Amerika’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Birçoğumuzun aklından zaman zaman ve sıkça geçen bir düşüncedir yurt dışında çalışmak yada yaşamak. Elbette ki, herkeste olduğu gibi yaşamayı düşündüğünüz ülkenin hayat standartları aklımıza gelen ilk konulardandır. Hayat standartları, ülkenin ekonomik durumuyla doğru orantılıdır. Amerika Birleşik Devletleri, ekonomisi iyi olan, gelişmiş ülkelerin en başında gelmektedir. Ekonomik durumuna bağlı olarak da iş potansiyeli oldukça üst seviyelerde yer almaktadır.
ABD, uzun yıllardır istihdam bakımından iyi düzeyde olup işsizlik oranının en düşük olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Bilhassa 2017 – 2018 yılında oluşturulan istihdam alanlarıyla işsizlik oranı oldukça azalmış ve ek olarak maaşlarda da artış olmuştur. Bununla birlikte Amerika, son 50 yılın en düşük işsizlik oranına sahiptir.
Yurt dışında çalışmak isteyenler için Amerika’da iş imkanları nelerdir? Hangi alanlarda kolaylıkla iş bulunur? Ne kadar maaş alınır? Bu yazıda bulacaksınız.

Amerika’da İş İmkanları

Amerika iş imkanları, her geçen gün artıyor, iş sahası genişliyor. Bu sahada yer alan başlıca sektörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Eğlence, Müzik ve Sinema Sektörü

ABD, bu sektörlerde adeta tüm dünyanın kaburga kemiği niteliğindedir. Bu tarz yeteneğiniz varsa Türkiye’ye oranla ABD’de, ünlü olmanız daha kolaydır. Türkiye’de ünlü olmak terimi yavaş ilerler ve çok çaba sarf etmeniz gerekir. Amerika’ da ise bu alanlarda ünlü olmak gibi bir hedefiniz varsa daha süratli ilerleyebilirsiniz.
“Yeteneğim yoksa bu sektörde işim yok, kazancım yok” diye düşünmeyin. Bu kadar yüksek meblağların döndüğü, sermayelerin harcandığı bu işte sizin de yapabileceğiniz işler mevcuttur. Müzik kiralama satın alma işleri, konser ve sinema biletleri, eğlence merkezleri, film sektöründe yazarlık ve oyun sektörü gibi aklınıza gelebilen bir sürü iş fikirleri Amerika’da çalışıp iyi kazanç sağlayabileceğiniz alanlar arasındadır.

Kumarhaneler

Çoğu insan hayatında bir defa da olsa kumar oynamıştır. Hatta kumarı pek çok insan hayatının odak noktasına yerleştirmiş ve oynamayınca büyük bir eksiklik duyduklarını dile getirmişlerdir. Kumar kimisi için bir kazanç elde etme yöntemi olarak görülse de kimisi için ise bir stres atma yöntemi. Dolayısıyla bu sektör ticarette önemli bir paya sahiptir.
Ciddi yatırımlar yapılıyor ve sektörde büyük paralar harcanıyor. Amerika’da birçok yerde bulabilirsiniz, hatta öyle ki Las Vegas gibi kumarhane cenneti olarak adlandırılan şehirler bile mevcuttur. Türkiye’de yasal olmadığından pek göremeyiz lakin filmlerde çok sık gördüğümüz bir sahnedir. Bu sektöre ilgiliyseniz Amerika’da çalışmak sizin için oldukça avantajlıdır.

Amerika’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Amerika’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Gıda Sektörleri

Gıda sektörü Amerika’da önemli sektörler arasındadır. Amerika ve gıda sektörü denince tabi ki ilk aklımıza gelen fast-food’dur. Pizza, hamburger hızlı tüketilebilen, lezzetli yiyeceklerdendir. Lakin fazla tüketildiğinde önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmesi kaçınılmaz sondur.
Sağlık sorunları ve değişik tat arayışı Amerikayı sağlıklı ve lezzetli yiyecek konusunda arayışa sürüklemiştir. Kuzey Amerika’nın en büyük gıda fuarı Washington’da düzenlenmekte olup fuarda yer alan farklı ülkelerin sağlıklı ve lezzetli yiyecekleri izleniyor.
Ayrıca Amerika’da gıda sektöründe büyük bir artış bekleniyor. Görünüşe göre Amerika’da gıda sektöründe çalışmak için büyük riskler almanıza gerek yok. Bu konuda şanslınız, en zengin mutfaklardan olan Türk mutfağındaki leziz yiyeceklerin orada ticaretini yapmak size tahmin ettiğinizden çok kazanç sağlayabilir ve Amerika’da çalışmak için oldukça iyi bir fikir olabilir.

Tarım Sektörü

 Amerika’da tarım konusunda yerli üretimler çok yetersiz ve tarım konusunda ithalat yapılmaktadır. Amerika, ithalat oranını düşürmek, sağlıklı yiyecekler üretebilmek için organik ve GDO’suz yiyeceklerin üretimi konusunda yatırımları arttırmayı planlıyor. Çiftçilere de iyi destekler sağlandığı ve sağlanacağı öngörülenler arasında. Tarım ve üretime karşı ilgiliyseniz; bu sektör Amerika’da çalışmak için tutunabileceğiniz sağlam bir dal olma niteliğini taşıyor.

Diyetisyenlik ve Spor Merkezleri

 Bahsettiğimiz üzere Amerika’da hızlı yeme, fast-food tüketiminin fazla olması, sağlıksız beslenme gibi alışkanlıkların yaygın olması aşırı kilo problemimi de beraberinde getiriyor. Haberlerde Amerikayı şişmanlar ülkesi olarak görüyoruz. Doğal olarak insanlar kilolarından kurtulmanın yollarını aramakta.
Diyetisyenseniz bu konuda Amerika’da ciddi çalışmalarınız olabilir ve kendinizi çok iyi geliştirebilirsiniz. Bu konuda spor alanlarında çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin; spor eğitmenliği yapabilir veya spor danışmanlığı hizmetlerinde bulunabilirsiniz. Amerika’ da çalışmak; size, bu anlamda güzel bir iş imkanı sağlayabilir.

Amerika’da Çalışabilmek İçin Kriterler

Amerika’da işçi olarak çalışabilmeniz için eğitiminizin lise mezunu düzeyinde olması yeterlidir. Amerika’da işçi olarak çalışabilmek için bir GreenCard edinmeniz gerekir. Edindiğiniz GreenCard size oturma hakkı ve çalışma hakkı sunmuş olur. GreenCard ile sahip olduğunuz oturma hakkınızın bir süresi yoktur.
GreenCard’a sahip olur, 5 yıl süreyle kullanırsanız, Amerika vatandaşlığı da alabilirsiniz. Buna ek olarak Amerika’da çalışmak için bir de çalışma vizesi almanız gerekmektedir.

Amerika’ da Maaşlar

Amerika iş imkanları kişinin yeteneğine, bilgisine ve becerisine göre farklılık göstermekte, buna bağlı olarak maaşlarda da sabitlik olmamakla birlikte, maaşlar eyaletine göre de değişim göstermekte. Genel olarak meslek gruplarına baktığımızda;
Asgari ücret 7,25 $/saat
Yönetmen 90,896 $/yıl
Sanatçı 10,66 $/saat
Line Cook (Aşçılık-Başlangıç)  11,300 $/saat
Pizza Aşçısı 7,25 $/saat
Restoran Yöneticisi 12,94 $/saat
Restoran Personeli 11,78 $/saat
Maaşlar bu şekilde yer almakta. Lakin bu maaşların çalışma saatinize, çalıştığınız firmaya, bilginize, yeteneğinize ve iş tanımınıza göre değiştiğini göz önünde bulundurmayı unutmayın.
Amerika’da İş İmkanları ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.
Amerika ile ilgili daha  fazla bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneriyoruz.
Amerika Göçmenlik Şartları
Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak
Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Amerika’da Nasıl İş Bulunur?
Amerika’da Yaşam Giderleri
Amerika’da Üniversite Okumak
Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni