Avusturya’da Üniversite okumak. Avusturya Üniversite Fiyatları
Avusturya’da eğitim fırsatları çok geniş bir yelpazede yer alır. He bütçeye uygun bir eğitim modeli olduğu için, Avusturya’da üniversite okumak bir çok öğrenci ve ailesi tarafından tercih edilmektedir.

Avusturya’da Üniversite Ücretleri

 AB/AEA vatandaşı olan Avusturya vatandaşları ve öğrencileri, belirtilen çalışma süresi ve 2 yarıyıl için eğitim ücreti ödemezler. Ancak bu öğrenciler, Avusturya’da üniversite okumak için öğrenci birliğine, iki sömestrden sonraki her yarı yıl için zorunlu olarak yaklaşık 400 Euro üyelik ücreti ödemek zorundadır.
Diğer tüm öğrenciler ise Avusturya’da üniversite okumak için (oturma izni aldıktan sonra) dönem başına ortalama 700-750 EURO ödemek zorundadırlar.
Özel harçlar da (Değişim programlarında yer alan katılımcılar, üniversite ortaklıkları veya daha az gelişmiş ülkeden gelen öğrenciler) ücretli öğrenim ücretinden muaf tutulabilir.
Diğer gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler, seçtikleri üniversitenin kendi kurallarına göre, harç ücretlerinin tamamının veya kısmi miktarının ödenmesinden muaf tutulabilir. Bunun için başvurmaları gerekir.
Üniversite eğitim kursları, üniversite seviyesi kursları, özel üniversiteler ve eğitim fakültesi kolejleri söz konusu olduğunda, öğrenim ücretleri bir kurumdan diğerine değişiklik gösterebilir.
Ödeme zamanında yapılmadığı takdirde öğrencinin başvurusu iptal edilir.

Avusturya’da Öğrenciler için Yaşam Masrafları

Avusturya’da konutlar genellikle üniversiteler tarafından öğrencilere sunulmaktadır. Öğrenciler ya yurtlarda ya da özel alanlarda yaşamayı tercih ediyorlar. Avusturya Değişim servisi ve Avusturya Öğrenci Birliği, Avusturya’da üniversite okumak için gelen uluslararası öğrencilere makul fiyatlı konaklama imkanı sunuyor.
Ayrıca öğrenci yurtları da ucuz ve temiz yaşam için uygun çözümlerdir.

Avusturya’da Yaşam Masrafları

Avusturya’da yaşayan öğrencilerin yaşam masrafları yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.
Konaklama                         500-800 EURO (Tek yatak odalı)
Tek yön bilet                           2.2 EURO
Yemek                                   10 EURO
Kitap, kültür vb.               270 EURO
Bunlar yaklaşık fiyatlar olup değişkenlik göstermektedir.

Avusturya’da Üniversite okumak. Avusturya Üniversite Fiyatları

Avusturya’da Üniversite okumak. Avusturya Üniversite Fiyatları

 Avusturya’daki Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni

 AB Vatandaşları

AB ve AEA üyesi ülkelerin ve İsviçre vatandaşlarının Avusturya’da bulunmak için, vizeye ya da ikamet iznine ihtiyacı yoktur. Avusturya’da 3 aydan uzun bir süre kaldıkları zaman, 3 ay içinde göçmenlik bürosuna kayıt onayı için başvurmaları gereklidir.

AB Üyesi Olmayan Vatandaşlar

Diğer ülkeden gelen yabancılar Avusturya’da üniversite okumak için geldiler ve 6 aydan daha uzun bir süre kalıyorlarsa, kabul bildirimi alındıktan sonra, Avusturya’ya girişten önce Avusturya temsilciliği makamında oturma izni başvurusunda bulunmak zorundadır.
Başvuru Avusturya’ya yollanır ve onay kararı beklenir. Bu nedenle başvuru Avusturya’ya varıştan en az 3 ay önce başvuru yapılmalıdır.

 Kayıt İçin Gereken Belgeler

  1. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış bir başvuru formu (temsilci makamdan alınabilir, ayrıca internetten de indirilebilir.)
  2. Geçerli pasaport (Avusturya’da kalınan süre boyunca geçerli olmalıdır.)
  3. Pasaport boyutunda renkli fotoğraf
  4. Doğum Belgesi
  5. Referans belgesi ( varsa)
  6. Çalışmaya dönemi için sağlık sigortası
  7. Avusturya’da başvurulan eğitim kurumunun onayını belirten belge
  8. Öğrencinin 1 yıllık yaşam masrafını karşılamak için yeterli finansmanı olduğunu kanıtlayan belge (24 yaşına kadar olan öğrenciler için; 500 EURO /ay, 24 yaş üstü öğrenciler için 800 Euro/ ay ).

Avusturya’da tasarruf bankası defteri/hesabı/seyahat çekleri/Avusturya’da yaşayan bir kişinin garantisini beyan edilmesi

  1. Konaklama belgesi ( kira sözleşmesi, öğrenci yurdu ile konaklama anlaşması)

Oturma izni ücrete tabiidir. (110 EURO ya da ek ücret uygulanabilir)

Avusturya’da Oturma İzni Kaydı

Avusturya’da ülkeye girişin ilk 3 günü içinde belediye yetkililerine kayıt yaptırılması zorunludur. Bunun için kayıt formunun başvuru sahibi tarafından doldurulması ve ev sahibi tarafından imzalanmış olması gerekir. Herhangi bir adres değişikliği de 3 gün içinde kayıt ofisine bildirilmelidir.
Avusturya’yı terk etme durumunda da kayıt bürosuna bilgi verilmelidir.
AB/ AEA ülkelerinin ve İsviçre vatandaşları Avusturya’da 3 günden fazla kalırlarsa kayıt onayına başvurmaları gereklidir.
Avusturya’da üniversite okumak isteyenler daha fazla bilgiyi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilirler.
Avusturya ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara da göz atababilirsiniz;
Avusturya Göçmenlik Şartları
Avusturya Çalışma İzni ve Oturma İzni
Avusturya’da İş Kurmak
Avusturya’da Nasıl İş Bulunur
Avusturya’da Maaşlar
Avusturya’da Çalışmak, Avusturya İş İmkanları
Avusturya’da Yaşam Masrafları
Avusturya’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat