Turkcell Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı
Türkiye’nin en büyük iletişim ve telekomünikasyon firmalarından biri olan Turkcell, bayilik açmak isteyen girişimciler için oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Bu nedenle, Turkcell bayisi açmak konusunda siz de sahip olduğunuz sermaye ve sunabileceğiniz imkanlara göre fırsatları değerlendirebilirsiniz.
Turkcell, Türkiye’nin 3 büyük operatöründen biri olarak 40 milyona yakın abone sayısı ile oldukça geniş kitlelere hizmet vermektedir. Her yıl büyük yatırımlar gerçekleştiren Turkcell, Türkiye’de müşterilerine daha fazla ulaşabilmek ve daha hızlı hizmet vermek için bayi sayılarını sürekli artırmaktadır.
Turkcell telekomünikasyon şirketinin sahip olduğu bu yapıyı göz önünde bulundurduğunuzda, siz de mantıklı bir iş fikri olarak Turkcell bayisi açmak için gereken koşulları yerine getirebilir ve Turkcell ile görüşebilirsiniz. Bu koşullar arasında; bazı belgelerin hazırlanması ve fiziki imkanların oluşturulması gibi noktalar bulunmaktadır.

Turkcell Bayisi Açmak İçin Neler Gerekir?

Türkiye’nin herhangi bir şehrinde Turkcell bayisi açmak için iki farklı yapıdan birini göz önünde bulundurmanız gerekir. Alt bayi olarak diğer operatörler üzerinden de hizmet verebilir ve daha düşük bir maliyetle iş yeri sahibi olabilirsiniz. Ancak daha düşük bir kazanç sağlayabilirsiniz.
İkinci seçenek olan Turkcell ana bayilik için yine üç farklı kategori görülmektedir. Bu kategoriler Turkcell Shop, TİM(Turkcell İletişim Merkezi) ve Turkcell Ekstra olarak birbirinden ayrılır. Her kategori ayrı bayilik şartları gerektirir. Ancak hangi kategoride olursa olsun Turkcell bayiliği alabilmek için her zaman ilk nokta uygun lokasyonu bulabilmeniz ve banka teminatı göstermenizdir.
Turkcell firmasından almak istediğiniz bayiliğe göre şartlar birbirinden değişik olacaktır. Öncelikle yaşadığınız şehirde işlek bir caddede insanların sıklıkla kullandığı bir alanı seçerek, doğru bir iş yeri bulmanız gerekiyor. Bu iş yerini metrekare özellikleri ve sağladığı avantajlara göre banka teminatı sağlamanız gerekiyor.
Sonrasında Turkcell firmasına başvuru gerçekleştirerek bu koşulları belirtebilir ve bayilik talep edebilirsiniz. Turkcell başvurularınızı inceledikten sonra bayilik için onay verdiğinde, fiziki çalışma yapılır, maliyeti ortaya çıkarılır ve banka teminatı alınarak bayilik açılması için işlemler yapılır.

Turkcell Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Turkcell Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Özelliklerine Göre Turkcell Bayisi Açmak

Değişen özelliklerine göre Turkcell ana bayisi veya alt bayisi alarak Turkcell bayisi açmak konusunda seçimlerinizi sağlayabilirsiniz. Eğer ana bayilik almak istiyorsanız, işlek ve doğru ölçüleri sağlayan bir iş yeri bulmanız gerekiyor. Ana lokasyonlarda ve çok merkezi bir konumda bulunan bu iş yeri, Turkcell için en önemli noktalardan birini oluşturuyor. Sonrasında Turkcell bölge müdürlükleri veya Turkcell dağıtım merkezi ile irtibata geçerek başvuru yapıyor ve iş yeri ile ilgili bilgilendirme veriyorsunuz.
Yapılan incelemeler sonrasında maliyet hesabı yapılıyor ve bu hesaba göre yaklaşık 500 bin TL gibi bir maliyet rakamı ortaya çıkabiliyor. İşte bu noktada çıkarılan maliyet hesabına uygun şekilde Turkcell firması ana bayi açmak için sizden banka teminatı istiyor. Sonrasında iş yerinin iç düzenlemesi, aydınlatması, dekorasyonu gibi her nokta Turkcell tarafından yürütülüyor.
Turkcell alt bayiliği açmak istediğinizde ise uygun bir iş yeri bularak kendi işletmenizi açıyorsunuz. Sonrasında alt bayilik açmak için Turkcell TİM veya Turkcell Ekstra mağazalarına başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede TİM ve Ekstra üzerinden aldığınız bayii koduyla Turkcell ürün satışı gerçekleştirme imkanına sahip oluyorsunuz. Daha düşük bir kar oranı bulunsa da prim sistemi sayesinde alt bayiler ile de ilerleyen yıllarda siz de bir ana bayi olma imkanı bulabilirsiniz.

Turkcell Bayisi Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Ülkemizde Turkcell bayisi açmak önemli bir yatırım olarak görülmekle birlikte Turkcell bayilerinin ne kadar kazandığı net olarak belirlenmesi zor bir durumdur. Çünkü yaşadığınız şehrin bulunduğu noktalara ve gerçekleştirdiğiniz işlem hacmine göre kazancınız değişecektir. Turkcell firması bayilik imkanı sunduğu her firma için belirli bir kota imkanı oluşturur. Bu kota doldurulduğunda, cironun üstüne çıkan satışlar ve işlemler ile birlikte doğal olarak kazanılacak para miktarı artar ve daha fazla prim alınır.
Ancak genel bir fikir vermek gerekirse, yapılan yatırımın ortalama 2 yılda kendini amorti ettiği ve işletmenin kara geçtiği bilinmektedir.
Gerçekleştirdiğiniz işlemlerde TL yükleme, fatura ödeme, cihaz satışı, telefon satışı, internet hattı açılması, hat değiştirme ve numara değiştirme gibi birçok işlem yapabilirsiniz. Bu işlemlerin tümünden prim kazanırken, en önemli nokta çalışan personeldir. Personeliniz ne kadar profesyonel ve ikna edici bir yapıya sahip olursa, müşterileriniz aldıkları hizmetlerden memnun kalacak ve siz daha fazla kazanma imkanına sahip olacaksınız.
Turkcell Bayisi Açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.
Farklı iş kolları ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki başlıklardan faydalanabilirsiniz.
Vodafone Bayisi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı