Norveç’te Üniversite Okumak. Norveç Üniversite Ücretleri

Üniversite Öğrencileri için Norveç’te Yaşam

Norveç toplumu oldukça şeffaf ve iyi organize edilmiş bir toplumdur. Norveçliler eğitim ve sağlık hizmetleri açısından, refah içinde yaşamanın tadını çıkarırlar. Norveç birçok ülkeye oranla çok zengin bir ülke standardındadır. Fakat aynı zamanda Norveçliler, aile hayatı ve arkadaşlarından oluşan bir çevrede mütevazı bir hayat yaşamayı severler.
Norveç Üniversite Ücretleri
Bir üniversite eğitimi tamamlamanın genellikle pahalıya mal olduğu kabul edilir. Fakat Norveç’te kamu finansmanı hem Norveçliler için hem de uluslararası öğrenciler için ücretsiz olma özelliğini korumaktadır.
Norveç üniversiteleri ve devlet üniversiteleri kolejlerinin çoğunluğu, kamu sektörü tarafından finanse edilir. Dolayısıyla bir kural olarak Norveç kamu kurumlarında öğrenim harcı ödenmez. Bu kural hangi ülkeden gelirse gelsin, bütün öğrenciler için geçerlidir.

Norveç’te Hayat Pahalılığı

Ancak, Norveç’in yüksek maliyetli bir ülke olduğu dikkate alınmalıdır. Avrupa dışından gelen uluslararası başvuru sahipleri, öğrenci ikamet izni verilmesi için ülkeye yüksek düzeyde bir gelir belgesi sunmak zorundadır. Norveç’te üniversite okumak, çok da ucuz bir seçenek değildir.
Buna karşılık bazı ön koşullar yerine getirilirse, Norveç’te üniversite okumak için maddi destek   alabilirsiniz. Çeşitli burs programları veya öğrenci kredileri aracılığıyla, uluslararası öğrenciler tam bir yıl ya da bir yarıyıl için finansman alabilirler. Bu fon fırsatlarının çok az olduğunu ve genellikle insanların Norveç’te kalmanın maliyetini karşılayamadığını bilmelisiniz. Çoğu durumda Norveç’te üniversite okumak için kendi ülkenizden finansman veya özel fon kullanmanız gerekecektir.
Norveç’teki birçok uluslararası öğrenci yarı zamanlı çalışmaktadır. Ancak yine de kapsam sınırlı olduğu için bu seçeneğe de güvenmemelisiniz.

Norveç'te Üniversite Okumak. Norveç Üniversite Ücretleri

Norveç’te Üniversite Okumak. Norveç Üniversite Ücretleri

Norveç Öğrenci Vizesi 

Öğrenciler için Norveç oturma İzni

Norveç’te 3 aydan fazla kalmayı planlayan pek çok öğrencinin, öğrenci oturma iznine ihtiyacı vardır. Vize sadece 90 güne kadar verilir ve bu süreden sonraki konaklamaları kapsamaz.
Başvuru sürecinde karşılaşılan sorunları ve gecikmeleri önlemek için sizin için geçerli olan düzenlemeleri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.
Lütfen Norveç’te üniversite okumak için, Norveç Göçmenlik Dairesi tarafından ülkenize ait aranan şartları kontrol edin.
Şimdi kısaca Norveç’te yükseköğrenime kabul edilen uluslararası öğrenciler için gerekenleri anlatacağız.

İskandinav Ülkelerinden Gelen Öğrenciler İçin

İskandinav ülkelerinden birinden geliyorsanız, ikamet iznine başvurmanız gerekmez. Ancak Norveç’e gelmiş olduğunuzu Ulusal Sicil Dairesine bildirmelisiniz.

AB/EEA/EFTA Ülkelerinden Gelen Öğrenciler için,

Bu bölgelerden geliyorsanız 3 ay içinde, yerel polise kayıt yaptırmanız gerekir.

AB/AEA/EFTA Dışındaki Ülkelerden Gelen Öğrenciler İçin,

Bu ülkelerden gelen öğrenciler, oturma izni için başvuruda bulunmak zorundadır. Ülkeniz için gerekenleri UDI web sitesinden öğrenebilirsiniz.
Her bir uygulama için farklı işlem ücreti vardır. Bu ücret, başvurulan ülkeye göre değişebilir.
2018-2019 Akademik yılı için geçiminizi karşılayacak kadar finansmanınız olduğunu belgelemeniz gereklidir. Eğer öğrenim ücretinizi karşılayan bir kuruma kabul edilmemişseniz, ek olarak bu ücreti de karşılayabileceğinizi belgelemeniz gerekir.
Daha detaylı bilgi için Norveç Yabancı Servisi ile irtibat kurunuz. Norveç’te iseniz yerel polisle irtibat kurun.
Yukarıda belirtilen kurallar, AB/AEA/EFTA dışındaki ülkelerden gelen değişim programı öğrencileri için de geçerlidir.
Konaklama için burs, öğrenci kredileri veya ülke genelindeki diğer kamu finansmanı ile finanse ediliyorsanız, bu belgeyi de başvuru belgeleriniz arasına ekleyin.
Dikkat: Norveç’te öğrenci ikamet izni, öğrencinin çalışmalarını tamamlamasının ardından yasal ikametgahı olarak ülkesine geri döneceği koşuluyla verilir.

Öğrenciler için Norveç’te Yaşam Maliyeti

Norveç’te yaşam ortalama bir Avrupa ülkesinden yüksektir ama yaşam kalitesi de çok ödüllendiricidir.
Norveç’in belli başlı şehirlerinde bir öğrencinin toplam yaşam maliyetlerinden bazıları;
Oslo: 1200-2000 Euro
Bergen: 1100-1800 Euro
Tromso ve Trondheim: 1000-1600 Euro
Norveç’teki diğer küçük şehirlerde yaşam genellikle aylık 800-1000 Euro arasında değişebilir.
Norveç’te üniversite okumak ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.