Katar’da Üniversite Okumak. Katar’da Üniversite Ücretleri
Katar, yakın süreçte gelişimini çok yüksek noktalara ulaştırmaya başlarken, bu aşamada eğitime de daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. Ülkede öğrenci sayısı az olduğu için çok yüksek eğitim olanakları sağlanırken, sağlık hizmetlerinin bedava verilmesi gibi anaokulundan başlamak üzere üniversiteye kadar tüm eğitim hizmetleri de Katar vatandaşları için ücretsiz hale gelmiştir.
Ülkede üniversite eğitimi için Katar Üniversitesi adı altında bir adet devlet üniversitesi ve birçok yüksek eğitim kurumu bulunmaktadır. Halihazırda başkent Doha bünyesinde Katar’da üniversite okumak isteyen kişiler için çok daha büyük bir eğitim kasabası inşa edilmektedir. Bu eğitim kasabası sayesinde ülkede tüm Orta Doğu için en büyük eğitim mekanı inşa edilirken, bölge ülkelerdeki öğrencilerin bir araya getirilmesi hedeflenmektedir.

Katar Üniversitesinin Sunduğu İmkanlar

1973 yılında kurulmuş olan Katar Üniversitesi, çok az bir öğrenci ile eğitime başlamış ve daha sonradan birçok farklı bölüm ve fakülte açılmıştır. Bu nedenle Katar’da üniversite okumak için birçok farklı bölüm seçme imkanı bulunmaktadır. Üniversitede tercih edilebilecek sanat, bilim, iş, ekonomi, eğitim, mühendislik, sağlık, hukuk, tıp, eczane ve ilahiyat fakülteleri yer almaktadır.
Katar Üniversitesi günümüzde 20 bin üzerinde öğrenciye sahip olarak, saygın bir yapı göstermektedir. Üniversitede sunulan imkanlar arasında; son teknoloji yazılımlar ve iletişim araçları, sosyal bir üniversite ağı bulunmaktadır. Erkek ve kadın öğrenci aktivite binaları, kurs ve beceri geliştirme atölyeleri ile öğrenme destek merkezi yer almaktadır. Öğrenci danışma merkezi, kafeteryalar, lokantalar, özel gezi ve etkinlikler, büyük bir kütüphane, güzel bir mimari, yaşam kalitesi kolaylığı sağlanmaktadır.

Katar’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Tarzı

Katar’da üniversite öğrencileri ülkenin yaşam koşullarından dolayı sınırsız ve rahat bir sosyal yaşama sahip olamamaktadır. Üniversitelerde dahi çoğu zaman erkek ve kız öğrenciler için etkinlik alanları ve sosyal alanlar birbirinden ayrılmaktadır. Bu nedenle Katar’da üniversite okumak isteyen öğrenciler sinema, spor salonları, restoranlar, eğlence merkezleri ve alışveriş merkezleri ise belirli sayılar ile tercih edilebilir. ancak bu imkanlara ulaşmak için de maddi imkanların olumlu olması önemlidir. Özel üniversiteler yabancı öğrenciler için daha fazla olanak ile sosyal yaşamı hareketlendirmeye çalışmaktadırlar.

Katar'da Üniversite Okumak. Katar'da Üniversite Ücretleri

Katar’da Üniversite Okumak. Katar’da Üniversite Ücretleri

Katar’da Üniversite Ücretleri

Ülkede Katar vatandaşı olan kişiler için eğitim ücretsiz olurken, yurt dışından gelen yabancı öğrenciler için Katar üniversite ücretleri devlet üniversitesi veya özel üniversitelere göre değişmektedir. Devlet üniversitelerinde öncelikli olarak Katarlı vatandaşlar ve devletin hak sunduğu diğer ülke vatandaşları kabul edilir ve ücret istenmez.
Katar’da Non Public Schools olarak bilinen özel okullar ise paralı olmak üzere çoğunlukla İngilizce dilinde eğitim verirler. Bu kurumlarda da Katar üniversite ücretleri değişim göstermektedir. Ülkede 10’dan fazla özel eğitim kurumu yer almaktadır. Örneğin Katar’da üniversite okumak için Stenden University Qatar lisans eğitimlerinde yıllık 30 bin Katar riyali talep etmektedir. Carnegie Mellon University Qatar ise yıllık lisans için 50 bin riyal gibi bir ücret talep etmektedir. UCL Qatar ise 100 bin Riyal civarı ücret talep ederken, Texax A&M University at Qatar ise yüksek lisans için 16 bin Riyal gibi ücretler istemektedir.

Katar’da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Masrafları

Öğrenciler için seçtikleri kurumlara göre Katar üniversite ücretleri değişim gösterdiği gibi aylık masraflar da değişebilir. Örneğin aylık ortalama kira giderleri 7000 Riyal gibi bir rakama denk gelmektedir. Diğer masraflar noktasında ise günlük yemek masrafları için aylık 1000 Riyal gibi rakamlar ve ulaşım için aylık 100-200 Riyal göstermektedir. Telekomünikasyon 1000 dakika için ayda 60 Riyal ve sosyal yaşam ise tercihlerinize göre değişen rakamlar gösterecektir.

Katar’da Konaklama Ve Yurt Masrafları

Öğrencilerin konaklaması için Katar’da üniversite okumak isteyen kişiler, özel konut kiralayabilirler. Başkent Doha’da oteller ve üniversitelerin sundukları öğrenci yurtlarında konaklama sağlanabilir. Bu nedenle Katar üniversite ücretleri hesaplanırken konaklama da hesaplanmalıdır. Örneğin merkezi bir ev kiralamak istediğinizde, tek yatak odalı evler ortalama 5000 Riyaldir. Merkezi noktalarda 1 yıldızlı oteller 180 Riyal civarı ve 5 yıldızlı oteller ise 550 Riyal civarıdır. Öğrenci yurtlarında ise üniversitelerin sundukları fiyatlar değişebilir.

Katar’da Burs İmkanları

Katar’da öğrenciler için devlet tarafından ve kendi ülkeleri tarafından burs imkanları sağlanmaktadır. Türk öğrenciler, özellikle Katar üniversite ücretleri konusunda burslar sayesinde avantaj etmektedir. Katar Türk öğrenciler Arapça eğitimi için burs imkanları sağlamaktadır.

Katar Üniversitelerinin Denklikleri

Katar üniversitesi veya özel üniversitelerinde okuduğunuzda, kurumların sıralamalarına göre denklik sağlanmaktadır. Yani dünya üniversite sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan üniversitelerde okuyanlar denklik kazanabilmektedir. Örneğin Katar Devlet Üniversitesi; QS World Rankings listesinde 393. Sırada yer alırken, Times Higher listesinde ise 501-600 aralığında yer almaktadır.
Katar’da üniversite okumak ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.
Katar ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir. Göz atmanızda yarar var.
Katar’da İş Kurmak. Katar’da Ne İş Yapılır?
Katar’da İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Katar’da Nasıl İş Bulunur? Katar İş İlanları
Katar’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Katar’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Katar’da Yaşam Giderleri. Aylık Ne Kadara Geçinilir?
Katar Çalışma İzni ve Oturma İzni. Katar Vizesi