Rusya’da Nasıl İş Bulunur? Rusya İş İlanları
Türkiye’nin yaklaşık 20 kat büyüklüğünde yüz ölçümüne sahip olan Rusya aynı zamanda 2 katı nüfusa da sahiptir. Ancak, ülkenin yurt dışından gelecek olan genç nüfusa da ihtiyacı vardır. Özellikle 2016 yılından önce Türkiye’den birçok işçi vizesiz olarak Rusya’ya çalışmak için gitmişti. Ancak, 2016 yılından sonra Türk vatandaşlarına getirilen zorunlu vize uygulaması ile ülkeye olan göç oranını azaltmıştır. Bunun yanı sıra Rusya’da iş imkânlarının fazla olması nedeniyle yine de Türk vatandaşları için ilk sırayı almaktadır.

Rusya’da Nasıl İş Bulunur?

Rusya’da nasıl iş bulunur sorusunun cevabından önce, kişilerin orada kendi işlerini mi kuracağı yoksa oturmuş bir şirkette mi çalışacağına karar vermesi gereklidir. Rusya’da kamu kurumları dışında özel kurumlarda gerekli şartlar sağlandığında iş bulmak oldukça kolaydır.
Türkiye’den iş için Rusya’ya gidenlerin başvuracakları sektörler arasında, petrol, inşaat, savunma, doğalgaz ve fabrika en ön sırada yer almaktadır. Bu sektörlerin içinde en geniş iş imkânına sahip olan sektör inşaat sektörüdür. Bu sektörlerden herhangi birinde çalışmak isteyenler çeşitli kariyer siteleri üzerinden başvurularını yapabilmektedir. Ayrıca, Rusya’da faaliyet gösteren büyük firmaların internet siteleri üzerinden başvurular da yapılabilir. Bunun yanı sıra profesyonelce hazırlanmış CV’ler bu firmaların insan kaynaklarına gönderilebilir.

Rusya İşçi Alımı Başvuru Şartları

Rusya’da çalışmak isteyenler için İŞKUR tarafından önemli bir fırsat sunulmaktadır. Vasıflı ya da vasıfsız olarak başvuru yapacak olan binlerce işçi Rusya’da çalışma imkânı bulacaktır. Rusya’da nasıl iş bulunur diye internet üzerinden araştırıldığında birçok site çıkmaktadır. Bunların içinde en sağlamı İŞKUR’dur.  İŞKUR üzerinden başvuru formu doldurularak herhangi bir ücret ödemeden başvurular yapılabilir.
Ayrıca, “glassdoor.com”, “expatica.com”, indeed.com”, “jobsinmoscow.eu” gibi yabancı internet sitelerinden de Rusya iş ilanları hakkında bilgi edinebilir ve başvuru yapabilirsiniz.
Rusya’da resmi makamlar tarafından belirlenen yabancı işçi istihdam sayısı 145 bindir. 111 bin işçiye ihtiyaç duyulan Rusya’da 34 bin kişi de yedek rezervde tutulacak. Öne çıkan sektörlerden biri olan enerji sektöründe, özellikle Sibirya-Gürcü boru hattı için işçiye ihtiyaç vardır. Rusya’da birçok Türk firması faaliyet göstermektedir. Enerjiden inşaata birçok sektörde yer alan bu firmalarda çalışmak için firmaların web sitelerinden müracaatlar yapılabilir.

Rusya’da Nasıl İş Bulunur? Rusya İş İlanları

Rusya’da Nasıl İş Bulunur? Rusya İş İlanları

Rusya’da Çalışmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Rusya’da çalışmak için iş başvurusunda bulunanların dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Başvuru sonucuna firma tarafından olumlu dönüş yapıldığında dikkatli olmakta fayda fardır. Öncelikle firmadan profesyonelce hazırlanmış bir sözleşme talebinde bulunulmalıdır. Bu sözleşme ile kişisel hakların korunması garanti altına alınmalıdır.
Firma tarafından gönderilen sözleşmenin geçerliliği ve gerçekten kişisel hakların korunup korunmadığı konusunda destek almak için İŞKUR’dan yardım alınabilir. Sözleşmenin geçerliliği kontrol edildikten sonra, firma ile kesin anlaşma yapılmadan önce her türlü maddi ve manevi koşullar konuşularak netleştirilmelidir. Hatta imkân varsa çalışılacak firmanın yurtdışındaki yerine gidip firmanın çalışma ortamını görmek gerekir.
Rusya iş ilanları ve personel ihtiyacı duyulan sektörler ile ilgili bilgiye Rus konsolosluk ve büyükelçiliklerinde ya da buralarda kurulan sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla bilgi almak ve başvuru yapmak da mümkündür.
Rusya’da çalışmak için başvuruda bulunanların hazırlayacağı evraklar arasında, eğitim belgesi, mesleki yeterlilik ve tecrübenin olduğu onaylı belgeler, profesyonelce hazırlanmış CV, pasaport ve başvuru ücretinin ödenmiş olduğunu gösteren belge gibi belgeler gelir.

Rusya’da Kimler Çalışabilir?

Rusya’da çalışmak isteyenlerin, Rusya Federal Göç Bürosu tarafından verilen çalışma iznine sahip olması gerekir. Çalışma izninin bazı istisnaları bulunmaktadır. Oturma izni olanların ayrıca çalışma iznine gereksinimleri yoktur.
Başka bir ülkede çalışan yabancı uyruklu işçi geçici iş vizesiyle ülkede 90 güne kadar çalışma izni almadan çalışabilir. Diplomatik görevle ülkede bulunanların çalışma izni almasına gerek yoktur. Medya temsilcilikleri akreditasyonlarını sorunsuz bir şekilde yaptırdıkları takdirde çalışma iznine gerek duymazlar. Davet üzerine eğitim kurumlarında görev alan kişilerin çalışma iznine ihtiyaçları yoktur.

Rusya’da İş Sözleşmeleri

Rusya’da iş bulduktan ve başvuru yapıldıktan sonra firma olumlu yanıt verirse sıra firma ile iş sözleşmesi yapmaya gelir. Sözleşmeler iki nüsha halinde düzenlenerek imza altına alınır ve bir nüshası işverende diğer nüshası işçide kalır. İngilizce ve Rusça olarak iki dilde hazırlanması gereken iş sözleşmesinin geçerlilik kazanması için de Rus mahkemeleri tarafından onaylanması gerekir.
Rusya’da iş sözleşmeleri, serbest metinli iş sözleşmesi, belirli süreli iş sözleşmesi ve mevsimsel iş sözleşmesi olarak üçe ayrılır. En yaygın iş sözleşmesi olan serbest metinli iş sözleşmesinde geçerlilik tarihi belirtilmez. Ancak sözleşmenin feshedilmesi için belirli bazı şartlar bulunmaktadır. 5 yıl süre ile geçerli olan belirli süreli iş sözleşmeleri, geçici işçiye kalıcı sözleşme teklif edildiğinde süresi dolar. Mevsimsel sözleşmelerin süresi ise sadece 2 aylıktır.
Rusya’da nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.
Rusya ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda fayda var,
Rusya’da Çalışmak. Rusya İş İmkanları
Rusya’da Yaşam Giderleri
Rusya’da Maaşlar
Rusya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Rusya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Rusya’da İş Kurmak
Rusya’da Üniversite Okumak