Vodafone Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı
Dünya genelinde hizmet veren telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone, Türkiye’de de çok güçlü bir yapı ile hizmet vermektedir. 1991 yılında İngiltere’de kurulmuş olan Vodafone, Türkiye’de Telsim telekomünikasyon şirketini satın aldıktan sonra hizmet vermeye başlamıştır. Bu yapı içerisinde Vodafone bayisi açmak yeni bir iş fikri oluşturmak için en mantıklı tercihlerden birini oluşturmaktadır.
Dünya genelinde 500 milyon üzerinde abonesi bulunan ve Türkiye’de de yaklaşık 20 milyon abonesi bulunan Vodafone, daha fazla bayilik açarak daha çok kişiye hizmet verme imkanı sunmaktadır. Her yeni abone Vodafone firması için yeni hizmetler sunmak ve standartları geliştirme koşulu ortaya çıkarırken, firma yeni bayiliklerin açılması için de girişimcilere iş fırsatları sunmaktadır.
İster yeni bir iş kurmak ister var olan işinizi değiştirmek ya da büyütmek için Vodafone bayisi açmak konusunda bir fikir içerisine girebilirsiniz. Vodafone bayisi açmak için bazı koşulları yerine getirmeniz ve belirli bir sermayeye sahip olarak Vodafone ile görüşme gerçekleştirmeniz gerekir.

Vodafone Bayisi Açmak İçin Hangi Şartlar Gerekir?

Büyük bir hizmet ağı içerisinde yer alarak siz de Vodafone bayisi açmak istiyorsanız, Vodafone tarafından sunulan 3 farklı kategoriden birinden seçim yapmanız gerekiyor. Başvuru şartları ve çalışma koşulları konusunda değişim gösteren bu 3 sistem arasında Vodafone Silver bayii, Vodafone Store bayii ve Vodafone Shop bayii yer alıyor.
Her bayilik için banka teminatı, dükkan noktası, metrekare ve dekorasyon değişiklik gösterirken, Vodafone Silver bayi çok daha yüksek bir kapsam ve maliyet ile ön plana çıkmaktadır. Her bayilikte mutlak bir şekilde iş yerini sizin bulmanız ve bu iş yerinin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.
Temel olarak bulduğunuz iş yerinin mutlaka aktif bir lokasyonda yer alması, daha sık kullanılan ve kalabalık bir cadde veya sokak üzerinde bulunması önemlidir. Ayrıca sahip olduğunuz maddi imkanlar ile banka teminatı oluşturmanız gerekir. Sonrasında Vodafone bölge müdürlükleri ile görüşerek bayilik açma talebinde bulunabilirsiniz.

Vodafone Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Vodafone Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Vodafone Bayisi Açma Maliyetleri Ne Kadardır?

Sunulan koşullara göre Vodafone bayisi açmak için hangi bayi türünü seçtiğinizi belirleyebilirsiniz. Aslında yaşadığınız şehirlerde Vodafone bayisi olarak gördüğünüz onlarca farklı işletme bulunmasına rağmen bu bayilerin birçoğu ana bayiler üzerinden kod alarak alt bayilik hizmeti vermektedir. Yani şehirlerde Vodafone ana bayileri çok az sayıda bulunmaktadır.
Vodafone ana bayisi açabilmek için alt bayilere göre çok daha yüksek masraflar ve maliyetler gerekebilmektedir. Vodafone firması, bayi ihtiyacı bulunduğunda mevcut bayilerine talep ileterek, yeni şubeler açmak istediğini belirtir. Bu konuda bayi açmak ile ilgili bir fikriniz varsa, ana bayiler ile görüşme sağlayarak bu talepler konusunda size bilgi iletmelerini ve bir fırsat sunmalarını talep edebilirsiniz.
Sadece ana bayiler ile görüşerek destek almak sayesinde değil siz de kendi imkanlarınız sayesinde ana bayi için başvuru yapabilirsiniz. Ana bayi başvurusu gerçekleştirdikten sonra başvurunuz onaylanması noktasında Vodafone öncelikle seçmiş olduğunuz iş yeri için inceleme gerçekleştirir. Sonrasında sizden bu iş yerinin metrekare özelliklerine ve yapısına göre teminat talebinde bulunur.
Seçtiğiniz lokasyona göre büyük şehirlerde çok işlek bir cadde üzerinde bulunuyorsanız, yüksek bir banka teminatı vermeniz gerekebilir. Silver bayilikler en düşük maliyet seçeneğiyle 20-25 bin gibi teminatlar ile açılabilir. Ancak Vodafone Shop bayiliği açmak istiyorsanız, yüksek bir teminat olarak 150-300 bin TL aralığında teminatlar gerekebilir. Ayrıca kira, personel masrafları, dekorasyon gibi birçok noktada Vodafone size önemli destekler sağlamaktadır.

Vodafone Bayisi Açmak Kazançlı Mıdır?

Sahip olduğunuz sermaye ile Vodafone bayisi açmak birçok farklı sektöre göre daha stabil ve kazançlı bir iş olarak görülebilir. Özellikle diğer operatörler ile karşılaştırma yaptığınızda, hem primler hem kar oranları konusunda Vodafone daha karlı bir noktada bulunmaktadır.
Orta ölçekli bir Vodafone bayisi aylık ortalama 15-20 bin tl net kar bırakmaktadır. Bu kar oranı dükkanın konumuna ve müşteri potansiyeline göre artış göstermektedir.
Vodafone bayilerinde TL yükleme, telefon satışı, fatura ödeme, hat değişikliği, hat açma kapama, cihaz satışı ve numara değişikliği gibi birçok işlem yapılmaktadır. Bu işlemlerin her biri farklı bir kazanç imkanı sağlarken, komisyonlar ve prim miktarları değişmektedir. Özellikle iş yerinizde çalışan personeller, iş yerinizin bulunduğu nokta, müşterileriniz ile olan iletişiminizin ne kadar güçlü olduğu gibi konular sağlayacağınız kazançları değiştirecektir. Bu nedenle bu gibi konularda olumlu yaklaşımlar sergileyerek, daha karlı bir sonuca ulaşabilirsiniz.
Vodafone Bayisi Açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Farklı iş kolları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz.
Turkcell Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı