Avusturya’da İş Kurmak. En Karlı Avusturya İş Fikirleri
Son on yıl içerisinde Avusturya, yurt dışında şirket kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden birisi konumundadır. Güçlü bir ekonomiye sahip olan ülkede, alım gücünün yüksek olması ve ticari hukuk sisteminin iyi işlemesi en önemli tercih sebepleridir.
Ayrıca bu ülkede şirket kurabilmek için uygulanan prosedürler anlaşılır, basit ve uygulanabilir düzeydedir. Ülkede çok fazla çeşitte ürün ve hizmet talepleri bulunmakta olup, bağımsız girişimcilerin sağladıkları başarılar girişimcileri bu ülkeye yöneltmektedir.
Örneğin 2016 yılı içerisinde kurulan yaklaşık 30.000 yeni şirket rekor olarak tarihe geçmiştir. Kurulan bu şirketler yurt dışından çok sayıda insana iş olanağı sağlamıştır. Bu şirketlerin sağladığı başarılar yeni firmaların sürekli olarak açılmasına öncülük etmektedirler.

Avusturya’da Şahıs Şirketi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Avusturya’da şahıs şirketi kurmak için ilk olarak kuruluş, finansman ve hukuk danışmanlığı alınmalıdır. Bu danışmanlık hizmeti bulunduğunuz Ticaret odanızın (WKO) girişimci servisi veya ilgili servisleri ya da uzman grupları tarafından yapılmaktadır. Sonrasında yeni şirket kuruluşuna dair veya işletme devrine dair beyan verilmelidir.
Yeni şirket kurulurken veya mevcut bir işletme (bedelli veya bedelsiz) olarak devir edilirken, belirli vergiler, primler ve harçlar alınmamaktadır. Bu durumun ön koşulu, bunun için öngörülmüş olan formla (NeuFö2) gerekli beyanın edilmesidir. Bu beyanın Ticaret Odası tarafından düzeltilmesi gerekmektedir. Ticaret Odasının girişimci servisleri, uzman grupları, esnaf birlikleri ve bölge daireleri bu işlemi gerçekleştirmektedirler.
Avusturya’da iş kurmak isteyenler sonraki aşamada Ticaret kaydı yaptırmak zorundadır. Bu konuda elektronik ticaret kaydı yapılmaktadır Elektronik ticaret kaydı yapabilmek için ilk olarak Ticaret Odanızın (WKO) girişimci servisine başvurulması gerekmektedir.  
Ticaret kaydı yapabilmek için Vasıf belgesini (örneğin ustalık imtihanı vb.), kendiniz ibraz etmeniz halinde gerekli evraklar;

  • Pasaport,
  • Göçmenler için, geldikleri ülkede geçerli olan iyi hal kağıdı,
  • Vasıf belgeleri (ustalık veya vasıf imtihan diplomaları, okul diplomaları ve varsa bonservisler) veya kişisel vasfın ispatı ile ilgili bir belge,
  • AB vatandaşı olmayanlar için serbest çalışma için gerekli yerleşme belgesi veya oturma izni gereklidir.

Eğer vasıf belgesini kendiniz ibraz etmezseniz, bunun yerine ticari faaliyet izni olan ve haftalık en az 20 saat çalışması zorunlu olan bir genel müdür çalıştırmak gereklidir. Bu durumda ise ticaret kaydı için Pasaport, göçmenlerin geldikleri ülkeden aldıkları iyi hal kağıdı ve AB vatandaşı olmayanlar için yerleşme belgesi gereklidir.
Sınai hukuka dayalı genel müdürde arananlar ise pasaport, iyi hal kağıdı.  Haftalık azami 20 saat çalışacağına dair sosyal sigortalar kurumuna kaydını yaptırdığına dair onay belgesi, işçi vasıf belgesi, Sınai hukuka dayalı genel müdürün şirketteki faaliyetine ilişkin beyan gerekmektedir.
Ticaret kaydı gerçekleştirilerek ticaret odasına aidat yükümlülüğüne sahip bir üye olunarak, bu odaya düzenli olarak aidat ödemeniz gerekmektedir.
Avusturya’da iş kurmak isteyenler bu aşamadan sonra personelinin bölge sağlık sigortalarını yaptırmalı, şirketin ticari sosyal sigortasını yapmalı, vergi dairesine kayıt olmalı, Belediye ile ilgili gerekli izinleri alması gerekmektedir.

Avusturya'da İş Kurmak. En Karlı Avusturya İş Fikirleri

Avusturya’da İş Kurmak. En Karlı Avusturya İş Fikirleri

Avusturya’da Sınırsız Sorumlu Ortaklık (OG) veya Komandit Şirket (KG) Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak kuruluş, finansman ve hukuk danışmanlığı alınmalıdır. Bu danışmanlık hizmeti bulunduğunuz Ticaret odanızın (WKO) girişimci servisi veya ilgili servisleri ya da uzman grupları tarafından yapılmaktadır.
Sonrasında yeni şirket kuruluşuna dair veya işletme devrine dair beyan verilmelidir. Yeni şirket kurulurken veya mevcut bir işletme (bedelli veya bedelsiz) olarak devir edilirken, belirli vergiler, primler ve harçlar alınmamaktadır. Bu durumun ön koşulu, bunun için öngörülmüş olan formla (NeuFö2) gerekli beyanın edilmesidir. Bu beyanın Ticaret Odası tarafından düzeltilmesi gerekmektedir. Ticaret Odasının girişimci servisleri, uzman grupları, esnaf birlikleri ve bölge daireleri bu işlemi gerçekleştirmektedirler.
Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra kuruluş beyanı için şirket sözleşmesi oluşturmak zorundadır. Noterden tasdikli bir şirket sözleşmesi gerekmektedir. Bu sözleşme yapılmadıysa genel müdürün veya müdürlerinin temsil yetkisinin tayini gerekmektedir.
Avusturya’da iş kurmak isteyenler sonraki aşamada asgari 35.000 sermaye miktarını, genel müdürlüğün emrinde olacak şekilde bankaya yatırmak zorundadır.
Sonrasında ticari sicil kaydı oluşturulmalı, elektronik ticaret kaydı yapılmalı, elemanların sağlık sigortaları yaptırılmalı, ticari sosyal sigorta yaptırılmalı, vergi dairesine kayıt yapılmalı ve belediyelerden gerekli izinler tamamlanmalıdır.
Avusturya’da iş kurmak, şirket açmak yada ticaret yapmak isteyenler daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
Avusturya ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıkları da incelemenizi öneririz.
Avusturya Göçmenlik Şartları
Avusturya’da Üniversite okumak
Avusturya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Avusturya’da Nasıl İş Bulunur
Avusturya’da Maaşlar
Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları
Avusturya’da Yaşam Masrafları
Avusturya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat