Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi
Almanya’da bir gurbetçiyseniz ve iş arıyorsanız iş bulma konusunda bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü işi nerede ve nasıl arayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.
Herhangi bir işte çalışabilmek için öncelikli olarak Almanca biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer Almanca bilmiyor iseniz uluslararası geçerliliği olan İngilizceyi iyi derecede biliyor olmalısınız. Almanya büyük bir ekonomik güce sahiptir ve dünya sıralamasında beşincidir. Almanya yabancılar için de birçok iş imkanı sağlamaktadır. Almanya’da Almancanın yanı sıra İngilizce bilen eleman ilanlarına da rastlamak mümkündür.

Almanya’da nasıl iş bulunur?

Almanya’daki iş ve işçi bulma kurumları kendilerine başvuruda bulunan her bireye bağlantılı oldukları özel kurum ve devlet daireleri aracılığıyla kısa sürede istihdam imkanı sağlamaktadır.
Almanya’da kalifiye çalışanlar konusunda bazı eksiklikler yaşanmaktadır. Almanya’da nasıl iş bulunur diye düşünceleri olanları aydınlatmak için söylememiz gerekir ki Almanya’nın vasıflı çalışanlara ihtiyacı var. Örneğin; donanımlı bir geçmişe, iyi iş tecrübesine ve de yüksek puanlı bir üniversite diplomasına sahipseniz Almanya’da iş bulmanız zor olmayacaktır. Sağlık çalışanları ve her alandaki mühendisler konusunda Almanya’nın dışarıdan çalışan alma olanağı vardır.
Aynı zamanda Almanya’da uluslararası kapsam da istihdam imkanı olan büyük firmaların fabrikaları da yer almaktadır. Bu fabrikalarda da işçi olarak çalışabilme olanağınız bulunmaktadır. Bu firmalara örnek verecek olursak; BMW , VW, Man gibi otomotiv firmaları giderek büyümekte ve işçi alımı yapmaktadır. Diplomanız da mekanik, elektronik bağlantılıysa ya da mühendislik ile ilgili ise bu firmalarda üst kademe mevkiinde olma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Alman iş çevresi ve işletme kültürü

Öncelikli olarak Almanya’da nasıl iş bulunur? sorusunun cevabını geniş bir çevre araştırması yaparak çözüme ulaştırabilirsiniz. Almanya’da genel geçerliliği olan bir işte çalışma süreniz haftalık 38 saatin üzerinde olur ve yılda tahmini 20 gün izin hakkınız olur. Almanların iş disiplini ve hiyerarşik yapı gözetmesi Türkiye’de ki sistemin aksine daha katıdır.
Yıllık planlı çalışma takvimleri vardır ve bunun dışına çıkmazlar, eksiğine de müsaade etmezler. Almanya’da işini eksiksiz yapan her zaman 1 -0 galip durumdadır ve imkanlarını da eksiksiz kazanır. Çalışan personel asla göz ardı edilmez. Zaman Alman iş kültüründe çok önemli bir kavramdır çünkü Almanlar çok kuralcı ve dakiktirler.

Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi

Almanya’da Nasıl İş Bulunur? En Hızlı İş Bulma Yöntemi

Almanya Çalışma Vizesi ve Oturma İzni

Eğer bir Avrupa Vatandaşı iseniz Almanya’da çalışmak ve yaşamak için bir vizeye ya da izne ihtiyaç duymazsınız. Sadece Almanya’ya yerleşmeye ve hayatınızı orda devam ettirmeye karar vermişseniz 3 ay içerisinde bulunduğunuz eyaletin ilgili birimine giderek ikametinizi bildirmeniz gerekir.
AB vatandaşı değilseniz ve farklı ülkeden gelip Almanya’da bir iş kurmak ya da Almanya’da çalışmak istiyorsanız; öncesinde ülkeye gelmeden bulunduğunuz ülkedeki Alman Konsolosluğu’na giderek bir vize başvurusunda bulunmanız ve bu başvuruda orada çalışmak ve oraya yerleşmek istediğinizi belirtmeniz gerekir.

Almanya’da çalışabilmek için konuşulması gerekli diller

Almanya’da nasıl iş bulunur? başlıklı yazımızın içeriğindeki en önemli kısım iş bulmanın yanı sıra o işte nasıl çalışabileceğinizdir. Yabancı bir ülkede herhangi bir yabancı dil bilmeden çalışmanız olasılığı sıfırdır. En azından uluslararası geçerliliği olan İngilizceyi bilmeniz gerekmektedir. Tabii ki o da her iş sahasında iş bulabileceğiniz anlamına gelmez. Almanya’da işletmelerin %90 ı kendi dillerinin konuşulmasını tercih ederler. Ancak İngilizce biliyorsanız, hiç dil bilmeyen birinden öndesiniz demektir.

Almanya’da iş bulma

Yerel iş bulma acenteleri aracılığıyla ya da internet üzerinden iş başvurularında bulunabilirsiniz. Köklü kurumların bireysel web sayfalarını ziyaret ederek de kariyer imkanlarını değerlendirebilirsiniz.
Gurbetçiler için artık Almanya’da yabancı dil şartı getirilmiştir ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız İngilizce ya da Almanca dillerinden en az birine hakim olmak durumundasınızdır.

Almanya İş Başvurusu

Bir iş başvurusunda bulunmadan önce bu işi nasıl yapabilirsiniz, yeterlilikleriniz nelerdir, iş size uygun mu ve de çalışma süreniz boyunca ihtiyacınız olan dil nedir bunları göz önünde bulundurmalı ve bu şekilde başvuru yapmalısınız. Aksi taktirde başvurunuz kabul görmez.
Şirketle anlaşmış iseniz mesleki yeterliliğiniz var ve aynı zamanda İngilizceniz varsa, Almancayı öğrenmeniz konusunda şirket sizi bir kursa yönlendirecektir. Bu da sizin için bir avantaj olacaktır.
“Almanya’da nasıl iş bulunur” ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilir.
Almanya ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz;
Almanya Çalışma İzni ve Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?
Almanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?
Almanya’da Emeklilik Sistemi. Almanya Emeklilik Şartları
Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?Kalıcı Almanya Vizesi Şartları
Almanya’da Asgari Ücret. Mesleklere Göre Ortalama Maaşlar
Almanya’da Genel Yaşam Giderleri. Aylık Ne Karada Geçinilir?
Almanya’da Üniversite Okumak. Almanya Üniversite Fiyatları