Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş İmkanları
Azerbaycan, Kafkasların en büyük ve en gelişmiş ülkesidir. Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip olan Azerbaycan 90’lı yıllarda Sovyetler birliğinden ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etmesiyle birçok iş alanında gelişme göstermeye başlamıştır. Ülkedeki bu yoğun ve hızlı değişimden dolayı artan kalifiye eleman ihtiyacı, petrol, maden ve daha birçok kaynakların çıkarılmasına yönelik işçi alımlarını arttırmıştır. Aynı zamanda inşaat, tekstil ve gıda gibi sektörlerde de birçok vasıfsız eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan da inşaat sektöründe iş fırsatları oldukça fazladır ve bunlar genellikle inşaat ustalarına yönelik alımlardır. Azerbaycan da bulunan birçok yabancı firma iyi yetişmiş inşaat işçisi aramaktadır. Özellikle demir bağlama ustası, kalıpçı, sıvacı, fayans ustası, elektrik ustası ve daha birçok inşaat işçisi için işçi alımları yapılmaktadır.
İnşaatlarda ustabaşı, şantiye şefleri gibi deneyimli orta ve üst düzey personel alımlarının çok fazla olduğu bir Kafkas ülkesidir. İnşaat işçileri için genellikle firmalar farklı maaşlar belirliyor. Bu maaşlar Azerbaycan’daki asgari ücretlerin genellikle üzerindedir. Özellikle deneyimli inşaat işçileri için bu firmalar dolgun maaşlar vermektedir.
İnşaat firmaları dışında Azerbaycan da hizmet sektörü de bir hayli gelişmiştir ve bu alanda çalışacak birçok emekçi insana ihtiyaç vardır. Azerbaycan ve Türkiye çok yakın iki ülke olduğu için Türkiye den birçok yatırımcı Azerbaycan da hizmet sektörüne girmiştir. Türk restoranlarının fazlalığı dikkat çekmektedir. Bu Türk restoranlarında çalışacak döner ustası, fırın ustası, kebapçı gibi alanlarda çalışacak tecrübeli ustaların eksikliği göze çarpıyor. Eğer işinizin ehli bir yemek ustasıysanız Azerbaycan sizin için muhteşem bir iş cennetidir. Aynı zamanda bu restoranlarda garson komi gibi birçok hizmet elemanı ihtiyacı da vardır. Hizmet sektörün de genellikle maaşlar asgari ücrettir.

Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan’da Maaşlar ve Asgari Ücret

Azerbaycan da asgari ücret brüt olarak 540 Manattır. Ancak yukarıda saydığımız mesleklerde daha çok kurumsal ve özel firmalarda çalışacak kişilerin maaşları, çalıştıkları firmalara göre değişim göstermekle birlikle firmaların sağladığı avantajlarda bir hayli fazladır. Azeri bir inşaat işçisi 540 Manat alırken kurumsal bir inşaat firmasında çalışan deneyimli bir inşaat işçisi 1000 Manata kadar alabilir.
Kurumsal bir firmada vasıfsız bir inşaat işçisi asgari ücret alırken deneyimli bir demir ustası maaşı firmaya göre değişmekle birlikte en az 700 Manattır. 
Azerbaycan’da hizmet sektöründe çalışacak kalifiye elman ihtiyacı bir hayli fazladır. Özellikle Bakü’de lüks diye tabir edebileceğimiz restoranlar çok azdır genellikle iyi restoranlar Türkler tarafından işletilmektedir. Bu restoranlarında çalışan döner ustasının maaşı  ortalama 800 – 1200 Manattır. Bu da Azerbaycan da hatırı sayılır bir maaştır. Benzer şekilde kalifiye servis elemanları ve pide-kebap ustaları da bu şekilde yüksek maaşlar almaktadır.
Azerbaycan para birimi Türkiye’den değerlidir. Azerbaycan’da iki kişilik bir ailenin aylık minimum bütün ihtiyaçları 154 Manat civarındadır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere Azerbaycan da asgari ücretle bile iyi bir birikim yapılabilir. 

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Azerbaycan iş imkanları açısından oldukça çekici olmasına rağmen gelişigüzel başlanılmış bir iş macerasında kötü bir son yaratabilir. Azerbaycan’da çalışmak istiyorsanız başınıza gelebilecek sorunları önceden belirlemeli ve önleminizi almalısınız. Hastane hizmetlerinden yararlanacağınız zaman, önceden firmanızdan talep ettiğiniz özel sağlık sigortanızı kullanmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye’de olduğu gibi bir sağlık sigortanız mevcut olmayacak. Bu sayede alanında iyi olan güvenilir hastanelerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz
Girişimcilik için iyi araştırılması gereken bir pazardır. Henüz hedeflenen kaliteyi yakalayamayan sektörün açıklarının tespit edilmesi ve uygun çözümler sunulması gerekmektedir. İş yeri kiraları oldukça yüksektir ve bu yüzden uygun mekanlar oldukça iyi araştırılmalı ve karar verirken gelir gider ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır.
Elamanların deneyimlerinin yanı sıra güvenilebilecek ve iletişimi yüksek olan insanlar olması da öncelikli tercih sebebidir. Bunun için birçok iş bulma üzerine kurulmuş olan internet sitesi aracılığıyla ve İş-kur üzerinden yapılan başvurular ile güvenli bir iş tecrübesi kapıları açılabilir.
İlk adımı güzel ve kendimizi oldukça net anlatan bir özgeçmiş hazırlamakla atabilir daha sonra biraz çaba ve azimle yeni bir serüvene sürüklenebiliriz. Bunun yanında benzer bir dil kullanıyor olmamız da ilk yurt dışı iş deneyimini Azerbaycan’da çalışarak kazanmak için harika bir şans olacaktır.
Azerbaycan’da çalışmak, iş kurmak ve çalışma koşulları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Azerbaycan ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;
Azerbaycan’da Ne İş Yapılır? Nasıl İş Kurulur?
Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?
Azerbaycan Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır? 
Azerbaycan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Azerbaycan’da Kira, Gıda, Ulaşım, Yaşam Giderleri
Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Azerbaycan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat