İran’da Çalışmak. İran İş İlanları ve İhtiyaç Duyulan Meslekler
İran, coğrafi konumu ve ekonomik düzeyi sayesinde orta doğu ülkeleri ve Türkiye’den birçok insanın çalışmak amacı ile gitmiş oldukları gelişmekte olan bir ülkedir.
İran’da çalışmak için her bölgede olduğu gibi belirli çalışma kuralları bulunmaktadır. Bu kriterlere uyan yabancılar İran’da çalışma fırsatı yakalamaktadırlar. İran’da yabancıların çalışmaları için öncelikle ülkede oturma iznine ait vizeleri bulunmalıdır. Aksi halde ülkede çalışma izni alamazlar. Çalışma izni alındığı süreçte ailenin diğer fertlerine de kolaylıkla vize işlemleri çıkmaktadır. Çalışma ve oturma izni ile ilgili detaylı bilgilere yazı sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.
İran’da iş imkanları özellikle ilkokul ve yahut ortaokul mezunları açısından oldukça geniştir. Ülkede üretimin fazla olması sebebiyle her alandan iş gücüne ve istihdama ihtiyaç duyulmaktadır. İlk ve Ortaokul mezunu insanlar genellikle beden güçleri ile çalışabileceği işlerin yanı sıra aynı zamanda kendi işlerini de rahatlıkla kurabiliyorlar. İran hükumeti yabancı desteklerine ve istihdamlarına daima açık kredi fırsatları sunuyor ve destekliyor. Kendi işinizi kurmak için yapmanız gerekenler ve iş fırsatları için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

İran’da Hangi İş Alanlarında Eğitim Kriterleri Aranmaz?

Ülkede özellikle inşaat sektörünün gelişmesi ile birlikte daima sektör çalışanına ihtiyaç duyulmakta ve yabancı insanların çalışmalarına fırsat sağlanmaktadır.
Madencilik sektörlerinin de arayış içerisinde oldukları eğitim düzeyi düşük insanlar genellikle beden gücü ile çalıştırılmaktadır. Madenlerde çalışan yabancılar ülkede yüksek maaşlar almakta ve geçimlerini sağlayabilmektedirler.
Turizm ve otelcilik alanlarında da eğitim kriterleri aranmaz. Yabancı uyruklu insanlar rahat bir şekilde iş imkanı bulabilirler. Özellikle İsfahan, Tebriz, Şiraz, Meşed gibi şehirler turizm ve tarihi şehirler olarak bilindiğinden sürekli personel ihtiyacı bulunmaktadır.

İran’da Çalışmak İsteyen Yabancılar İçin Çalışma Şartları

İlk olarak İran’da yabancı işçilerin çalışabilmeleri amacıyla vize almış olmaları gerekmektedir. Vize, oturma izni ve çalışma izni yabancı işçilerin çalışabilmeleri için en önemli gerekliliklerdir.
İran’da bu şartlarda çalışan yabancı işçilerin aylık maaşları 500 – 1500 $ arasında değişmektedir. Aynı zamanda çalışan yabancı işçilerin hakları devlet tarafından güvence altına alınmaktadır.
İran’da iş imkanları ülkenin gelişmekte olması ve yerli üretimine özellikle dikkat etmesi sebebiyle sürekli artmakta ve istihdama imkan sağlamaktadır. Yürütmüş oldukları siyasi politikalar sebebi ile İran vatandaşlarının tümüne çalışma olanağı vermektedir. Özellikle yabancı yatırımcı ve işçileri desteklemekte iş gücünün fazlalaşmasını sağlamaktadır.

İran'da Çalışmak. İran İş İlanları ve İhtiyaç Duyulan Meslekler

İran’da Çalışmak. İran İş İlanları ve İhtiyaç Duyulan Meslekler

İran’da Çalışma Şartları

İran’da çalışma şartları ve saatleri ülkemize oranla çalışanı destekleyecek biçimde belirlenmiştir. Çalışanın hak ve güvenceleri sıkı denetimler ile korunmaktadır. İşverenin işçi hakkını eksik vermesi ve yahut yasal olmayan davranışlarda bulunmasında devlet tarafından çok ciddi cezalar kesilmektedir. Bu cezalar işverenler açısından caydırıcı olmakta ve bu sayede çalışan işçi ve yabancı işçilerin hakları savunulmaktadır.
Çalışma günleri ve iş takvimleri ülkemize göre farklılıklar göstermektedir. İran’da çalışma günleri olarak ilk gün Cumartesi son gün ise Çarşamba günü sayılmaktadır. Perşembe ve Cuma günleri tatildir. Cuma günleri devlet kurumları dışında birçok iş yeri ve dükkanlarda tatildir ve dükkanlar kapalı olur.
İran’da yabancı uyruklu çalışanlar yıllık izin haklarını yıllık izinleri dolmadan kullanabilmektedirler. Her işçi yabancı ya da yerli eşit tutulmakta ve bir yılda 26 gün izin hakkına sahip olmaktadır. Hafta sonları tatillerinin yanında ülkede resmi diğer tatiller ise 25 gün olarak belirlenmiştir.
İran’da çalışmak için ülkemizden milyonlarca işçi başvurmakta ve işlere yerleştirilmektedir. İran’da çalışmak için iş alımında en fazla inşaat ve endüstri sektörü iş gücüne ihtiyaç duymaktadırlar.

İran’da Çalışanların Sosyal Hakları

Ülkede yerel halk veya yabancı halk eğitim düzeyleri aynı seviyelerde ise eşit maaşları almakta aylık maaşları ortalama olarak 300 veya 400 dolar arasında değişmektedir. Maaşın yüzde 20’lik kısmı vergi olarak kesilmektedir.
İran’da iş imkanları açısından ülkeye sürekli yabancı ülkelerden işçiler gelmekte ve bu işçilerin en büyük çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Yabancı işçilerin aldıkları ücretler bazen çalışmış oldukları firmalara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat tüm şirketler devletin politika ve rejimlerine göre ilerlemekte çalışanların haklarını gözeten bir sistem işlemektedir. Bazı şirketler yabancı işçiler için ev ve çocuklarının eğitim masraflarını da karşılamaktadır. Ayrıca ülkede çalışan her insan sigortadan yararlanmakta özel sağlık sigortaları ise şirketler tarafından karşılanmaktadır.
İran’da çalışmak isteyenler için ülkedeki iş imkanları ve çalışma koşulları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İran ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz;
İran Vizesi – İran Çalışma İzni ve Oturma İzni
İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?
İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları
İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri
İran’da Yaşam Çalışma Koşulları
İran’da Genel Yaşam Giderleri
İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri