Suudi Arabistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat
Suudi Arabistan deyince aklımıza kutsal topraklar ve katı dini kurallar ile yönetilmekte olan bir ülke gelmektedir. Ancak Suudi Arabistan son yıllarda çalışmak için yurt dışını tercih etmekte olan Türk işçiler için ilk başta gelen ülkeler arasında yer almaktadır.
Suudi Arabistan’da çalışmak veya iş yapmak isteyenler en çok Suudi Arabistan’da yaşam nasıl bu durumu merak etmektedir. Bu yazıda Suudi Arabistan’da kültür, genel yaşam koşulları, ülke yasakları ve Türklere genel yaklaşımın nasıl olduğu ile ilgili konular hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Suudi Arabistan’da Yaşam Koşulları Türkler İçin Nasıldır?

Suudi Arabistan şeriat ile yönetilen bir ülkedir. Şeriat ile yönetildiği için de kanunları ve yaşam şartları ülkemizden daha ağır ve katı olabilmektedir. Suudi Arabistan’da yaşam Türkler için bu bakımdan zor bir durum olabilmektedir. Özellikle de kadınlar için Suudi Arabistan’da yaşam oldukça zordur. Erkekler dini kuralları çiğnemedikleri sürece istedikleri her şeyi yapabilmektedirler. Kadınlar için ise dini kuralların yanında bir de yönetimin koyduğu kurallara uyma zorunluluğu da bulunduğundan dolayı hayat zorlaşmaktadır.
Kadın bir bireyin yanında aile üyesine mensup bir erkek olmadan ülkeye girişi mümkün değildir. Kadınlar baş örtülü olmalıdır. Kısacası Türkler için Suudi Arabistan’ın hayat şartlarının zor olduğunu belirtmek gerekiyor. Türkiye’de yapmakta özgür olduğumuz birçok şeyin Suudi Arabistan’da yasaklanmış olması Türkler’in yaşam koşullarını zorlaştırmaktadır.
Suudi Arabistan’ın Türklere yaklaşımının pek de olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Gerek geçmişten gelen politik sebeplerden gerekse de günümüzde politik açıdan yaşanan krizler ile birlikte Arap kültürü ile Türk kültürünün de farklı olmasından dolayı Arabistanlıların Türklere olumlu düşüncelere sahip olmadığı bilinmelidir.

Suudi Arabistan Yeme-İçme Kültürü

Suudi Arabistan yemek kültürünün Türk yemek kültürü ile ortak yanları bulunmaktadır. Ancak Arabistan yemek kültüründe yağ ve baharat miktarı ile farklı pişirme teknikleri yemeklere aynı lezzeti vermez. Suudi Arabistan mutfak kültüründe çatal veya bıçak kullanma çok yaygın değildir. Ortaya konulan yemek elle yenilir.
Suudi Arabistan yemeklerinde genellikle deve eti kullanılmaktadır. Pilav, tavuk, birçok çeşitli baharatlar ve kuru üzüm kullanılarak yemekler çeşitlendirilir. Suudi Arabistan’da en ünlü ve lezzetli yemek olan Kabsah, Safran pirinci üzerine oturtulmuş bir kuzu tandır yemeğidir. Tercihe göre tavuk, dana veya deve eti ile Kabsah yemeği yenilebilir.
Diğer bir lezzetli Suudi Arabistan yemeği ise Almatazeez yemeğidir. Bu yemek buğday unu ile karıştırılmış tuz ve sudan yapılmıştır. Daha sonra ise et ve salça ile servis edilir. Ayrıca yemeğin içinde küçük sebze parçaları da bulunmaktadır.
Bir diğer yemek olan Jereesh yemeği tahıl tanecikleri, et veya tavuk ile birlikte tavada pişirilmektedir. Ardından kara biber ve kimyon baharatları ile servis edilir.
Daha çok Riyad’da yenilen Al Gursan yemeği un, su, tuz ve buğday unu ile karıştırılmış olan bir yemektir. Ardından hamur şeklini alan yemek et ve sebzeler ile sac tava üzerinde pişirilir.
Cidde bölgesinin ünlü yemeği olan Saleeg adlı yemek ise et suyu ile yapılmış pilav yemeğidir. Izgara tavuk veya et ile servis edilmektedir.
Sadece Arabistan’da değil kıyı Arap ülkelerinde de yapılan ve lezzetli bir yemek olan Sayadiya meşhur bir yemektir. Bu yemek balığın ızgara ya da kızartılması ile birlikte soğan garnitürü ve esmer pirinçle servis edilmektedir. Ayrıca Sayadiya yemeği tahin ve mantar ile de servis edilebilir.

Suudi Arabistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat

Suudi Arabistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat

Suudi Arabistan’da Sosyal Yaşam

Suudi Arabistan’da yaşam dini kurallar ve yönetimin koyduğu kurallar çerçevesinde şekillenmiştir. Din Arabistan için son derece önemli bir unsur olduğu için dini kurallar ve ibadetler mutlaka dikkate alınmalıdır.
Ülkede Üniversite mezunu kadın sayısı fazla olmasına rağmen kadınlara yönelik istihdam oranı azdır. Kadınlar için ayrılan mağazalarda sadece kadınlar çalıştığı için buralarda kadınlara yönelik istihdam fazladır.
Son dönemde görülen yumuşamadan dolayı sosyal hayatta da bazı kurallar da gevşeme olmuştur. Kadınların araç kullanması son yıllarda serbest hale gelmiştir.
Şehirlerde hayat genellikle akşama doğru hareketlenir. Suudi Arabistan iklimi çok sıcak bir iklim olduğu için gün ortasında sosyal hayat pek olmamaktadır. Bunun için akşama doğru sosyal hayat hareketlenmektedir. Halkın çoğu bu vakitlerde  alışveriş merkezlerine ve restoranlara gitmektedir.
Suudi Arabistan’da yaşam, sosyal hayat ve Türklere karşı yaklaşım ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Suudi Arabistan ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;
Suudi Arabistan’da Üniversite Okumak
Suudi Arabistan’da İş Kurmak
Suudi Arabistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Suudi Arabistan’da Genel Yaşam Giderleri
Suudi Arabistan’da Nasıl İş Bulunur? Suudi Arabistan İş İlanları
Suudi Arabistan İş İmkanları
Suudi Arabistan’da Maaşlar