Azerbaycan’da İş Kurmak İsteyenler İçin Fırsatlar
Azerbaycan son yıllarda petrol ve doğalgaz üretiminde en hızlı büyüyen ülkelerden birisi konumuna yükselmiştir. Petrokimya sektöründeki tüm iş kollarında fırsatlar barındırmaktadır. Bu yatırımları teşvik etmek için özellikle yabancı yatırımcılar için finansal istikrarı sağlamaya yönelik ciddi adımlar atılmaktadır. Dolayısı ile Azerbaycan, birçok yerli ve yabancı yatırımcı için adeta cennet sayılabilecek  bir ülkedir.
Ayrıca Azerbaycan devleti, yabancı yatırımcılara uyguladığı yumuşak tavır ve hoşgörü ile birçok yabancı sermayeyi Azerbaycan’a çekmektedir. Eğer sizde kendi işinizi Azerbaycan da kurmak istiyorsanız kolay bir şekilde bunu yapabilirsiniz.
Azerbaycan’da iş kurmak isteyen yatırımcılar, şirket kurmak için gerekli yasal prosedürlere geçmeden önce hangi iş alanında faaliyet göstereceğine karar vermelidir. Bunun için sıkı bir fizibilite çalışması yapmalı, tüm olası sektörlerdeki fırsatlar ve tehditler iyi analiz edilmelidir.

Azerbaycan’da İş Yeri Seçiminin Önemi

Azerbaycan’da iş kurmak isteyen yatırımcılar öncelikle iş yerlerinin mevkisini iyi belirlemelidir. Genellikle Bakü, iş kurmak için en ideal yerdir. Çünkü Bakü’nün insanları lüks yaşamayı gerçekten çok sever ve bu yüzden harcama yapmaktan çekinmezler.
Azerbaycan’da iş kurmak istiyorsanız öncelikle iyi bir fizibilite araştırması yapmalısınız. Kira fiyatlarını iyi araştırmanız tavsiye edilir. Çünkü Azerbaycan’da kira fiyatları gerçekten çok yüksektir. Büyük iş hanlarının m2 fiyatı 15 – 35 manat arasında değişir. Bu fiyatlara genellikle aidat ve temizlik ücretleri de dahildir. Bu ofislerin büyüklüğü ortalama 25 – 1000 m2 olarak değişmektedir.
Azerbaycan halkı özellikle lüks tüketime aşırı derecede düşkündür. Özellikle lüks tüketime yönelik iş alanlarında faaliyet göstermek isteyen yatırımcılar iş yeri olarak Bakü’yü tercih edebilirler. Kişisel bakım ürünleri, takı, çanta, ayakkabı, abiye kıyafetler üzerine yapılabilecek işler yatırımcısına iyi paralar kazandırabilir.
Azerbaycan’da iş kurmak isteyenler eğer gıda sektöründe faaliyet göstermeyi tercih ediyorlarsa yine en doğru lokasyon Bakü olacaktır. Zira gıda sektörü hala gelişimini tam olarak tamamlamış değildir. 
İnşaat sektörü bir diğer fırsat barındıran iş alanlarından birisidir. Özellikle Bakü’de inşaata olan ihtiyaç hız kesmeden devam etmektedir. Türk firmalarının almış olduğu onlarca ihale mevcuttur. Bu projelere girdi sağlayacak her türlü malzeme, ekipman, araç, yan sanayi ürünleri üzerine kurulacak iş yerleri ciddi para kazandırmaktadır.

 

Azerbaycan’da Şirket Kurmak İçin Prosedürler

Azerbaycan’da iş kurmak isteyen kişilerin diğer ülkelerde olduğu gibi yerine getirmesi gereken birkaç yasal işlem vardır. Azerbaycan’da şirket kurmak isteyen kişiler ilk olarak Azerbaycan Cumhuriyeti adalet bakanlığının ilgili kurumlarına kendilerini izah eden bir dilekçe ile müracaat etmelidirler. Bu müracaat esasları Azerbaycan İş Kanununun 5. ve 7. Maddelerinde belirtilmiştir.
Dilekçelerde belirtilmesi gereken bilgiler aşağıda sıralanmıştır:
1) Şirket kurucusu ya da kurucuları gerçek kişi ise; ad- soyad, baba adı, ikametgah adresi, nüfus cüzdanı numarası ve verilme tarihi,
2) Şirket kurucusu ya da kurucuları tüzel kişi ise; adı, bulunduğu yer ve kayıt numarası,
3) Dilekçe yetkili bir kişi tarafından veriliyor ise; kişinin ad-soyadı, baba adı, ikametgah adresi, nüfus cüzdanı numarası, verilme tarihi ve vekaletname bilgileri gerekmektedir.
Azerbaycan’da iş kurmak, şirket kurmak ve iş fikirleri ile ilgili bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Azerbaycan ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler aşağıdaki başlıklara da göz atabilirler;
Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?
Azerbaycan Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır? 
Azerbaycan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Azerbaycan’da Kira, Gıda, Ulaşım, Yaşam Giderleri
Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş Fırsatları
Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Azerbaycan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat