Mesleklere Göre İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret
Türkiye’ye göre ekonomik olarak daha ucuz bir ülke olan İran’da çalışanlar, asgari ücretten başlayarak farklı maaşlar almaktadırlar. Mesleki yeterlilik ve eğitim düzeyine göre maaş skalası bulunan İran’da, Türk vatandaşları çalıştıkları firmalara ve mesleklere göre yerel halktan çok daha yüksek ücretler almaktadırlar.

İran’da Asgari Ücret

Asgari ücretin 2019 yılı itibari ile 227 dolar olduğu İran’da çalışanlar en düşük maaş olarak asgari ücret alıyorlar. Türk çalışanlar içinde geçerli olan asgari ücret 2019 yılı başında yüzde 4.5 artırılarak 227 dolara yükseltilmiştir. İran’da asgari ücret 227 dolar olarak belirlenmiş olsa da ekonomik olarak yaptırımlara maruz kalması nedeni ile dolar bazında değer kaybetmektedir.
İran’da maaşlar eğitimli çalışanların mesleklerine göre ortalama olarak şu şekildedir. (Yerel para birimi sürekli değişkenlik gösterdiğinden veriler dolar olarak belirtilmiştir)

  • Muhasebeci olarak çalışan İran vatandaşları; 314 usd,
  • Mimar olarak çalışanlar;1.335 usd,
  • Çocuk bakıcıları; 437 usd,
  • Duvar ustaları; 749 usd,
  • Garson olarak çalışanlar;650 usd,
  • İnşaat mühendisi olarak çalışanlar;1450 usd,
  • Diş doktorunun maaşı ise 3256 usd.
İran'da Maaşlar. İran'da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Mesleklere Göre İran’da Maaşlar

Komşumuz olan İran’da diplomalı ve diplomasız çalışan ihtiyacı üst seviyelerdedir. Ekonomik ve ucuz bir ülke olması nedeni ile yüksek maaşlı çalışan ihtiyacı bulunan ülkede eğitimsiz çalışan arayışı daha çok duvar ustaları, sıva ustaları, şoförler, aşçılar, garsonlar, satış elemanları, vasıfsız eleman olarak sınıflandırılabilir.
Ara eleman olarak bilinen bu mesleklerde maaşlar, İran vatandaşlarına göre daha yüksektir. Komşu ülkelerden çalışmaya gelmek isteyenler için yüksek maaşlar veren İran, bu sayede tecrübeli ve deneyimli çalışanları ülkesine çekmeyi amaçlamaktadır.

İran’da Üniversite Mezunu Türk Vatandaşlarının Maaşları

Eğitimli Türk vatandaşları için İran’da maaşlar en düşük kendi vatandaşlarına ödedikleri ortalama maaşlar kadardır. Eğitim almış olduğunuz meslek ve tecrübe düzeyinize göre yüksek maaş alabilmek mümkündür.
Ortalama 3-5 yıllık tecrübeli inşaat mühendisleri 2.000 dolar almakta ve tüm masrafları şirketler tarafından ödenmektedir.
Yine benzer tecrübeye sahip doktorlar 3.000 usd, Bilgisayar mühendisleri 2.500 usd, Endüstri mühendisleri 2.000 usd, Makine mühendisleri 2.500 dolar civarında ücretler almaktadırlar.
10 yıl üzeri tecrübesi olanlar 4 -5 bin usd civarına kadar maaş alabilmektedir.

İran’da Şoför Maaşları

İran’da yaşayan veya çalışmak isteyen Türk vatandaşları için tercih edilen birincil çalışma alanı şoförlük yapmaktır. Şoför olarak çalışan bir Türk vatandaşı ortalama olarak 640 dolar kazanmaktadır. Uzun yol şoförleri daha yüksek kazançlar elde edebiliyor. İran’da asgari ücret 227 dolar olduğundan ortalamanın üzerinde bir maaş kazanabiliyorsunuz.
Türk ve İran şirketlerinde özellikle tır şoförlerine çok fazla ihtiyaç bulunmaktadır.

İran’da Aşçı Maaşları

İran vatandaşı olan minimum 7 yıllık tecrübesi olan aşçılar 600 dolar aylık maaş kazanıyorlar. Türk vatandaşı olup aşçı olarak çalışmak istiyorsanız lüks otellerde aylık 850 – 1.000 usd kazanabilir veya restoranlarda tecrübenize göre ortalama olarak 500 – 600 usd kazanabilirsiniz. Bu rakamlar, İran’da asgari ücretin yaklaşık 3 katından daha fazladır.
İran’da faaliyet gösteren başta Türk inşaat firmaları olmak üzere bir çok Türk firmasında aşçı olarak iş bulmak mümkündür.

İran’da Tekniker Maaşları

Tekniker olarak İran’a gidip çalışmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Birinci seçenek olarak bir Türk firmasında çalışabilir ve aylık minimum 750 – 1.000 dolar kazanabilirsiniz. Eğer Türk firması dışında İranlı bir firmada çalışacaksanız maaşınız ortalama olarak 500 – 600 dolar civarında olacaktır.
Avrupa şirketlerinde fiyatlar bir miktar daha fazladır. Ancak bu şirketlerde çalışmak için mutlaka İngilizce ve ilave olarak Farsça bilmek gerekmektedir.

İran’da İnşaat İşçileri İçin Maaşlar

İran’da maaşlar sektöre ve tecrübeye göre değişkenlik gösterdiği için tecrübeli bir duvar veya sıva ustası aylık 1000 dolar maaş kazanabilmektedir. Eğer tecrübeniz az ise maaşınız İran vatandaşlarının kazancı olan ortalama 500 – 750 dolar kadar olacaktır.
İran’da en yüksek maaşı alan inşaat işçileri; özellikle ince işçilik ve tecrübe isteyen fayans işçiliği, elektik tesisatçısı, kalıpçı, su tesisatçısı gibi mesleklerdir. Bu alanlarda 15 – 20 yıl üzeri tecrübesi olanlar 2 – 3 bin usd civarında maaş alabilmektedirler.

İran’da Vasıfsız İşçi Maaşları

Vasıfsız işçi olarak İran’a gidip çalışmak isteyen Türk vatandaşları en az kazanan meslek grubu olarak bilinmektedir. Hiçbir vasıfları ve mesleki özellikleri olmadığı için İran vatandaşından daha az kazanan beden işçileri asgari ücret kadar maaş almaktadırlar.
İran’da faaliyet gösteren yabancı şirketlerin Türk vatandaşı çalıştırmaları hem tecrübeli personel eksikliğinden kaynaklı hem de İran vatandaşlarına göre daha çalışkan olmalarından kaynaklıdır.
Dolayısı ile herhangi bir meslek dalında tecrübeniz var ise İran’daki Türk ve yabancı firmalara başvurabilirsiniz. Vasıfsız çalışanlar için daha çok Katar, Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkeleri tavsiye ediyoruz. Bu ülkelerdeki çalışma olanakları ve iş imkanları ile ilgili detaylı bilgilere sitemizin “ülkeler” menüsünden ulaşabilirsiniz.
İran’da maaşlar konusu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
İran ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara bakabilirsiniz.
İran Vizesi – İran Çalışma İzni ve Oturma İzni
İran’da Çalışmak. İhtiyaç Duyulan Meslekler
İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?
İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları
İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri
İran’da Yaşam Çalışma Koşulları
İran’da Genel Yaşam Giderleri