Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

Fırsatlar ülkesi olarak nitelendirilen Amerika’ya gitmek için alınabilecek 3 tip Amerika vizesi mevcuttur. Bunlar turist vizesi, öğrenci vizesi ve ticari vize. Hangi vize türünü alacaksanız alın ABD de diğer birçok ülke gibi vize konusunda sıkı tedbirler uygulamaktadır. İlk başvurunuzda vize alamamanız sonraki dönemlerde de vize alma konusunda sıkı takip edilmenize neden olur. Bu nedenle ilk vize başvurunuzda eksiksiz evrak ile başvurmanız hayli önemlidir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi, F1 vize olarak adlandırılmakta olup ABD’de tam zamanlı bir ders programına katılacak öğrencilere verilen bir vizedir. Bu vize, Amerika’da dil eğitimi, üniversite veya lise eğitimi için verilmektedir.

F1 vizesi alabilmek için başvuru dosyanızda olması gereken en öncelikli belge I-20 belgesidir. Bu belge eğitim alınacak kurumdan alınır ve Amerika’da eğitim alacağınızı doğrulayan bir belgedir. Bu belgenin alınmasından sonra ABD konsolosluğu internet sitesinden başvuru formu (DS-160) doldurulur ve online veya anlaşmalı bankalardan 160 Dolar ödeme yapılır.

Bu vizeyi alabilmeniz için yapılması gereken bir diğer ödemede SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) ücretidir ve 200 Dolar’dır. SEVIS ABD’de eğitim alan yabancıların takip ve kontrol edildiği birbilişim sistemidir. SEVIS ücreti mülakattan en az 3 gün önce ödenmiş olmalıdır.

Amerika Öğrenci Vizesi alabilmek için istenen belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport
 • 2 Adet 50mmx50mm boyutunda fotoğraf
 • I-20 Belgesi
 • DS-160 Onay Sayfası
 • Öğrenci Belgesi veya Diploma
 • CV
 • Sabıka Kaydı
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • SEVIS Ödeme Dekontu

Tüm bu belgelere ek olarak referans mektupları, tapu kayıtları, banka hesap cüzdanı, iyi bir dil sınavı notunuz varsa bunu belgeleyen nitelikte bir evrak da vize almanıza yardımcı olabilecek belgelerdir.

F1 belgesinin geçerlilik süresi en fazla 5 yıldır. Öğrenci vizesini alan kişilerin takip edecekleri eğitimin başlamasına 30 günden daha fazla bir süre varsa bu süreçte Amerika’ya giriş yapması mümkün değildir. Vizenizi alınca ABD’ye gitmek için eğitimin başlamasına 30 günden daha az bir süre kalmış olmalıdır.

Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?

Amerika Turist Vizesi

Amerika Turist Vizesi B1/B2 vizesi olarak adlandırılmaktadır. Turist vizesini iş seyahati, tedavi veya turistik amaçlarla alabilirsiniz. Bu nedenle başvuru dilekçesinde ABD’ye ne amaçla gidileceği çok net bir ifadeyle belirtilmelidir.

Amerikan konsolosluk çalışanlarının gözünde turist vizesi başvurusu yapan kişiler, görevlileri ABD’de kalmayacaklarına inandırmaya çalışan ancak ABD’de kalacağı varsayılan kişilerdir.  Mülakatta bu öngörüyü kırmak hayli önemlidir. Ancak belgeleri eksiksiz, kendine güvenen ve kendini net bir şekilde ifade edebilen kişiler için turist vizesi almak çok da zor değildir.

Turist vizesi almak için konsolosluk internet sayfasından DS-160 belgesi doldurulur. DS-160 belgesi doldurulduktan sonra mail adresinize bu formdaki bilgilerin bir nevi özet hali olan bir belge gönderilir. Bu belgenin çıktısı ile randevuya gitmeniz gerekmektedir. Randevular da yine internet ortamından alınmaktadır ve randevu almadan önce 160 Dolar olan vize başvuru ücreti ödenmiş olmalıdır. Bu aşamadan sonra aşağıdaki belgelerle birlikte randevuya gitmeniz yeterli olacaktır.

 • Pasaport
 • 2 Adet 50mmx50mm boyutunda fotoğraf
 • DS-160 Onay Sayfası
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Seyahat Aracı Rezervasyonu
 • Konaklama Bilgisi (Adres veya otel rezervasyonu)

Bu belgeler genel istenen belgeler olup DS-160 formunda verdiğiniz bilgileri destekleyen diğer belgelerin de yanınızda bulunması gerekmektedir.

Amerika Ticari Vizesi

Amerika Ticari Vizesi için gerekli belgeler turistik vize başvurusunda istenen belgeler aynı olmakla birlikte ilave olarak ticari ilişkilerinizi gösteren belgeler de talep edilmektedir. Örneğin bir fuara katılacaksanız kayıt belgesi, bir şirket ziyareti için ABD’ye gidecekseniz şirket tarafından gönderilmiş bir davet mektubu ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ile alışverişlerinize ait faturalar ilave olarak istenmektedir.

Amerika Çalışma İzni

Amerika’da çalışma izni alabilmek için Amerika Çalışma Vizesi ’ne başvurmuş ve vize almış olmanız gerekmektedir. Bu vizenin size verilmesi ile çalışma izninizi almış sayılırsınız.

Amerika Çalışma Vizesi H1B olarak adlandırılır ve geçici süreyle çalışmak için ülkeye giriş yapacak kişilere verilir. H1B vizesi alabilmeniz için işverenin size bir iş teklifinde bulunmuş olması ve takiben ABD Göçmen Bürosuna H1B vize başvuru dilekçesi vermesi gerekir.

Bu vize belirli bir iş için verilir ve çalışma vizesi ile sadece belirlenen işte çalışabilirsiniz. Ayrıca çalışma vizesi için her yıl belirli bir kontenjan belirlenir. Çalışma vizesi almak isteyen kişilerin en az lisans mezunu olması beklenir ve çalışılacak işin de kişinin diploması ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu vize 3 yıl süreyle verilir ve vize süresi bitmeden işveren başvurusu ile 3 yıl daha uzatılabilir.

Amerika Çalışma Vizesi başvuruları her yıl 1 Nisan’da başlar ve 5 iş günü boyunca devam eder. ABD tarafından verilen çalışma vizeleri 1 Ekim’den itibaren geçerli olmaktadır. Çalışma vizesi için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport
 • 2 Adet 50mmx50mm boyutunda fotoğraf
 • DS-160 Onay Sayfası
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Vize Dilekçesi
 • I-129 Belgesi (İşveren tarafından verilir)

Bunun yanında H2A vizesi mevsimlik tarım işçileri için, H2B vizesi mevsimlik tarım dışı işçiler için, H3 vizesi ABD’de fiziksel-zihinsel-duygusal gerilikte olan çocukların eğitimi için gerekli eğitim programlarına katılmak veya bu programlarda staj yapmak için, L vizesi uluslararası şirketlerde çalışan yöneticilerin Amerika’da çalışmaları için verilen vize türleridir.

Amerika Oturma İzni

Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın en zor oturum izni veren ülkelerinden biri olduğunu belirtelim. Ancak yine de oturum izni almanız için gerekli şartları sağmanız durumunda izin alabilmeniz gayet kolaylaşmaktadır.

Amerika’da oturma izni alabilmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar ebeveynlerinizden birinin ABD vatandaşı olması, evlilik, Green Card, yatırım yapmak gibi seçeneklerdir.

Özellikle Green Card ve evlilik yoluyla oturum izni alınması oldukça titiz bir süreçtir. Evlilik yoluyla veya Green Card ile alınan oturum iznini takip eden 5 yıl sonunda vatandaşlık alma hakkı elde edilir.

Yatırım yoluyla ABD’de oturum izni almak isteyenlerin yeni bir iş için 1.000.000 Dolar veya hedeflenen bir çalışma alanında 500.000 Dolar yatırım yapılması ve en az 10 kişi istihdam edilmesi gerekmektedir. Yapılacak bu yatırımlarda kullanılacak paranın yasal bir kaynaktan elde edildiği ispatlanmalıdır. Yatırım yoluyla alınan vizeye EB-5 vizesi denmektedir.

Amerika’da oturma izni için alınan vizelerin tamamı göçmen vizesi statüsündedir. Tüm göçmen vizeleri için detaylı bilgiler ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri internet sayfasında sunulmuştur. Ayrıca bu tür bir vize almanız için Türkiye’de bulunan çeşitli hukuk büroları aracılık da yapmaktadır.

Amerika çalışma izni, oturma izni ve tüm diğer Amerika vizesi çeşitleri ile ilgili bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Amerika ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir. İncelemenizde fayda var;

Amerika Göçmenlik Şartları

Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak

Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Amerika’da Nasıl İş Bulunur?

Amerika’da Yaşam Giderleri

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da İş İmkanları

Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat