Amerika Göçmenlik Şartları. Amerika’ya İltica Etmek
İnsanlar, birçok nedenlerden dolayı yaşadığı ülkeyi terk edip başka bir ülkede yaşamını devam ettirmek isteyebilmektedir. Özellikle yaşam kalitesi yüksek ülkeler bu konu ile alakalı birçok başvuru almaktadırlar.
Amerika bu ülkelerin başında kendine yer bulurken, diğer ülkelerin aksine şartları biraz daha zorlu olabilmektedir. Amerika’da yaşam hakkı elde etmeniz için Green Card sahibi olmalısınız. Bunun için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunmakta.

Amerika Göçmenlik Şartları

Amerika sınırları içerisinde bir şirkette iş bularak, onların size kefil veya aracı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tarz şirketler genellikle sorumluluk altına girdikleri için büyük şirketler olmaktadır.
Amerika göçmenlik şartları arasında özel iş kategorileri denilen bir bölüm yer almaktadır. Bu kısım Amerika’nın göçmenlik bürosu sitesinde belirli aralıklar ile güncellenmektedir. İçeriği ise, site içerisinde yer alan birtakım işlerden birinin kriterlerini yerine olmanız gerekmektedir.
Amerika göçmenlik şartları arasında yer alan bir diğer seçenek ise, yatırım yapmaktır. Bu yol epey para harcamanıza neden olacaktır. Amerika bu yol ile her yıl 10 bin göçmen kabul etmektedir. Sizden istenilen ise 500 bin ile 1 milyon dolar arasında değişecek bir miktar para ile en az 10 kişiye istihdam sağlamanızdır.

Amerika’ya Hangi Yollar İle Gidilebilir?

Amerika’nın Türkiye elçiliği sitesini ziyaret ederek gerekli bilgilere ve detaylara ulaşabilirsiniz.  Site içerisinde 5 farklı yol ile göçmenlik vizesi alabilirsiniz. Sizin için en uygunu seçmek ve Büyük Elçilikten randevu almak tamamen size kalmış.  Göçmenlik vizesi için tercih edilebilecek yollar şu şekildedir;

  • Aileye Dayanan Göçmen Vizesi
  • Nişanlılık Vizesi
  • İşverene Dayanan Göçmen Vizesi
  • Green Card Çekiliş Vizesi
  • Geri Dönmekte Olan Yerleşik Yabancı Müracaatları

Kimler Göçmenlik Başvurusu Yapabilir?

Amerika göçmenlik şartları her insanın başvuru yapmasını azaltması amacı ve belirli kriterlerde insan potansiyeline kavuşmak amacı ile uygulanmaktadır.
Eğer göçmen olmak istiyor iseniz, en az lise mezunu, son 5 yıl içinde minimum 2 yıllık iş tecrübeniz olması gereklidir. İngilizce bilmek zorunlu olmamak ile beraber sizin orada yaşamanız ve iletişim kurmada zorluk yaşamamanız adına oldukça önemlidir. Göçmenlik vizelerinde sorulabilecek, Amerika için savaşır mısınız gibi bazı sorulara da hazırlıklı olmanızda fayda olacaktır.

Amerika Göçmenlik Şartları. Amerika’ya İltica Etmek

Amerika Göçmenlik Şartları. Amerika’ya İltica Etmek

Amerika Göçmenliği için Gerekli Belgeler Ve Sürecin İşleyişi

Amerika’ya göçmenlik için başvurmanız ve sürecin işleyişi oldukça sıkı takip etmeli ve bu süreçte oldukça sabırlı olmalısınız. İlk yapmanız gereken kısım büyük elçilikten randevu almak ve gerekli belgeleri yanınızda getirmenizdir. Gerekli belgeler şu şekildedir;

  • I-134A Formu (Bu formu tamamen ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız)
  • Dekont (Ödeme yaptığınızı gösteren belge)
  • Uçuş kartı, bilet (Amerika’dan son çıkış yaptığınıza dair kanıt niteliği taşıyan belgeler)
  • 2 Adet Fotoğraf (Güncel olmalıdır)

Sürecin tamamlanması süresi konusunda kesin bir zaman aralığı bulunmamakla ile beraber, bu durum sizin niteliğinize göre kısalıp uzayabilmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde, PTT adresinize Seyahat folyonuz teslim edilecektir.
Amerika göçmenlik şartları ve Amerika’ya iltica etmek ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Amerika ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir;
Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak
Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Amerika’da Nasıl İş Bulunur?
Amerika’da Yaşam Giderleri
Amerika’da Üniversite Okumak
Amerika’da İş İmkanları
Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni