İspanya’da Üniversite Okumak. İspanya Üniversite Ücretleri
İspanya’da üniversite okumak kesinlikle keyif alacağınız bir deneyimdir. Ama aynı zamanda planlamanız gereken bir süreçtir. Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta da İspanya’daki üniversite için ödemeniz gereken maliyettir.
İspanya’da 76 üniversite bulunmaktadır. Bunlar devlet ve özel üniversitelerdir.

İspanya’da Üniversite Ücretleri

İspanya’da üniversite okumak için gereken maliyet özellikle diğer Avrupa ilkelerine oranla çok makuldür. İspanya’da hem kapsamlı iyi bir eğitim alıp hem de uygun ücretler ödemeniz mümkündür.
Bunun için aşağıda size ortalama maliyetleri sunuyoruz.
Bir devlet üniversitesinde ortalama 700-1300 Euro/ yıl ödeme yapmanız gerekir.
Üniversiteler için belirlenen ücret Otonom Komisyon tarafından sabitlenen bir tutardır. Buna rağmen merkezi hükümet kendi bölgelerindeki okulların harç tutarlarını belirleyebilir.
Özel üniversiteler için ödenmesi gereken miktar yaklaşık 5500-18000 EURO / yıl tutarındadır.
Yüksek Lisans veya doktora dereceleri için, kamu kurumlarındaki üniversite ücretleri de, devlet tarafından belirlenir ve kredi başına 22-36 EURO arasında değişir.
İspanya’da bir üniversiteye gittiğinizde, daha sonra tekrar kayıt yaptırmak şartıyla eğitiminize ara verdiğinizde ve tekrar dönüşünüzde ödemeniz gereken miktar artacaktır.
Bir yüksek lisans derecesinde, ikinci kez geri dönüşte öğrenciler için, öğrenim ücreti 34 EURO’ ya çıkabilir. İkinci sınıf doktora öğrencileri, öğrenim görmek için her dönem 55 EURO’ ya kadar ödeme yapmaktadırlar.

İspanya’da Dikkate Alınması Gereken Diğer Maliyetler

İspanya’da üniversite okumak için, gerçek harç ücretlerinin yanı sıra aklınızda bulunması gereken ek ücretler ve masraflar vardır.
Kitaplar ve eğitim malzemeleri için yılda yaklaşık 900 EURO harcamanız gerekebilir.
İspanya’daki hemen hemen tüm kolejlerin ve üniversitelerin kabul için başvuru ücretleri vardır. Bu ücretler değişebilir, ancak genellikle 50 Doların altında kalır. Başvurunuzu tamamlarken bu ücretin mevcut olduğundan emin olun.

İspanya’da Öğrenciler için Ortalama Yaşam Maliyeti

Genel olarak İspanya, uluslararası öğrencilerin finansal baskıyı hissetmemeleri gereken ekonomik bir ülkedir.
Madrid ve Barcelona’da, tüm aylık harcamalarınızı yaklaşık 1000 EURO/aylık bir bütçe ile karşılayabilirsiniz. Bu iki şehir, en pahalı İspanya şehirleridir. Öte yandan Valensiya, Sevil ya da diğer şehirlerde ortalama 600-900 EURO/aylık bir bütçe ile daha ucuz bir yaşam sürebilirsiniz.

İspanya’da Üniversite Okumak. İspanya Üniversite Ücretleri

İspanya’da Üniversite Okumak. İspanya Üniversite Ücretleri

İspanya Öğrenci Vizesi

Avrupa’da bir başka ülkeden İspanya’ya geliyorsanız, ülkeye giriş için, pasaport veya vize gerekmeyebilir.  Avrupa dışı bir ülkeden geliyorsanız ve 3 ay veya daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız pasaport alınması gerekmektedir.
Türkiye’den geliyorsanız öğrenci vizesine ihtiyacınız olabilir.
Vizenizin son teslim tarihlerini kontrol edin ve vize için ne kadar bekleyeceğinizi öğrenin. Seyahatinizden en az 30 gün önceden müracaat edin.
İspanya’da üniversite okumak için gerekli evrakların tam listesini elçiliğin sitesinden bulabilirsiniz.

 İspanya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Vize için başvurduğunuzda bazı evraklar istenebilir

  • Üniversiteden kabul belgesi
  • Pasaport
  • Vize başvuru formu
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Üniversiteden gelecek kabul belgesi
  • Sağlık raporu
  • Nüfus Cüzdanı
  • Adli sicil belgesi
  • Sağlık sigortası
  • Öğrenci belgesi

Bunların dışında vize ücreti yatırmanız gereklidir.
İspanya konsolosluğu, TC vatandaşlarından gerekli gördükleri belgelerin noterden onaylı tercümesini isteyebilir.
Eğer İspanya seyahati öğrencinin velisi tarafından finanse ediliyorsa, söz konusu sponsorun mali durumunu gösteren belgeler de istenir. (maaş bordosu, şirket imza sirküsü, varsa tapular vs. )

İspanya Öğrenci Sağlık Güvencesi

İspanya’da bir öğrenci iseniz EHC (Avrupa Sağlık Kartı) belgesine ihtiyacınız olacaktır. Böylece sağlık harcamalarınızın önemli bir kısmı ücretsiz olacaktır.
EHC kartı için online başvuru yapılabilir. Başvuruda adınız, NHS numaranız ve doğum tarihinizi belirtmeniz yeterlidir. Karta başvurmak ya da almak için herhangi bir ücret ödemek gerekmez.
İspanya’da üniversite okumak için daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirler.