Polonya’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri. Yaşam Masrafları
Uygun bir fiyata yüksek kalitede bir Avrupa eğitimi arıyorsanız Polonya’da üniversite okumak tam size göredir.   Öğrenim ücreti ile yaşam maliyeti diğer Avrupa ülkelerinden daha düşükken eğitim sisteminin kalitesi eşit derecede yüksektir. Ülke genelinde 400’ ün üzerinde kamu ve özel yüksek öğretim kurumları vardır.   Ayrıca önde gelen üniversitelerin tıp, mühendislik, sosyal bilimler, iş ve finans gibi çalışma alanlarında İngilizce olarak hazırlanmış programlar da vardır.
AB vatandaşı olarak Polonya devlet üniversitelerine başvuruyorsanız, Polonyalı öğrencilerle aynı koşullarda rekabet etmeniz gerekir. Polonya’da üniversite okumak için öğretim dilinin lehçe olduğunu bilmelisiniz.
Her üniversite kendi kabul sürecinden sorumludur.

Polonya’da Üniversite Okumak

Polonya’da Üniversite Ücretleri

Polonya’daki çalışmalara başlamak için hazırlık kursu, yani Polonya dil kursu için yılda 2000 Euro ödenmelidir.
Özel eğitim kurumlarında ücretler eğitim süreci maliyetinden düşük olmamak koşuluyla kurum tarafından belirlenir. Bu ücretler yılda 2000-6000 Euro arasında değişir. Kurumun çalışma politikasına bağlı olarak bu fark gerçekleşir.
MBA Programları için yıllık yaklaşık 8000-12000 Euro kadar bir ödeme yapmak gereklidir.

Polonya’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri. Yaşam Masrafları

Polonya’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri. Yaşam Masrafları

Polonya’da Yaşam Maliyeti

Polonya’daki üniversitelerin çoğu, öğrencilere kendi öğrenci konutlarında konaklama imkanı sunmaktadır. Okul tarafından kabul edilir edilmez,  öğrenci dairelerinden bir yer edinilebilir.
Pek çok öğrenci bütün eğitimi boyunca öğrenci konutlarında kalır fakat bazı öğrenciler çevreyi tanıdıktan sonra özel bir daireye taşınmayı tercih ederler. Genellikle özel bir dairenin sahip olduğu standartlar, öğrenci konutundan daha yüksektir. Üniversiteler özel bir daire bulunması konusunda öğrencilerine yardımcı olurlar.
Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Polonya’da üniversite okumak daha ucuzdur. Fiyatlar büyük ölçüde yaşanan şehre bağlıdır. Ancak bir öğrencinin aylık minimum harcaması 350-550 Euro arasında değişebilir.
Aşağıda öğrencilerin 1 ayda harcadıkları tutarlar hakkında fikir verebilecek örnekler verilmiştir.
Aylık Giderler (Ortalama)
Ortak daire/yurt                                              80-150 Euro
Yemek                                                            100-150 Euro
Ulaşım                                                            15-20 Euro
Telefon/cep, internet televizyon                       20-30 Euro
Eğitim Materyalleri                                           30-50 Euro
Diğer Giderler (kültür sanat faaliyetleri)           70-100 Euro

Günlük yaşam için seçilmiş birkaç ürünün fiyatı

Ekmek                                  0.8 Euro
Süt (1lt)                                 0.7 Euro
Kantinde öğle yemeği           2.5 Euro
Sinema bileti                         5 Euro

Polonya Öğrenci Vizesi

AB ülkesi vatandaşları Polonya’da okumak için vize almak zorunda değildir. AB dışından gelen öğrencilerin Polonya’ya girmeden önce öğrenci vizesine başvurmaları gereklidir.
Başvuru prosedürü ile ilgili bilgiler, diğer ülkelerdeki Polonya Büyükelçiliği ya da konsolosluğu tarafından detaylı olarak verilmektedir.

Polonya Oturma İzni

Tüm öğrenciler geçici ikamet iznine başvurarak Polonya’daki kalışlarını yasallaştırmak zorundadırlar. Bu işlem Polonya’ya vardıktan kısa bir süre sonra yapılmalıdır.
Üniversiteler başvuru prosedürlerinde öğrencilerine yardımcı olurlar. Geçici oturma izni Polonya’da kalmaya ve çalışmaya da izin verir.

Polonya’da Sağlık Hizmetleri

Polonya’daki sağlık hizmetleri, AB/AEA ülkelerinden gelen öğrenciler tarafından ücretsiz kullanılabilir. Fakat bunun için öğrencinin kendi ülkesinde ulusal sigorta sistemlerinde geçerli bir sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekir.
Diğer ülkelerden gelen öğrencilerin eğer mümkünse, kendi uluslararası sağlık sigortalarını satın almaları önerilir. Aksi takdirde Ulusal Sağlık Fonu ile bir sağlık sigortası sözleşmesi imzalayarak kendi sigorta ücretlerini ödemeleri gerekir. Bu yaklaşık ayda15 Euro tutar. Bu sigorta programı kapsamında öğrenciler ücretsiz olarak tıbbi bakım alabilirler. Ayrıca tüm yabancı öğrenciler ek kaza sigortası satın alma seçeneğine sahiptirler.
Polonya’da üniversite okumak ve Polonya’da yaşam ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;