İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?
Komşumuz olan İran’da iş kurmak, son ayların en trend fikirlerinin başında geliyor. Ticaret hacmi açısından çok önemli bir ülke olan İran’da özel bir anonim şirket kurabilmek için en az 3 hissedar olmak zorundasınız. 2009 yılına kadar en az yüzde 50 yerli hissedar olması istenirken 2009 yılından sonra bu şart kaldırılmış ve yüzde yüz yabancılardan oluşan şirket kurmanın önü açılmıştır.

İran’da İş Kurmanın Avantajları

 • 81 milyon nüfuslu bir pazar ile çalışma fırsatınız oluşur.
 • Orta Asya demir yolu bağlantıları nedeni ile pazar ağınızı çok kısa süre de genişletebilirsiniz.
 • İran’da asgari ücretler 277 dolar olduğu için düşük maaşla çalışanlara sahip olabilir, işletme maliyeti ve personel giderinden tasarruf edebilirsiniz.
 • İran’da iş kuran yabancılara verilen teşvik primlerinden yararlanabilir, ilk yatırım maliyetinizi düşürebilirsiniz.
 • Yüzde 80 kurumlar vergisi indiriminden faydalanarak daha az vergi ödemiş olursunuz.

İran’da İş Kurmak ve Şirket Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • İran’da iş kurmak için öncelikle şirket ortakları tarafından imzalanmış olan kuruluş sözleşmesine sahip olmanız gereklidir.
 • Kurulacak şirketin türüne göre Ticaret Kanununda istenilen ticaret yapacağınıza dair matbu evrakları hazırlamanız gereklidir.
 • Şirket sahibi veya ortaklarının onaylı kimlik suretleri, pasaportlarının onaylı suretleri,
 • Anonim şirket kuracaksanız sermayenizin en az yüzde 35 ini bankaya yatırdığınızı gösteren dekontlara,
 • Faaliyet göstereceğiniz sektör hakkında tanıtım yazısına,
 • Kurulacak şirket bünyesinde çalışacak yabancı çalışan sayısını taahhüt ettiğinizi gösteren belgelere sahip olmalısınız.
İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran'da Ne İş Yapılır?

İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?

İran’da Kurulabilecek Karlı İş Fikirleri

İran’da iş kurmak için İran ekonomisini ve İran pazarını tanımanız gerekiyor. İran’da kar marjı yüksek olan iş kollarından birinde faaliyet göstermek pazarda tutunabilmeniz için çok önemlidir. İran’da kurabileceğiniz karlı işler şunlardır;

Ceviz Ticareti:

İran, cevizin yetiştirildiği tarım ülkelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ucuz maliyetli satın alacağınız cevizi yurt dışına satarak kur bazında kar elde edebilir, ihracat miktarınızı artırarak kar marjınızı artırabilirsiniz.
İhracat şirketi kurarak ceviz ihraç edebileceğiniz bir iş kurmak için ortalama 4000 dolar bütçe ayırmanız gereklidir. Ceviz ticareti yaparak oldukça yüksek kar elde edebilirsiniz. Günümüzde İran’dan yapılan ceviz ithalatında satıcılar kilogram başına ortalama olarak 0.30 dolar kazanç elde ediyorlar.

Tarım ürünleri ihracatı:

İran, bir tarım ülkesi olduğu için yurt içinde üretilen tarım ürünlerini komşu ülkelere ihraç edebilir ve kar elde edebilirsiniz. İhracat yaparken kur farkından para kazanacağınız için kar marjınız yüksek olacaktır.
Tarım ürünleri ihraç edecek bir iş kuracaksanız yapmanız gereken bir ithalat ve ihracat şirketi kurmak ve tarım ürünleri tedarik edeceğiniz komisyon evleri ile anlaşmaktır. Kar üzerinden yüzde ile yapacağınız anlaşmalarda ortalama 5000 dolara iş kurabilirsiniz. Tarım ürünleri ihracatında firmalar ürün çeşitliliğine göre kilogram bazında 0.20 – 0.50 dolar kar elde edebiliyorlar.

Otomotiv parçaları satmak:

İran’da iş kurmak için tercih edebileceğiniz karlı bir iş kolu olan otomotiv yedek parça sektörünü tercih edebilirsiniz. Türkiye’den yedek parça ve yan sanayi ürünlerini ithal ederek İran içinde satabilirsiniz. Birçok girişimcinin tercih ettiği yöntem olan otomotiv yedek parça sektörü kar marjı yüksek olan iş kollarından biridir.
Otomotiv yedek parça işi kurmak için bir iş yeri kiralamalı, yedek parça stoku yapmalısınız. Ortalama olarak 15000 dolar maliyet ile bir iş kurabilirsiniz. Stoksuz yedek parça işi kuracaksanız sadece teşhir için 4000 dolar maliyet ile iş kurabilirsiniz. Ancak stoksuz çalışacağınız için tedarik zincirini sağlıklı bir şekilde kurmanız gerekiyor. Otomobil markasına göre 3 -10 dolar aralığında parça başı kar elde edebilirsiniz.

Kozmetik mağazası açmak:

Ülkemizde yer alan kozmetik ürünleri mağaza zincirinin bir halkası olarak İran’da şube açabilirsiniz. İran’a açacağınız kozmetik ürünleri şubesi için şube açma koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor. Oldukça karlı bir sektör olan kozmetik ürünleri mağazası açarak kar oranı yüksek bir iş yeri sahibi olabilirsiniz.
Kozmetik ürünleri zincirinin bir halkası olmak için franchising ücreti olarak en az 12.000 dolar vermeniz gerekiyor. Ayrıca mağaza içinde satılacak ürünler içinde 10.000 dolar ayırmanız gerekiyor. Toplamda 22.000 dolar sermaye ile iş kurabilmek mümkündür.
Kozmetik ürünleri mağazasını kendiniz açacaksanız franchising ücreti ödemeden iş yerinizi açabilirsiniz. Kozmetik ürünleri satışından aylık bazda 1500 – 3000 dolar kar elde edebilirsiniz. Aylık cironuza göre merkezden gelecek primleri de alabilirsiniz.

Butik otel açmak:

İran, tarihi ve geçmişi ile insanların ilgisini çeken bir ülke olduğu için İran’da iş kurmak için en karlı fikirlerin başında butik otel açmak fikri geliyor. Yönetim şeklinden, kültürüne kadar merak edilen İran’ı gezmek ve burada konaklamak isteyenler için butik oteller açabilirsiniz. Butik otel açmak için otel işletmecilik belgesine sahip olmanız gereklidir. Otel işletmeciliği belgesini ülkemizde alabilir veya İran tarafından verilen kurs sonucunda da alabilirsiniz.
Maliyet olarak butik otel için en az 6 odası bulunan bir konak veya ev kiralamalı, otel konseptine göre dizayn etmelisiniz. Bütün bu işler için gereken ortalama sermaye 15.000 dolar civarındadır. Ay boyunca odaların yarısının dolu olduğunu varsayarak aylık kar marjınız 1000 dolar ile 2500 dolar arasında olacaktır.
İran’da iş kurmak, şirket açmak ile ilgili tüm sorularınızı bize aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. İran ile ilgili diğer tüm konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.
İran Vizesi – İran Çalışma İzni ve Oturma İzni
İran’da Çalışmak. İhtiyaç Duyulan Meslekler
İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları
İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri
İran’da Yaşam Çalışma Koşulları
İran’da Genel Yaşam Giderleri
İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri