Kuveyt’te Maaşlar. Kuveyt’te Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri
Kuveyt’te maaşlar meslek gruplarına göre değişebildiği gibi hangi ırktan olduğunuza göre de değişebiliyor. Örneğin aynı işte çalışan bir Amerikalı ile bir Türk’e aynı maaşı vermiyorlar. Kuveyt’te özellikle Amerikalılar ve İngilizler her zaman en yüksek maaşı alırlar. Ama bir Filipinli, Hindistanlı, Pakistanlı, Türkmenistanlı veya Azerbaycanlılara göre Türkiye vatandaşları da nispeten yüksek maaş almaktadır. Kuveyt’te asgari ücret 200 Dinar yani ortalama 650 Dolar seviyelerindedir. Ancak birçok işletmede asgari ücretten daha yüksek ücretler verilir.

Kuveyt’te Sektörel Ücretler

Petrol kaynakları nedeniyle Kuveyt’in fazlasıyla zengin bir ülke olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bunun sonucu olarak maaşlar da diğer Arap ülkelerine göre hayli yüksek durumdadır. Tüm Arap dünyası içerisinde bu konuda Kuveyt ile yarışabilecek başlıca ülkeler Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar’dır.
Ülkede Avrupalılar ve Amerikalılar beyaz yakalı olarak tabir edilen yönetici pozisyonunda görev yapar. Bu sınıfta olan insanlar ortalama 3000-5000 Dolar arasında bir ücretle çalışır. Asyalılar ve Afrikalılar mavi yakalı olarak kabul edilen işçi sınıfındadırlar. İşçi sınıfının maaşları çok değişken olmakla birlikte 750-1500 Dolar arasındadır. Türkler ise bu sınıflandırmadan farklı olarak hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı sınıfına girmektedir. Kuveyt’te Türklerin en yoğun olarak çalıştığı işlerdeki maaşları aşağıda sıraladık.

Kuveyt’te Yemek Sektöründe Maaşlar

Kuveyt dünyada en şişman beşinci ülke olup, dışarıda yemek yemeye bayılırlar. Lezzetli ve güzel bir sunumla ikram edilen yemeğin değeri ülkede gayet pahalı olabilmektedir. Dolayısıyla yemek sektöründe çalışanların kazancı da bu oranda artmaktadır.
Lokantada çalışan birisi genelde 1500 – 1600 Dolardan başlayan ücretlerle çalışır. Popüler bir restoranda aşçı olan birinin aylık kazancı ise 2500 Dolar seviyelerindedir. Bu ücretlere ilave olarak Kuveyt Dinarı üzerinden verilen bahşişler de kazancı artırır. Nitekim Kuveyt Dinarı Doların neredeyse 3,5 katı değerindedir.

Kuveyt’te İnşaat Sektöründe Maaşlar

Kuveyt, Körfez Savaşından sonra adeta koca bir inşaat şantiyesi halini almıştır. Savaşın izlerini silmek için halen daha çaba gösterilmektedir. Dolayısıyla inşaat sektöründe sürekli bir iş gücü talebi bulunur. Türkler Kuveyt’te en çok bu sektörde istihdam alanı bulmuştur.
Kuveyt’te bir duvar ustası 1900 Dolar ücret kazanabilmektedir. Bunun yanında inşaat işçisi 1750 Dolar, tesisatçı 2250 Dolar, elektrikçi 2400 Dolar, vinç operatörü 2750 Dolar maaş almaktadır.

Kuveyt’te Sağlık ve Turizm Sektöründe Maaşlar

Kuveyt’te sağlık sektöründe çalışan Türklere zaman zaman rastlanır. Bu sektörde en çok istihdam alanı olan hemşirelikte ortalama maaşlar 1800 – 2000 Dolar seviyelerindedir.
Sağlık turizminin bir parçası olarak kabul edilen SPA merkezleri ülkede oldukça yaygındır. Bu merkezlerde çalışan bir masör ortalama 2200 Dolar, keseci 1900 Dolar ve güzellik uzmanı 2000 Dolar maaşla istihdam edilirler.

Kuveyt'te Maaşlar. Kuveyt'te Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Kuveyt’te Maaşlar. Kuveyt’te Asgari Ücret ve İşçi Ücretleri

Kuveyt’te Hizmet Sektöründe Maaşlar

Kuveyt’te en çok iş gücüne ihtiyaç duyulan bir diğer sektör de hizmet sektörüdür. Hizmet sektörü denince çok geniş bir yelpaze düşünülse de Türkler burada genelde berber, kuaför ve temizlik işlerinde çalışırlar. Kuaför ve berberin aylık ortalama kazancı 1750 Dolar, makyöz 1900 Dolar, güzellik uzmanı 2000 Dolar ve genel temizlik işlerinde çalışan birisi 1300 Dolar olmaktadır.

Kuveyt’te Lojistik Sektöründe Maaşlar

Kuveyt’in ihracatının %95’ini oluşturan petrol ve petrol ürünlerinin taşımacılığı konusunda birçok iş imkanı mevcuttur. Özellikle kamyon, tır ve tanker şoförlüğü konusunda ülkenin sürekli bir ihtiyacı söz konusudur. Kuveyt’te tır şoförü ve tanker şoförü ortalama 2600 Dolar, kamyon şoförü 2400 Dolar ve hafif ticari araç şoförleri 1800 Dolar seviyelerinde maaş alırlar.
Yukarıda bahsedilen maaşların ülkenin yaşam koşullarında ne seviyede yeterli olduğunu anlayabilmek için “Kuveyt’te Yaşam Giderleri” konulu yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.
Kuveyt’te asgari ücret ve mesleklere göre ortalama maaşlar ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Kuveyt’te maaşlar dışındaki konularda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;
Kuveyt’te Üniversite Okumak
Kuveyt’te Yaşam Giderleri
Kuveyt Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kuveyt’te İş Kurmak. Kuveyt’te Şirket Açmak
Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur?
Kuveyt’te İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Kuveyt’te Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat