Türkmenistan’da Üniversite Okumak.
Orta Asya ülkelerinden olan Türkmenistan, son yıllarda büyük bir dönüşüm geçirmekte ve bu da Türkmenistan’da üniversite okumak için yurt dışından öğrencileri kendisine çekmektedir.
Bilindiği gibi yurt dışında üniversite okumak öğrenciler için önemli bir konu olmaktadır. Yurt dışında lisans veya yüksek lisans yapıp ülkeye geri dönenler iş bulma aşamasında büyük avantaj elde ederler. Diğer yandan, üniversite okunan ülkede kalıp o ülkede iş bulmak da tercih edilen diğer seçenekler arasındadır.
Son yıllarda ülkemizden yurt dışına üniversite okumak için giden öğrencilerin tercih ettikleri yerlerden biri de Türkmenistan’dır. Türkiye ve Türkmenistan arasında yapılan karşılıklı anlaşmalarla iki ülkenin öğrencileri Türkiye ve Türkmenistan’da daha kolay üniversite okuma fırsatını yakalamıştır.
Türkmenistan’da devlet tarafından açılan tüm üniversiteler ücretsizdir. Son yıllarda ülkede özel üniversiteler de açılmış olup sayıları artmaktadır. Yeni üniversite kampüsleri için planlanan projeler yapılmaktadır ve daha önce tamamlanmış üniversite kampüsleri ise modern bir yapıya sahiptir. Ayrıca üniversitelerde çeşitli bölümlerin açılmasıyla eğitim olanakları artmıştır. Bu bölümler arasında öne çıkanlar tıp, ekonomi, gazetecilik ve inşaat mühendisliği bölümleridir.
Başkent Aşkabat’ta çok fazla üniversite bulunmaktadır ve üniversite dili eğitimleri Türkmence, Rusça ve İngilizce olarak verilmektedir.
Bu yazıda, Türkmenistan’da üniversite okumak isteyenler için burs, konaklama ve aylık masrafların yanında Türkmenistan’da üniversite ücretleri hakkında bilgilere yer vermeye çalıştık.

Türkmenistan’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Tarzı

Türkmenistan’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de bu ülkedeki üniversite öğrencilerinin yaşam tarzıdır. Türkmenistan kültürü Orta Asya kültürünün yanısıra uzun yıllar Sovyetlerin egemenliğinde olduğu için Rus kültürünün de etkisinde kaldığından iki kültürlü bir yaşam ortaya çıkmıştır. Bu da üniversite öğrencilerinin yaşam tarzlarında Orta Asya kültürünün yanında Rus kültürünün de etkili olmasına neden olmuştur.
Türkmenistan’da öğrenim görmek için yurt dışından gelmiş öğrenciler sadece Türkmen öğrencilerle değil Türkmenistan’a komşu ülkelerden gelen öğrencilerle de etkileşim için de bulunacaklardır. Bu da Türkmenistan’da üniversite okuyan öğrencilerin yaşam tarzında çok kültürlü bir ortam yaratmış olacaktır.
Bunun dışında üniversite öğrencileri için çeşitli organizasyonlar da düzenlenmektedir. Geceleri saat 11’den sonra yabancılar için dışarı çıkmak yasak olduğundan yurt dışından gelmiş üniversite öğrencileri bunu bilmeleri gerekmektedir.

Türkmenistan’da Üniversite Okumak. Türkmenistan  Üniversite Ücretleri

Türkmenistan’da Üniversite Okumak. Türkmenistan Üniversite Ücretleri

Hangi İhtiyaçlar İçin Ne Kadar Para Lazım?

Türkmenistan’da üniversite okumak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu da aylık masrafların ne kadar olabileceğidir. Şunu belirtmek gerekir ki Türkmenistan’da aylık masrafların Türkiye’den daha pahalı olabileceği gibi bir durum ortaya çıkmamaktadır. Aylık masraflar Türkiye düzeyinde veya bazı durumlarda daha da düşük olarak belirmektedir.
Eğer bir kiralık ev tutmayı düşünüyorsanız aylık kira masrafı 200-300 $ civarındadır. Elektrik, doğal gaz ve suyun devlet tarafından ücretsiz olarak verilmesinden dolayı elektrik ve su masrafları bulunmamaktadır. Bu da özellikle Türkiye’den Türkmenistan’a üniversite okumak için gelecek öğrenciler için maliyetsiz bir yaşam olmasına neden olmaktadır.
Şimdi tek tek Türkmenistan’da aylık ne kadar masraf olacağına ve bu masrafları karşılamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağına bakalım.

  • Eğer kiralık bir ev tutmak yerine yurtlarda kalmayı düşünüyorsanız, yurt fiyatlarının özellikle özel üniversitelere ait yurt fiyatlarının oda sayısı ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik göstereceğini bilmeniz gerekir. Aşağıda ortalama yurt odalarının fiyatları gösterilmiştir :

Tek kişilik oda : 200 $
Çift kişilik oda : 100-200 $
Üç kişilik oda : 100-150 $
Dört kişilik oda : 90-100 $

  • Aylık gıda masraflarına baktığımızda ortalama olarak Türkiye masraflarına yakın bir maliyete neden olmaktadır. Aylık gıda masrafları ise şöyledir :

3 öğün yemek : 100 $
Market alışverişi : 150 $
Dışarıda yemek yemek : 180 $

  • Aylık ulaşım masrafları :

Taksi : 30 $
Tek yönlü bilet : 10 $
Benzin (litre başına) : 6.09 $

  • Telefon, giyim ve internet masrafları Türkiye’den Türkmenistan’a gelen bir öğrenci için daha pahalıdır. Bu masrafların aylık maliyetleri ise şöyledir :

Cep telefonu masrafı : 15 $
İnternet : 36 $
Giyim (giysi ve ayakkabılar dahil) : 200 $
Tüm bu masrafları düşündüğümüzde Türkmenistan’da bir aylık masraflar için 1.000 $ civarında bir gelire sahip olması gerekmektedir.

Türkmenistan’da Konaklama ve Yurt İmkanları

Türkmenistan’da üniversite okumak için gelen öğrencilerin düşündükleri bir diğer konu ise barınma konusudur. Konaklama imkanları içinde öğrenciler kendileri kiralık ev tutabilmelerinin dışında Türkmenistan’daki devlet üniversitelerinin ve özel üniversitelerinin kendilerine ait yurtları bulunmaktadır ve öğrenciler buralarda konaklama imkanlarından faydalanmaktadır.
Aşağıda yurt imkanlarını sağlayan üniversitelerin isimlerini sizler için bulduk. Bu üniversiteler şunlardır :

  • Ahmet Yesevi Üniversitesi
  • Uluslararası Türkmen Üniversitesi
  • Uluslararası Petrol ve Gaz Üniversitesi
  • Türkmen Devlet Üniversitesi
  • Türkmen Devlet Tıp Üniversitesi

Türkmenistan’da Burs İmkanları

Burslar öğrencilerin öğrenim hayatına destek olması ve bilgi deneyim konusunda tecrübe kazanması için araştırma yapması için verilen destek ödemeleridir. Burslar özellikle yurt dışında okuyacak öğrenciler için son derece önemlidir. Türkmenistan’da bulunan üniversitelerin çoğunda burs imkanları sağlanmaktadır. Ayrıca Türkiye’de ve Türkmenistan’da bulunan çeşitli kurumlar da burs imkanı sağlamaktadır.

Türkmenistan’da Üniversite Denklikleri

Üniversite denkliği, yurt dışında eğitim verilen üniversitelerin belli bir kalite çizgisinde eğitim-öğretim verildiğinin YÖK tarafından denetlenmesidir. Türkmenistan’da bulunan üniversitelerin denkliği konusunda YÖK denklik vermektedir. Bunun için ülkemiz ve Türkmenistan üniversiteleri arasında üniversite denkliği almak isteyenler için kolaylık sağlanmaktadır.

Türkmenistan’da Üniversite Ücretleri

Türkmenistan’da üniversite ücretleri ortalama yıllık fiyat olarak 5.000 $ civarındadır. Bu fiyattan daha makul fiyatlara sahip üniversitelerde bulunmaktadır. Kendi gelirine uygun üniversite bulmayı isteyenler için Türkmenistan’da üniversite ücretleri uygun olanlar da bulunmaktadır.
Yüksek lisans kapsamında ise devlet üniversiteleri özel üniversitelerden daha önemlidir. Genel olarak baktığımızda yurt dışında üniversite okumak isteyenler için Türkmenistan’da üniversite ücretleri diğer ülkelere göre daha caziptir. Özellikle bazı durumlarda devlet desteklerinin de olması üniversite ücretlerinin düşük olmasına neden olmuştur.
Türkmenistan’da üniversite okumak üniversite öğrencileri için konaklama, yaşam, burs olanakları ve fazlası için daha fazla bilgi almak isteyenler bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirler.
Türkmenistan ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz;
Türkmenistan’da İş Kurmak
Türkmenistan’da Nasıl İş Bulunur
Türkmenistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Türkmenistan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat
Türkmenistan’da Çalışmak. Türkmenistan İş İmkanları
Türkmenistan’da Maaşlar
Türkmenistan’da Genel Yaşam Giderleri