Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Fransa’da iş imkanları oldukça fazladır. Ülkenin 30-45 yaş aralığındaki vatandaşlarının neredeyse yarısı yüksek lisans düzeyinde eğitimlidir. Bu da işçi, garson, temizlikçi, barmen, araç tamircisi, şoför gibi iş kollarında personel bulmalarını güçleştirmektedir. Fransa’da en çok işçi aranan iş kollarını sizler için aşağıda derledik.

Fransa’da İnşaat Sektörü

Avrupa Birliği bölgesi Türkiye’nin sürekli şekilde inşaat malzemesi ihraç ettiği bir bölgedir. Bu durum inşaat sektörünün Avrupa’da hareketli olduğunu bize gösterir. Tüm Avrupa’da olduğu gibi Fransa’da da 2008 küresel krizinde küçülen inşaat sektörü son birkaç yılda toparlanmış ve tekrar atılım göstermiştir.
Fransa’da 2015 yılında %1,7 küçülme gösteren inşaat sektörü 2017 yılında %3,9 büyümüştür. Bu büyüme ile inşaat sektöründe işçi ihtiyacı ortaya çıkmış bulunmaktadır. Fransa’da birçok Türk inşaat şirketi varlık gösterir. Bu şirketler de çoğunlukla Türk işçi çalıştırmayı tercih ederler. Fransa’da sıradan bir inşaat işçisi 1800 Euro civarında bir maaşla çalışır. Tecrübeli bir duvar ustasının maaşı ortalama 2500 Euro, boyacının maaşı ortalama 2200 Euro, çatı ustasının ve demir işçisinin maaşı 2250 Euro’dur. Görüldüğü gibi işçi maaşları Fransa’da tatmin edici seviyededir.
Fransa’da inşaat sektöründe genel olarak işçi, fayans ustası, kalıp ustası, elektrik işçisi ve demir işçisi ihtiyacı bulunmaktadır. İş ilanları incelendiğinde 2500-3000 Euro aralığında maaş ile bu işlerle ilgili eleman arayan firmalara rastlanabiliyor.

Fransa’da Lojistik Sektörü

Fransa’da 893.800 km kar ayolu ağı, 31.840 km demir yolu ağı ve 478 adet havaalanı bulunmaktadır. Bu özellikleriyle Fransa’da lojistik sektörü oldukça gelişmiştir. Bu nedenle Fransa’da bu alanda birçok firma bulunmaktadır.
İnşaat sektöründe olduğu gibi lojistik sektöründe de Türk firmaları oldukça fazladır. Fransa’da ortalama 3600 Euro alan tır şoförü sürekli çalışacağı bir firmada 4000 Euro gibi bir maaşla istihdam edilebilir. Nitekim Fransa’da faaliyet gösteren bir lojistik firmasının iş ilanı incelendiğinde, Fransa genelinde 4000 Euro ile tır şoförü aradığı görülmektedir.

Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları

Fransa’da Çalışmak. Fransa İş İmkanları

Fransa’da Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü

Fransa tekstil ve hazır giyim alanında moda ve markanın en önemli ülkelerindendir. Her ne kadar Fransız tekstil firmaları üretim için Tunus, Fas, Çin ve Doğu Avrupa ülkelerini tercih etse de ülkede moda, takı, tasarım ve marka düzeyinde hareketli bir pazar mevcuttur. Farikaların işçi alımları son yıllarda düşmüş olsa da genç nüfus azlığından kaynaklı işçi ihtiyacı azalmamaktadır.
Fransa’da faaliyet gösteren bir tekstil fabrikasına işçi olarak girmek, sosyal hakların yanında aylık ortalama 2000-2500 Euro maaş elde etmenizi sağlar. Bunun yanında perakende tekstil alanında da mağazalarda çalışan kişi sayısı azımsanmayacak düzeydedir. Yine bu sektörde de Fransız firmalarının yanında Türk firmalarında da iş bulunabilir.

Fransa’da Turizm Sektörü

Fransa daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi dünyanın en çok turist ağırlayan ülkesidir. Hal böyle olunca turizm sektöründe iş olanağı da bu oranda fazladır. Fransa’ya gelen turistlerin çoğu tur rehberleri ile gezmeyi tercih ederler. Bu nedenle yeterli bir Fransızca ile yapabileceğiniz tur rehberliğinde aylık ortalama 3500-5000 Euro bandında bir gelir elde edebilirsiniz. Tur rehberi olmak için başvuracağınız bir turizm şirketi aracılığı ile göreceğiniz çeşitli kurslardan sonra resmi olarak tur rehberliği yapabilirsiniz.
Bunun yanında turizmin yan dallarında da Fransa’da iş imkanı oldukça fazladır. Örneğin çok küçük bir sermaye ile açılabilecek küçük bir dondurma durağında bile konforlu hayat sürecek kadar para kazanılabilir. Fransa iş ilanlarında bu ve buna benzer birçok iş imkanı olduğu görülmektedir.

Fransa’da Otomotiv Sektörü

Renault, Peugeot ve Citroen’in üretildiği Fransa’da otomotiv sektöründe ve yan dallarında birçok iş imkanı mevcuttur. Bu sektörde Fransa’da yaklaşık 2,5 milyon kişi istihdam edilmektedir. Direkt olarak bu firmaların fabrikalarında işçi statüsünde çalışmanın yanında, aracı firmalarda da çalışmayı düşünebilirsiniz.
Fransa’da bu alanda bir fabrika işçisinin işe başlama ücreti ortalama 2000 Euro’dur. Ayrıca otomobil tamirinden anlayanlar için Türkiye’deki sanayi sitelerine benzer sanayi siteleri de mevcut olup, bu alanda da iş bulunabilir. Fransa’da bir otomobil tamircisinin ortalama maaşı 2500-3500 Euro arasındadır.
Fransa’da çalışmak, Fransa’da maaşlar, sosyal yaşam, Fransa iş ilanları ve Fransa hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Fransa’da İş Kurmak
Fransa’da Üniversite Okumak
Fransa’da Genel Yaşam Giderleri
Fransa’da Nasıl İş Bulunur
Fransa Çalışma İzni ve Oturma İzni
Fransa’da Maaşlar
Fransa’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Fransa Göçmenlik Şartları