İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri
Eğitim kalitesinin yüksekliği, akademik geçmişi, alanında uzman olan öğretim görevlileri ile geçmişten bu güne kadar tercih edilen üniversitelere sahip olan İran, günümüzde de üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.
Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için fırsatlar sunan İran üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız yaşam tarzından, burs imkanlarına, yurt imkanlarından ekonomik duruma kadar birçok alanda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İran’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Tarzları

İran’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için İran yaşam tarzı çok önemlidir. Ülke genelinde yüzlerce açık ve kapalı müze yer aldığı için kültürel açıdan çok fazla imkan bulunur.
Giyim konusunda erkekler açısında bir kısıtlama olmasa da kadınlar için getirilmiş bir takım kurallar vardır. Kapanma üzerine olan kurallara uymadığınızda hapis cezası dahi alabiliyorsunuz.
Sinema salonları aktif olarak gösterim yaptığı halde ülke genelinde gösterilecek filmleri seçici kurul belirlediği için dünya çapında izlenen filmleri sinemada izleyemiyorsunuz. İnternetin de kısıtlı olduğu ülkede 5000’den fazla site erişime kapalıdır. Sosyal medya olarak bilinen platformlar da ülke genelinde kapalı durumdadır.

İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri

İran’da Üniversite Okumak. İran Üniversite Ücretleri

İran’da Aylık Harcamalar

İran’da üniversite okumak isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelen maddi konuları şu şekilde açıklayabiliriz:
Ülkenin para birimi Riyaldir. 10 riyal bir tümen olarak kabul edilir. 1 TL 1600 tümen, 1 dolar ise 3000 tümendir.
Şehir içi otobüs bileti fiyatları 250 Tümendir. Bir lokanta da yemek yemek isterseniz rakam olarak ortalama 4000 Tümen ödersiniz. Önemli bir yazarın kitabını almak isterseniz 8000 Tümen ödemeniz gerekir. Teknolojik cihazlar, telefonlar, bilgisayarlar ülkemize göre yüzde 15 – 25 oranında daha ucuzdur.
Bu veriler incelediğinizde üniversite öğrencisi olarak aylık bütçeniz ortalama olarak 600000 tümen – 200 dolar – 1200 TL dir. Ortalama olarak bu bütçeler ile eğitim alabileceğiniz gibi rahatınıza düşkünseniz bu rakamlar biraz daha yükselebilir. İran’da konaklayacağınız yere göre aylık bütçeniz 1000000 tümene ulaşabilir.
İran’da tüm harcama kalemleri için ortalama giderleri daha detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

İran’da Üniversite Okumak İsteyenler için Konaklama ve Yurt İmkanları

İran’da üniversite okumak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de konaklama ve yurt imkanlarıdır. İran, bu konuda öğrencilere kolaylık sağlayan ülkelerden biridir.
Ülke içinde çok sayıda yurt ve barınma alanı yer aldığı gibi evlerin kira ücretleri de oldukça ideal fiyatlara sahiptir. Her üniversitenin içinde bir adet devlet yurdu yer alır. Üniversite dışında ise devlet yurtlarının haricinde, özel yurtlar ve öğrenciler için kiralık evler yer almaktadır. Yurt odaları tek kişilik, iki kişilik ve üç kişilik olarak üç gruba ayrılıyor. Tek kişilik yurt odalarının aylı ücretleri 52000 tümen, iki kişilik odaların ücreti 45000 tümen, üç kişilik odaların fiyatları ise 38000 tümendir.
Özel yurtlarda fiyatlar biraz daha yukarılarda kalıyor. Özel bir yurtta kalmak için aylık 80000 tümenden başlayan fiyatlar ödemek durumunda kalıyorsunuz. Eğer ev kiralamak isterseniz okula yakınlığı, büyüklüğü ve merkezde yer alıyor olması faktörlerine göre aylık 100000 tümenden başlayan fiyatlar ödemeniz gerekiyor.

İran’da üniversite Denklikleri

Yurt dışında eğitim almak ve İran’da üniversite okumak istiyorsanız üniversitelerin denkliklerini bilmeniz gerekiyor. YÖK sitesine girerek üniversite denklik sorgulama sayfasından eğitim almak istediğiniz üniversitenin denkliğini sorgulayabilirsiniz. İran’daki 45 üniversite YÖK standartlarına göre denklik vermektedir.
Tebriz, Tahran, Amir Kabir Teknik, El Zehra, İsfahan üniversiteleri gibi üniversitelerin ülkemizce denkliği kabul edilmektedir.

İran’da üniversite Ücretleri

İran, ekonomik olarak ucuz bir ülke olarak bilinmektedir. Eğitimin de ucuz olduğu ülkede özel üniversitelerin harçları devlet üniversitelerine göre pahalı kalmaktadır. Bir devlet üniversitesinde okuyorsanız üniversite harcı olarak 50000 tümen ödemeniz gerekir. Bu rakam lisans eğitimi için geçerli olup yüksek lisans için 90000, doktora içinse 140000 tümen ödemeniz gerekiyor.
Özel bir üniversite okuyacaksanız üniversite kurucu vakfının belirlediği rakamları ödüyorsunuz. En düşük özel üniversite harcı 265000 tümenden başlar.
İran’da üniversite okumak isteyenler, eğitim almak istediğini okulun mezunları ile konuşarak, yurt dışında diploma kabul edilebilirliğini araştırması ve okulun eğitim sistemi ve olanakları hakkında yapacağınız araştırma yapması gerekir. İran’da yaşamdan, sosyal hayata kadar yapacağınız araştırmaların temelini okulun denkliği ve yurt dışı kabul görmesi oluşturmalıdır.
İnternet üzerinden sosyal medya platformları aracılığı ile İran’da üniversite okumuş eski mezunlara ulaşabilir ve kafanıza takılanları sorabilirsiniz.
İran’da Üniversite Okumak ve İran Üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize de aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İran ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz;
İran Vizesi – İran Çalışma İzni ve Oturma İzni
İran’da Çalışmak. İhtiyaç Duyulan Meslekler
İran’da İş Kurmak, Şirket Açmak. İran’da Ne İş Yapılır?
İran’da Nasıl İş Bulunur? İran İş İlanları
İran’da Yaşam Çalışma Koşulları
İran’da Genel Yaşam Giderleri
İran’da Maaşlar. İran’da Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri