Avusturya’da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Genel Giderler
Avusturya’da çalışmayı ve yaşamayı düşünenler için en çok merak edilen konular, iş olanakları, maaş seçenekleri, sosyal imkanlar ve yaşam giderleri konularıdır. Verilen maaşlar, yaşanan bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Günlük yaşamın sürdürülmesi için gerekli temel harcamaları verilen maaşlar rahatlıkla karşılamaktadır. Avusturya’da en düşük ücret 1.500 Euro civarında olmasına karşılık, ülkede çalışanlara ödemeler 14 ay üzerinden yapıldığı için bu ücret 1.750 Euro seviyelerine yükselmektedir.
Avusturya’da pek çok giyim ve yiyecek markasına ulaşabilmektedir. Avusturya mutfağı dünyada önemli bir yere sahip olsa da damak zevkimize uymayan durumlarda dört kuşaktır Avusturya’da bulunan vatandaşlarımız sayesinde Türk mutfağına uygun pek çok lokantayı bu ülkede bulabilirsiniz. Ayrıca Türk giyim markalarına da bu ülkede rahatlıkla ulaşmanız mümkündür. Yani bu ülkede temel ihtiyaçlarımızdan gıda ve giyim konusunda vatandaşlarımız pek fazla yabancılık çekmemektedir.

Avusturya’da Ev Kiraları ve Faturalar

 Avusturya’da yaşam Masrafları içerisinde en büyük paya sahip olan kira gideri 500 Euro ile 1.400 Euro arasında değişmektedir. 2018 Aralık fiyatlarına göre ortalama kira bedeli şehir merkezlerinde 1+1 daireler için 690 Euro, 3+1 daireler için 1.300 Euro olarak belirlenmiştir. Şehir dışı için ise 1+1 daireler için ortalama kira bedeli 555 Euro, 3+1 daireler için kira bedeli 1.000 Euro olarak belirlenmiştir.
Avusturya’da yaşam Masrafları içerisinde diğer önemli harcamaları fatura giderleri oluşturmaktadır. Isınma, elektrik, su ve çöp bedelini kapsayan fatura bedeli yaklaşık 185 Euro civarındadır. İnternet ve iletişim için ise ortalama 30 Euro civarında bir bedel ödenmektedir.
Avusturya’ya yerleştikten sonra yapılacak en önemli işlerden biri, mutlak surette Türk konsolosluğuna başvurarak, yurt dışı ikamet adres beyanında bulunulması gerekmektedir. Eğer bu işlemi gerçekleştirmezseniz GSS Prim Borcu adı altında bir ceza bedeli kesilmektedir.

Avusturya'da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Genel Giderler

Avusturya’da Yaşam Masrafları. Kira, Gıda, Genel Giderler

Avusturya’da Ulaşım Masrafları, Ulaşım İmkanları ve Toplu Taşıma

Ulaşım giderleri gerek eğitim gerekse iş amacıyla Avusturya’da yaşam Masrafları içerisinde olmazsa olmaz harcama kalemlerinden birisidir. Avusturya alt ve üst yapı bakımından çok ileri seviyede bu ülkedir. Bu ülkede ulaşım imkanların hepsi mevcuttur.
Otobüs ve tramvay ülkede en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Büyük şehirlerde bunlara ilave olarak troleybüs seferleri de yapılmaktadır. Otobüsler ile hem şehir içinde hem de bölgeler arası seyahat edilebilmektedir. Özellikle Alpler’ in yer aldığı turistik merkezler ve kış sporlarının yapıldığı bölgelerde, araba kullanmak tehlikeli olduğu için özel otobüslerle yolcular bu bölgelere taşınmaktadırlar.
Avusturya’da yer alan demiryolları dünyanın en uzun demiryolu ağından birisidir. 6.000 km üzerinde bir demiryolu ağı bulunmaktadır. Çok gelişmiş bir demir yolları işletmeciliği bulunmaktadır. Pek çok yolcu sınıfında tren yolculuğu yapılabilmektedir. Tren kullanmayı tercih edenler için bir kart edinmek ücret açısından oldukça makuldür.
Metro ülkede sadece Viyana ve Linz şehirlerinde mevcuttur. Şehir içerisinde pek çok mağaza ve kiokslardan bilet bulmak mümkündür. Ülkede ayrıca Tuna nehri üzerinden deniz ulaşımı da yapılmaktadır. Ülkedeki en büyük limanlar Viyana, Enns ve Lintz üzerindedir. Su yolu ulaşımında bazı tekneler, turistik gezi düzenlemek amacıyla çalıştırılmaktadır.
Ülkede ayrıca son yıllarda yapılan bisiklet yolları ile bisiklet kullanımı da şehir merkezlerinde hızla tercih edilen bir ulaşım aracı olmaya başlamıştır.
Ulaşım ücretlerine gelince, en çok kullanılan toplu taşıma bileti 2,20 Euro civarında, toplu taşıma için alınan aylık paso bedeli yaklaşık 45 Euro civarındadır.

Avusturya’da Gıda, Giyim ve Okul Masrafları

Avusturya’da yerli ve yabancı pek çok giyim markası kolaylıkla bulunabilmektedir. Hemen her tarza hitap eden her fiyatta kıyafet bu ülkede bulunabilmektedir.
Günlük kullanılan en basit temel kıyafetler üzerinden fiyatları incelediğimizde, normal bir kişinin ayakkabılar dahil üzerindeki kıyafetlerin toplamı yaklaşık 100 Euro ile 300 Euro arasında değişebilmektedir.  Burada yaşayan Türkler genellikle ülkemizdeki bildikleri markalar üzerinden giyim ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.
Günlük ihtiyacımızı karşılayacak temek gıda ürünleri üzerinden bir hesap yaparsak, günlük ihtiyacımız olan 2400 kaloriyi tamamlayacak şekilde süt(1 bardak), ekmek (125 gr), pirinç (100 gr), yumurta (1 adet), peynir (100 gr), tavuk (150gr), et (150gr), elma (1 adet), muz (1 adet), portakal (1 adet), domates (1 adet), patates (1 adet), sarımsak (1 adet), marul  üzerinden bir hesap yapıldığında günlük yiyecek maliyeti kabaca 8,5 Euro buda aylık kişi başı temel gıda masrafının aylık yaklaşık 265 Euro olması yani asgari ücret alan birisi için maaşının yaklaşık %15’ ine denk gelmektedir. Kişi başı 265 Euro, dört kişilik bir aile için 1.060 Euro yapıyor. Avusturya’da en düşük maaşın 1.750 Euro olduğu düşünülürse, sadece temel düzeyde gıda masrafı dört kişilik bir aile için maaşının yaklaşık %60’ına denk gelmektedir.
Avusturya’da ailesiyle birlikte gelmeyi düşünen çocuklu aileler için okul öncesi ödeyecekleri ortalama aylık bedel yaklaşık 230 Euro’dur. Okulun kalitesine göre bu fiyatlar 135 Euro ile 360 Euro arasında değişmektedir. İlkokula giden çocuklar için ödenecek yıllık yaklaşık masraf 16.000 Euro civarında olup, bu fiyat okula göre 10.000 Euro ile 17.000 Euro arasında değişmektedir.

Genel Değerlendirme

Bütün parasal veriler incelediği zaman, en temel seviyede yaşayan bir kişinin Avusturya’daki temel ihtiyaçlarının yaklaşık bedeli, kira bedelini 600 Euro olarak hesaplarsak tek kişi için yaklaşık 1.000-1.300 Euro rahatlıkla yeterli olmaktadır. Yani tek kişi için minimum maaş bile ihtiyaçları rahatlıkla karşılamaktadır. Çocuklu ve kalabalık aileler için ise minimum maaş miktarı oldukça zorlayıcı olup ya yüksek maaşlı işler seçilmeli ya da ailede çalışan sayısının fazla olması gerekmektedir.
Avusturya’da yaşam masrafları, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Avusturya’da çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.
Avusturya Göçmenlik Şartları
Avusturya’da Üniversite okumak
Avusturya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Avusturya’da İş Kurmak
Avusturya’da Nasıl İş Bulunur
Avusturya’da Maaşlar
Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları
Avusturya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat