İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak
İngiltere’de birçok iş yerinde haftada 37 saat çalışılmaktadır. Yani haftada 5 gün çalışılmakta ve mesai saatleri genellikle 9:00 -16:30 arasındadır. İngiltere’de mesaiye kalınması için baskı yapan, mobbing yapan yöneticiler bulunmamaktadır. Böyle bir durumda işçi hakları her zaman öncelikli olarak korunmaktadır. Personel, iş kanununda belirtilen gerektiği kadar sürede çalışmaktadır.
İngiltere, Amerika’dan sonra dünyada en fazla göçmen çalışana sahip ülke konumundadır. Londra’da İngilizlerle yabancıların nüfusu eşit miktardadır. Yabancı nüfusun bir kısmı eğitim için gelenlerden oluşurken, diğer bir kısım da çalışmak ve para kazanmak için gelenlerden oluşmaktadır. En fazla göçmen nüfusu Asya kökenli, Pakistanlı, Hindu ve Araplardan oluşmaktadır.
İngiltere’ye çalışmak için giden yaklaşık 22.500’ün üzerinde Türk vatandaşımız bulunmaktadır. Burada eğitim amacıyla giden öğrenciler, ülkedeki hayat pahalılığı yüzünden yarı zamanlı olarak işlerde çalışmakta ve en günlük harçlıklarını kazanmaktadırlar.
İngiltere’de çalışmak veya eğitim için gidenler genellikler hayat pahalılığından şikayetçi olmaktadır. Özellikle toplu taşıma ve ev kiraları ücretleri, diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek kalmaktadır. Giyim ve beslenme anlamında imkanlar daha iyi iken, barınma ve ulaşım anlamındaki harcamalar biraz yüksek kalmaktadır. Bu yüzden İngiltere’de yaşamayı düşünenlerin yaşayacakları yeri yada çalışmayı düşündükleri iş yerlerini, iş ve okul ulaşımları düşünülerek iyi planlamaları gerekmektedir.

İngiltere’de İş İmkanları

İngiltere’de çalışmak isteyenler için 2 türlü imkan bulunmaktadır. Birincisi, herhangi bir uzmanlık alanı olan ve eğitimini tamamlamış lisans diplomalı kişiler için kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışma şekli, diğeri ise eğitim için İngiltere’ye giden veya bir uzmanlık alanı olmayan vasıfsız, partime ya da tam zamanlı çalışma şeklidir.
İngiltere’de iş imkanları içerisinde yukarıda sözü edilen ilk seçenekteki gruptakiler üniversite mezunu, yabancı dil bilen doktor, mühendis, yazılımcı, mimar, avukat, hemşire,  denizci,  telekomünikasyon uzmanı gibi mesleklerde eğitim almış kişileri ya da bu alanlarda belli bir iş tecrübesine sahip kişileri kapsamaktadır. Bu kişiler genellikle kurumsal firmalarda tam zamanlı çalışır ve aldıkları ücretler ortalamanın üzerindedir. Tecrübesiz ve yeni mezun çalışanlar ise ortalama 1.500-2.000 pound ile işe başlamakta ve 5-10 yıl tecrübe sonrasında 4.000-5.000 bin pound civarına kadar ücretlere ulaşabilmektedirler.
İngiltere’de iş imkanları içerisinde yukarıda sözü edilen ikinci gruptakiler, vasıfsız işçiler ve part-time çalışan öğrencilerden oluşmaktadır. Genellikle restoran, mutfak elemanı, garson, temizlikçi, otellerde resepsiyonist, temizlik görevlisi, bakım- onarım elemanı, alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda güvenlik görevlisi, mağazalarda tezgahtar, satış danışmanı veya müşteri temsilcisi olarak iş bulup çalışabilmektedirler.
Bu gruptaki kişiler genelde asgari ücretin üzerinden maaşlar almaktadırlar. İngiltere’de iş imkanları kapsamındaki asgari ücretler saatlik olarak hesaplanmaktadır. Çalışılan ay içerisindeki çalışılan saat miktarı karşılığında asgari ücret ödemesi yapılmaktadır.

İngiltere'de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak

İngiltere’de İş İmkanları. İngiltere’de Çalışmak

İngiltere’de Asgari Ücret. İşçilik Ücretleri

İngiltere’ye iş imkanları dolayısıyla gidenler, İngilizler ile aynı özlük haklarına sahip olmaktadır. Asgari ücret uygulaması yabancılarla İngiliz halkı için farklılık göstermemektedir.
İngiltere’de saatlik asgari ücret 7,5 Pound’ tur. Haftalık 40 saat çalışılmaktadır. Aylık ortalama brüt kazanç 1200 pound civarındadır. Yıllık net kazancın 11.500 pound kadar olan kısmı vergiden muaf olmaktadır. Bu rakamın üzerindeki kazançlar üzerinden ise gelir vergisi kesintisine tabi tutulmaktadır. Bu rakamlar üzerinden ortalama 70-80 pound sigorta bedeli ve emeklilik bedeli kesintisi yapılmaktadır. Yaklaşık 1.100 pound civarında bir kazanç net olarak ele geçmektedir. Lisans diplomasız olarak çalışan vatandaşlarımızın çoğu asgari ücretin üzerinde maaşlar alabilmektedir.

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de asgari 1.100 pound ücret ile asgari şartlarda yaşam tarzı sürdürülebilmektedir.
Ortalama giderler düşünüldüğünde Ev kirası için 500 pound, Ulaşım için aylık 200 pound, Yeme ve içme için aylık 300-400 pound, Giyim için aylık 100 pound, Eğlence – Gezme için aylık 100 pound gider hesaplandığında maaşlar, aşağı yukarı asgari ücrete denk gelmektedir.
İngiltere iş ilanları ve İngiltere hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
İngiltere’de Üniversite Okumak. Üniversite fiyatları
İngiltere Çalışma İzni ve Oturma İzni Nasıl Alınır?
İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
İngiltere’de Yaşam Giderleri
İngiltere’de İş Kurmak
İngiltere’de Nasıl İş Bulunur
İngiltere’de Maaşlar