Kazakistan’da Üniversite Okumak. Kazakistan Üniversite Ücretleri
Kazakistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra, toplumun gelişiminde, ekonominin büyümesi ve pazar verimliliğinde eğitim öncelikli bir faktör olarak belirlenmiştir. Eğitim alanına yapılan yatırımlar her sene arttırılmakta, buna paralele olarak da öğretmen maaşlarına zam yapılmaktadır.
2001 yılından itibaren yüksek öğretimde radikal değişikliklere gidilmiştir. Okulların tümüne bilgisayar tedariki yapılmıştır. Eğitim sisteminin gelişmesine yönelik okul öncesi dönemden başlayan kurumsal temeller oluşturulmuştur.
Kazakistan’da üniversite okumak için yabancı dil bilmeye gerek yoktur. Ülkede yabancı dile verilen önemden dolayı, ülke genelinde Rusça, İngilizce, Türkçe, Almanca ve Çince gibi birçok dilde eğitim verilmektedir. Kazakistan Almatı Ulusal Tıp Üniversitesi, lise diploması ile öğrenci kabul eden üniversitelerden biridir. Eğitim süresi 1 yıl hazırlık ve 6 yıl eğitim olmak üzere 7 yıldan oluşmaktadır. İngilizce ve Rusça bilenler hazırlık okumadan direkt 1. sınıftan başlayabilmektedir.

Kazakistan’da Öğrenci Yurtları

Kazakistan’da hemen her üniversitenin yurdu bulunmaktadır. Kazakistan’da üniversite okumak için gelen öğrenciler bu yurtlardan yararlanabilmektedir. Öğrenciler yurtta kalmak zorunda değillerdir. İsteyen öğrenciler ev tutarak evde kalabilirler.
Üniversite yurtları modern inşa edilmiş ve öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitededir. Yurt ücretleri üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Yurtlar oldukça konforludur. Sürekli sıcak su ve internet bulunan yurtlarda öğrenciler 3-4 kişilik odalarda kalmaktadır. Ortak kullanıma açılmış mutfaklar bulunmasının yanı sıra, cafe ve restoranlarda bulunmaktadır.
Kazakistan’da eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanı bulunmaktadır. Gelişen ekonomisi birçok iş fırsatını da beraberinde getirmektedir. Öğrenciler eğitim alırken bir yandan da çalışarak masraflarını karşılayabilirler.

Kazakistan’da Üniversite Okumak. Kazakistan Üniversite Ücretleri

Kazakistan’da Üniversite Okumak. Kazakistan Üniversite Ücretleri

Kazakistan’da Üniversite Ücretleri

Kazakistan’a okumak için giden öğrencilerin öncelikle bilmesi gereken bazı konular vardır. Kazakistan’da üniversite ücretleri üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte Kazakistan’da bulunan Türk üniversiteleri ücretsiz eğitim vermektedir. Özellikle Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ücretsiz eğitim veren üniversitelerden biridir.
Kazakistan vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin ilk yıl yabancı dil eğitimi almaları gerekmektedir. Kazakistan’da devlet üniversitelerinin yıllık ücretleri 500 Dolar civarındadır. Kazakistan’daki üniversiteler dünyada saygın bir yere sahiptir. Bu üniversiteler, Türkiye’de öğrencilere sınavsız denklik avantajı da sağlamaktadır. Kazakistan’da üniversite okumak pek çok ülkeye göre daha ekonomiktir. Ayrıca, ülkede yaşam maliyetleri de oldukça düşüktür.
Kazakistan’ın Türkistan şehrinde kurulu olan Ahmet Yesevi üniversitesi öğrencilere çeşitli imkanlar sunan bir okuldur. Üniversitenin pek çok ülkeden öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite öğrencilerine aylık 100 Dolar burs imkanı sağlamaktadır. Türkistan şehrinde yaşam şartlarının uygun olmasından dolayı, bu para öğrencilerin rahat bir şekilde okuyabilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca, üniversitede yüksek lisans yapacak olanlarda ALES şartı aramamaktadır. Türk öğrencilere yılda bir defaya mahsus olmak üzere Kazakistan’a gidiş dönüş ulaşım ücreti rektörlük tarafından ödenmektedir. TC vatandaşı öğrencilerin hazırlık sınıfında okurken okul yurdunda kalması zorunludur. Üst sınıflara geçildiğinde evde kalmak isteyen öğrenciler dilerlerse evde kalabilirler. Üniversitenin bulunduğu Türkistan şehrinde ev kiraları yaklaşık 100-150 Dolar, Kentav şehrinde ise 60-120 Dolar arasındadır.

Kazakistan’da Üniversite Öğrencileri İçin Yaşam Şartları

Kazakistan’da her şehre göre ev kiraları değişmektedir. Kazakistan’da üniversite okumak için gelen öğrenciler Almatı şehrinde, ortalama 400-500 Dolara gayet güzel ev bulabilirler. Hatta 2-3 öğrenci birlikte oturarak kirayı ortaklaşa verebilir. Evlerin çoğu mobilyalı olduğu için eşya getirmeye de gerek yoktur ve ev kiralandıktan sonra hemen yerleşilebilir.
Kazakistan’da yaşam ilk başlarda pahalı gelse de, zamanla alıştıkça aslında hiç de öyle olmadığı görülür. Ülkede benzin çok ucuz olduğu için taksiler çok pahalı değildir. Ancak, otobüsle kıyaslandığı zaman biraz pahalıya gelmektedir. Ülkede birçok kişi Türkçe konuşmaktadır. Bir öğrenci için aylık yaşam giderleri yaklaşık toplam 400 Dolar civarındadır.

Kazakistan’da Üniversite Okumak İsteyenler İçin Eğitim Sistemi

Yurt dışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için Kazakistan’da üniversite okumak, sunulan ayrıcalıklar sebebiyle daha kolaydır. Ülkemizde yüksek puan ve yüksek eğitim ücretleri nedeniyle pek çok öğrenci istediği üniversiteye girememektedir. Ancak, Kazakistan’daki üniversitelere giriş için herhangi bir sınav ve yüksek puan tutturma sorunu yoktur.
Özellikle yabancı ülkelerden gelen öğrencilere kaliteli eğitimler sunan üniversiteler, yabancı dil sorunu için de hazırlık eğitimi vermektedir. Kazakistan üniversitelerinin birçok ülke ile denklik anlaşması olduğu için Türk öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.
Kazakistan’da üniversite okumak üniversite öğrencileri için konaklama, yaşam, burs olanakları ve fazlası için daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirler.
Kazakistan ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz;
Kazakistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kazakistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Kazakistan’da Yaşam Giderleri
Kazakistan’da Maaşlar
Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur
Kazakistan’da İş Kurmak
Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları