Yerli Araba Fiyatları 2021
Yerli arabanın fiyatı ne kadar, yerli araba fiyatı kaç TL diye merak ediyorsanız yerli arabanın maliyeti ve satış fiyatı hakkında bilgi vereceğiz.

Yerli Araba Hakkında

Yerli otomobil hakkında merak ettiğiniz bilgilere yazımızdan ulaşabilir ve aklınıza takılan sorulara kolaylıkla yanıt bulabilirsiniz.Buradan iletişime geçebilirsiniz.

Yerli Otomobil Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Gebze’deki törende tanıtılan yerli elektrikli otomobil geçtiğimiz haftalarda tanıtıldı. Yerli otomobil elektrikli motorla çalışabilen bir araç olarak tasarlandı.  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun sessiz bir şekilde çalışarak emisyon salmayan bir otomobil olarak tanıtıldı.
Yerli Otomobilin Özellikleri
Yerli otomobilin özellikleri şu şekilde tanıtıldı:

 • Akıllı otomobil özelliği olacak ve sürekli olarak internetle bağlantılı olacak.
 • Aracın kokpitinde iki ucun arasında boydan boya LED ekran mevcut olacak.
 • Hedeflenen noktaya ulaşma seçenekleri ve yol durumu da aracın ekranında yer alacak.
 • Kapının içinde yer alan hoparlörler, gelişmiş bir müzik sistemiyle müzik dinlemenizi sağlayacak.
 • Eğer akıllı eviniz varsa akıllı otomobiliniz ile bağlantı kurabileceksiniz.
 • 4G ve 5G bağlantısıyla güncellemeleri uzaktan alabilecek otomobil merkeze sürekli bağlı olacak. Bu bağlantı ile herhangi bir arıza durumunda yerli otomobil arızasına servis ekibi tarafından uzaktan müdahale edilebilecek.
Yerli Otomobil Teknik Özellikleri

Tanıtımda yerli otomobilin teknik özelliklerine yer verilmese de aracın teknik özellikleri ile ilgili bilgiler şu şekilde aktarıldı:

 • Aracın çift motoru olacak ve toplam motor gücü 150 Kw olacak.
 • Şarjla çalışacak araç akıllı otomobil özelliği ile şarj bitmeden önce uyarı verecek. Aynı zamanda hızlı şarj özelliği ile aracın şarjı yarım saat içerisinde %80’e ulaşabilecek.
 • Araç yol üzerindeki istasyonlarda, evde ve ofislerde şarj olabilecek.
 • Dolu bataryayla aracın menzili 300 km ve 500 km üzerinde olacak.
 • İki çeker araç 200 beygir gücüne sahip olurken; 4 çeker yerli araba 400 beygir gücünde olacak. 100 km hıza 200 beygir araçta 7,6 s; 400 beygir araçta 4,8 saniyede ulaşacak.
Yerli Araba Fiyatları 2021

Yerli Araba Fiyatları 2021

Sürücünün Direksiyonla Kontrol Etmesine Gerek Kalmayacak

Aracın otomatik sürüş teknolojisine sahip olması bekleniyor. Böylelikle araç kendi kendine dur kalk yapabilecek ve trafiğin sıkıştığı durumlarda sürücünün aracı direksiyonla kontrol etmesine de gerek kalmayacak. Araç aynı zamanda geri kazanımlı frenleme sistemi ile kullanıcılara günlük hayatında büyük kolaylık sağlayacak.
İnişli-Çıkışlı Yollarda Zorlanmadan İlerleyecek
Araçla ilgili dikkat çeken bilgiler arasında standart 2 opsiyonlu hava yastığının bulunması ve bataryasının tabanında yer alacak olması da yer alıyor. Tamamen yerli olarak üretilecek aracın hızının saatte 180 km’yi aşmayacak şekilde tasarlandığı da belirtiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra yerli elektrikli araba yol tutuş özelliği bakımından iyileştirilecek ve inişli çıkışlı yollarda aracın zorlanmadan ilerlemesi sağlanacak. Özellikle yerden yüksek aracın yol tutuş özelliğinin iyileştirilmesi kullanıcılara daha rahat bir kullanım imkanı tanıyacak.

Yerli Araba Satış Fiyatı

27 Aralık’ta tanıtılan ve ülkemizde büyük ses getiren yerli otomobil fiyatı ve maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. Bilindiği üzere tanıtım etkinliğinde otomobilin maliyeti ya da satış fiyatı hakkında net bir bilgi verilmemişti. Resmi kurumlar tarafından net bir bilgi verilmemesine rağmen gerek sosyal medyada gerek diğer internet platformlarında aracın maliyeti ve satış fiyatı hakkında tahminler yürütülmeye başlandı.

Yerli Araba Maliyeti

Öncelikle normal otomobillerin tasarımına ve maliyetine oranla elektrikli otomobillerin daha pahalı olduğunu söyleyelim. Elektrikli otomobiller hem tasarımları hem de kullanılan batarya maliyetleri bakımından epey maliyetli. Aracın motor gücünü baz alırsak 1 kwh lityum iyon pil hücretisinin üretim maliyetinin ortalama 130 ile 140 dolar civarında olacağı söylenmektedir. Bunu baz alacak olursak yerli arabanın ortalama pil gücünün maliyeti toplam kwh ile 130 dolar üzerinden hesaplanırsa en az aracın maliyetinin 40.000 ile 50.000 TL arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda ülkemizde doların kur değeri de sürekli değiştiği için aracın fiyatı piyasaya sürüldüğü tarihte daha düşük ya da daha yüksek de olabilir. Zira bu elektrikli yerli araba fiyatı açısından sadece pilin maliyeti. Aracın diğer özellikleri ve materyalleri ile birlikte maliyetinin yüksek olacağını söylemek mümkün.

Yerli Araba Fiyatı Ne Kadar?

Yerli araba piyasaya sürüldüğünde aracın donanımsal parçalarının maliyeti ile birlikte aynı zamanda diğer giderler ve Ar-Ge giderleri de eklenecek. Bu bakımdan aracın net fiyatının piyasaya sürüleceği zaman kesinleşeceğini söyleyebiliriz. Zira aracın tasarlanmasında iki yüzün üzerinde mühendisin çalıştığını ve projenin kapsamını göz önünde bulundurursak aracın fiyatının çok düşük olmasını beklememek gerekiyor. Aracın değeri için sosyal medyada 200.000 TL ile 300.000 TL arası tahminler yürütülüyor ancak yerli araba fiyatı resmi kurumlar tarafından belirlenene kadar tüm bu fiyatlar sadece tahminden ibaret kalacak. Aracın piyasaya sürüleceği tarihe kadar dolar kuru, projenin kapsamı, çalışan kişiler, giderler ile net fiyat duyurulacaktır.
Para Kazandıran Uygulamalar
Sermayesiz İş Fikirleri
Canlı Tv İzle