Almanya’da Emeklilik Sistemi. Almanya Emeklilik Şartları
Almanya’da emekli olmak orada yaşayan gurbetçiler için oldukça avantajlı imkanlar içermektedir. Size sağlık konusunda ve yüksek yaşam şartları konusunda inanılmaz kolaylıklar sağlar. Bu makalemiz altında Almanya’da emekli olmanın şartları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Almanya’da Emeklilik Sistemi. Kimler Emekli Olabilir?

Birçok Avrupa ülkeleri gibi Almanya da yabancı vatandaşları ülkesinde ağırlamaktadır ve onlara yaşama, çalışma, okuma ve hayatlarını sürdürme imkanı tanımaktadır. Ayrıca yıllardır çalışmış olmanın verdiği yıpranma payında kendi vatandaşlarına tanıdıkları hakları yabancılar için de tanımaktadırlar ve emekli olduklarında emekli maaşlarını alabilmektedirler.
Tabi ki de Almanya’da emeklilik sistemi AB vatandaşları ve diğer Schengen ülkesi vatandaşları için daha basittir. Aynı şekilde Almanya’daki hayatları boyunca usulsüz hiçbir iş yapmamış ve düzenli bir çalışma ve sosyal hayatına sahip olan yabancılar da çalışma akitlerini doldurduklarında emeklilikten faydalanabilmektedir.
1960’larda Almanya’nın dışarıdan işçi aldığı dönemlerde Almanya’ya yerleşmiş ve uzun soluklu orada yaşamış, aile kurmuş ve her haklarını elde etmiş vatandaşların çoğu şimdilerde emekli ve dileyen kişiler ülkelerine dönmüş durumdalar. Ülkelerine dönmeyenler de çocuklarının eğitimleri ve artık orada rahat bir hayata sahip oldukları için Almanya’da yaşamayı tercih ediyorlar.

Almanya’da Emeklilik Yaşı

Almanya’da emeklilik sistemi ile yasal emeklilik yaşını ve çalışma gün sayısını doldurmuş kişiler emeklilik imkanına kavuşmuş olurlar.
1947’den önce doğanlar emekliliklerini 65 yaşında alırlar. Şayet ki 1947 ve 1963 yılları arasında doğmuş iseniz emeklilik yaşınız 67’yi bulabilir.
Sabit bir işte uzun süre çalışmış bir işçi ki bu asgari 45 yıl demektir, 63 yaşında emekli olmaya hak kazanmış demektir.

Almanya’da Emeklilik Sistemi. Almanya Emeklilik Şartları

Almanya’da Emeklilik Sistemi. Almanya Emeklilik Şartları

Almanya’da Emekliliğinizi Finanse Etmek

Almanya’da yaşıyor ve çalışıyorsanız ve en az 5 yıl Alman sosyal güvenliğine vergi ödemişseniz emekliliğin yanı sıra tahakkuk etmiş olabilecek mesleki emeklilik planları ve bireysel emeklilik fonlarını almaya hak kazanırsınız. Bazı durumlarda yabancılar uluslar arası maaşlarını Almanya’ya devredebilirler ve orada kullanabilirler.

Almanya’ya Diğer Ülkelerden Emekli Maaşınızı Aktarma

Yabancı vatandaşların Almanya’ya gelmelerini sağlamak için, diğer ülkelerden gelen emekliler ve bireysel emeklilik fonları olanlar emekli maaşlarını Almanya’dan çekebilme kolaylığına sahiptirler. Fakat Almanya’nın ülkenizle olan anlaşmasına bağlı olarak yabancı maaşları vergiye tabi olabilir.
Özel emeklilik fonlarınızı da Almanya’ya transfer edebilirsiniz. Örnek olarak Almanya’da yaşayan bir AB vatandaşı ya da Amerikan iseniz ve mesleki veya kişisel emeklilik fonlarınız varsa bunları Alman banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Almanya’da Emekli Olmanın Vergisel Boyutu

Almanya’da çalışarak emeklilik şartlarını oluşturmuş olanlar, çalışma hayatları boyunca elde etmiş oldukları kazançları ve devlete ödedikleri sigorta primleri karşılığında değişen miktarlarda emeklilik maaşı alırlar. Almanya’da tüm emekli aylıkları vergiye tabiidir. Bu nedenle Almanya emeklilik sistemi içerisinde, aldığınız maaşlardan vergi ödemek durumundasınızdır. Alınan verginin miktarı, sigorta başlangıcına, çalışılan yıl sayısına ve çalışırken elde edilmiş olan maaş miktarına göre değişkenlik gösterir.

Almanya Emeklilik Sistemi ile Sunulan Sağlık Güvencesi

Almanya Bünyesinde emekli olmak isteyen gurbetçiler için Almanya hükumeti birçok sağlık hizmeti sunmaktadır. Alman devlet emeklilik fonuna ödeme yapıyorsanız, bir de yaşlılık sigortasına ödeme yapmanız gerekmektedir ki yaşlandığınızda herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda Almanya’da sağlık imkanlarından rahatlıkla faydalanabilesiniz.

Almanya’da Emekli Olmak için İpuçları

Almanya’da emeklilik sistemi ülkesinde çalışan her emekçiye aynı hakkı tanımaktadır. Eğer Almanya’da uzun yıllardır ikamet ediyor ve orada bir kurumdan geliriniz var ve sigortanızı ödüyorsanız ve bunu vergilendiriyorsanız emeklilik hakkını elde edersiniz.
Almanya’da emeklilik sistemi hakkında daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;
Almanya Çalışma İzni ve Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?
Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?
Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?Kalıcı Almanya Vizesi Şartları
Almanya’da Asgari Ücret. Mesleklere Göre Ortalama Maaşlar
Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi
Almanya’da Genel Yaşam Giderleri. Aylık Ne Karada Geçinilir?
Almanya’da Üniversite Okumak. Almanya Üniversite Fiyatları