Amerikada Çalışmak ve İş Olanakları
Amerikada iş bulmak için araştırmalar yapan okurlara mükemmel bir yazı hazırladık. Gelin konuyu detaylıca birlikte inceleyelim.
Yabancı uyruklu kişiler, Amerika Birleşik Devletleri istihdam olanaklarına sahiptir. Başka bir ülkede yaşamak ve çalışmak, başka bir kültüre dalmak ve yeni insanlarla tanışmak ödüllendirici bir deneyim olabilir. Bazı insanlar eğitim ve istihdam için kalıcı olarak ABD’ye gelmeyi seçerken, diğerleri belirli bir süre için gelir.
İhtiyaç duyduğunuz vize türü ve çalışma izni, kariyer hedeflerinize bağlı olarak değişecektir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmakla ilgilenen yabancı uyruklular için, istihdamla ilgili yeşil kartlar (kalıcı oturma izni), değişim ziyaretçi iş ve çalışma vizeleri ve mevsimlik ve geçici işçi vizeleri dahil olmak üzere ABD’de istihdam elde etmenin birkaç farklı yolu vardır.
İşte çalışma vizeleri, yeşil kartlar, yeşil kart çekilişi dahil ABD istihdam fırsatları hakkında bilgiler ve vize dolandırıcılığından nasıl kaçınılacağına dair tavsiyeler.
Vize alma süreci oldukça uzun olabilir, bu nedenle istediğiniz göç tarihinden çok önce başvurmayı planlayın.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Çalışma Yetkisine Sahip İşçiler

Sürekli göçmen işçiler, geçici (göçmen olmayan) işçiler ve öğrenci ve değişim işçileri dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmasına izin verilen birkaç yabancı işçi kategorisi vardır:

  • ABD Yeşil Kart Sahibi
  • Ziyaretçi Vizesi Değişimi
  • Geçici Çalışma Vizeleri (Tarım Dışı)
  • Geçici İşçi Vizeleri (Nitelikli İşçiler)
  • Mevsimlik Tarım İşçisi Vizeleri

ABD Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Amerikan vatandaşı olmayan veya ABD’de yasal olarak daimi ikamet eden yabancı uyrukluların, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak için bir çalışma vizesine ve resmi olarak İstihdam Yetkilendirme Belgesi (EAD) olarak bilinen çalışma iznine ihtiyaçları vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak isteyen yabancı uyruklular için, geçici çalışma vizeleri, mevsimlik çalışma vizeleri ve değişim işçi vizeleri dahil olmak üzere çeşitli çalışma vizeleri vardır. Çalışmak için ABD’ye gelmeden önce, ülkenizdeki veya yurt dışında ikametinize en yakın ülkedeki ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan vize almanız gerekecektir. Uygunluk koşulları dahil olmak üzere ABD çalışma vizesi türleri hakkındaki bilgileri ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak için nasıl vize başvurusu yapılacağına ilişkin bilgileri gözden geçirin.

Amerikada Çalışmak ve İş Olanakları

Amerikada Çalışmak ve İş Olanakları

Green Card Nasıl Alınır?

Daimi ABD’de ikamet etmek isteyen işçiler için, resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri Yasal Daimi Oturma İzni olarak bilinen bir yeşil kart yani kişiye kalıcı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma yetkisi verir.  Bununla birlikte, bazı kategoriler, göçmenin istihdam edileceği coğrafi bölgede yeterli, istekli, kalifiye ve müsait ABD çalışanlarının olmadığını ve hiçbir Amerikalı işçinin olmadığını göstermek için ABD Çalışma Bakanlığı’ndan bir sertifika gerektirir.  Yıllık yeşil kart piyango programı (Çeşitlilik Göçmen Vize Programı), potansiyel göçmenlerin ABD’de daimi yasal ikametgah statüsünü elde etmeleri için bir fırsattır Bu program her yıl yürütülür ve bir piyango sürecinde rastgele seçilen başvuru sahiplerine 50.000’e kadar yeşil kart sağlar “Yeşil Kart Çekilişi” olarak bilinir. İlgilenen başvuru sahipleri Green Card Çekilişine çevrimiçi olarak başvurabilirler.

ABD Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bir kişi Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı veya yasal olarak daimi ikametgahı değilse, ABD’de çalışmaya uygunluğunu kanıtlamak için resmi olarak İstihdam Yetki Belgesi (EAD) olarak bilinen çalışma iznine ihtiyaç duyacaktır.

Sosyal Güvenlik Kartı Nasıl Alınır?

ABD’de çalışmakla ilgilenen Amerikan vatandaşı olmayan biriyseniz, Amerika Birleşik Devletleri’nde istihdam edilmek için bir sosyal güvenlik numarasına ihtiyacınız olacaktır. Sosyal güvenlik numarası almaya nasıl hak kazanacağınızı ve yabancı işçiler için sosyal güvenlik kartını nasıl alacağınızı öğrenin.