Almanya İşçi Alımı 2020 Almanyada Çalışmak
Yurt dışında çalışmak isteyenler için Almanya işçi alımı son zamanlarda yeniden gündeme geldi. Çok sayıda kişinin araştırdığı işçi alımının bazı şartları var.

Almanya İşçi Alımı İçin Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Almanya’da işçi olarak çalışmak isteyen ve şartlara uyan kişilerin www.obm-turkiye.com sitesi üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Almanya’da işçi olarak kabul edilecek kişilerin vasıfsız işçi değil nitelikli işçi olması gerekiyor. Ayrıca bazı meslek dallarında alım gerçekleşeceği de ilgili kurumun yaptığı açıklamalar arasında.  Meslek sahibi çalışanlar arasında bilgisayar uzmanları, sağlık çalışanları, doktorlar, dil bilen yüksek donanımlı kişilerin başta alınacağı biliniyor. Türkiye’den giden kişiler mesleklerine uygun bir iş buluşa oturma izni alma konusunda kolaylık yaşayabiliyor.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Şartları

TC vatandaşı olan 20-45 yaş aralığındaki sağlıklı kişiler Almanya işçi alımı başvuru şartları konusunda talepleri yerine getirmiş oluyor.   Alınacak nitelikli işçilerle alakalı Almanya’da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel birim oluşturuldu ve göçmen alımı konusundaki sürecin hızlandırılması kararı alındı.   Hızlandırılan vizelerle başvuru yapan kişilerin diploması ve eğitimi tanınırken Almanca bilme konusunda üst seviye aranmıyor.

Hangi meslekler var?

Nitelikli işçi alımı kapsamında alınacak mesleklerden bazıları, aşçı, hemşire, inşaat işçisi… Göçmen alımı yapılan Hindistan, Brezilya ve Vietnam da bazı ülkeler arasında bulunuyor. Yabancı ülkelerden yapılan alımlarla beraber sektörlerdeki kalifiye eleman ihtiyacının acil şekilde karşılanması hedefleniyor. 250 bin kişilik açık pozisyonu doldurmak üzere yasal süreçte vize alımlarında hızlı, bürokratik olmayan bir uygulamayla işlemlerin sonlandırılması isteniyor.

Almanya İşçi Alımı 2020 Almanyada Çalışmak

Almanya İşçi Alımı 2020 Almanyada Çalışmak

Uyumla İlgili Çalışmalar

Nitelikli işçi alımı kapsamında çıkarılan yasayla beraber gelecek kişilerin Almanca öğrenmesi, Almanya sınırı içi çalışmalar gibi hazırlıklar hedefleniyor. Hükümet bu şekilde uyum sorunu konusunda çözüm üretmeyi amaçlıyor.

İnternet Teknolojileri Alanında Açık Var

Sağlık, aşçılık, inşaat alanları dışında Almanya’da işçi alımları internet teknolojileri bölümünde de gerçekleşecek. IT bölümünde nitelikli işçi kapsamında alınacak kişilerin mesleki açıdan gereken alt yapıya sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca metal ve ağır sanayi alanlarında da alımların olacağı edinilen bilgiler arasında.

Maaşlar Ne Kadar Olacak?

1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen Almanya Nitelikli İşçi Göç Yasası kapsamında yurt dışından çok sayıda işçi uygun şartlarda çalıştırılmaya başlanacak. Hangi kadroda hangi meslek grubundan alım yapılacağına göre verilecek maaşların da değişeceği biliniyor. Fakat genel çalışma şartlarının 8 saat ve 2500 Euro ile yapıldığı biliniyor. Sözleşme yapan kişilerin 24 aylık süre görevlerini sürdürmeleri gerekiyor.
Almanyada Emeklilik Şartları
Almanyada Asgari Ücret
Canlı Tv İzle