işçiler, restoran görevlileri, mutfak elemanları, garson ve komiler, temizlik görevlileri, resepsiyonistler,  bakım- onarım elemanları, alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda çalışan mağaza personelleri ve güvenlik görevlileri, çeşitli mağazalardaki tezgahtarlar, çeşitli pazarlama ve satış danışmanı elemanları veya müşteri temsilcileri olarak, bir diploma sahibi olmaya gerek olmadan iş bulup çalışabilmektedirler.
Çalışılan iş alanında tecrübe ve bilgi arttıkça, maaş miktarı da artmaktadır. Bu gruptaki kişiler ülkede genelde asgari ücretin üzerinden maaşlar almaktadırlar. Daha çok öğrenci ve stajyerler asgari ücret almaktadırlar.
Yukarıda bahsedilen işler dışında özellikle yabancı dili iyi olmayan vatandaşlarımız için; evde çocuk ve hasta bakımı, apartman ve sitelerde bahçıvanlık, kişiye özel şoförlük, evlere özel hizmetli veya aşçı olarak hizmet verme, hayvan bakıcılığı, köpek dolaştırma hizmeti, manikür, pedikür hizmeti, kişiye özel dersler, çeşitli cafe ve barlarda müzisyenlik yapmak …vb gibi ek iş ya da sürekli iş imkanları da Hollanda’da özellikle Amsterdam gibi merkezlerde   bulunabilmektedir.
Hollanda’da çalışmak, Hollanda’da maaşlar, sosyal yaşam, Hollanda iş ilanları ve Hollanda hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Hollanda’da Üniversite Okumak
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da İş Kurmak, Şirket Açmak
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da Yaşam Giderleri
Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat