Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri
Azerbaycan üniversitelerine ÖSYM ile yerleşmek mümkündürÖSYM kılavuzun da Azerbaycan’daki üniversiteler belirtilmiştir. Genel olarak 40.000 sıralama ile kılavuz içi tercih yapabilirsiniz. 40.000 den yüksek bir sıralamanız varsa kılavuzdan ayrı da tercih yapabilirsiniz.
Azerbaycan üniversitelerine girmek için her hangi bir sınava girmenize gerek yok, sınavsız bir şekilde istediğiniz üniversiteye sadece lise diplomanızla kayıt yaptırabilirsiniz. Azerbaycan da üniversite okuyan tüm öğrenciler bir yıl zorunlu İngilizce, Azerice veya Rusça okumak zorundadır. Bakü devlet üniversitesi için de bu şart geçerlidir.
Azerbaycan’da üniversite okumak için başvuru yapılacak birçok yurt dışı eğitim ve danışmanlık firması mevcuttur. Bu firmalar sizlere her türlü konuda yardımda bulunmaktadır. Evraklarınızı hazırlayıp danışmanlara teslim ettiğiniz taktirde sizler adına bütün süreci kontrol ediyorlar. Akademik takvim açıklandığı zaman size sadece Azerbaycan’a gitmek kalıyor.

Azerbaycan Üniversitelerinde Denklik

Azerbaycan’da okuyan öğrenciler için YÖK tarafından denklik verilmektedir. Azerbaycan’daki üniversitelerden mezun olanlar, okulu bitirdikten sonra YÖK’e başvurarak o dönemki yönetmeliğin gerekliliklerini yerine getirerek denklik alabilirler.
Diş hekimliği mezunları YÖK ün yaptığı STS sınavına, tıp okuyan öğrenciler ise yine YÖK ün yaptığı klinik bilimler ve temel bilimler sınavına tabi olurlar. Bu sınavları geçtikten sonra Azerbaycan üniversitesinden ülkemiz için denklik alabilirsiniz.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri

Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri

Azerbaycan Üniversitelerinin Ücretleri Ne Kadardır?

Azerbaycan üniversitelerinin hepsinin belirli bir harç ücreti vardır. Bu harç ücreti Azerbaycan teknik üniversitesi bölümleri için yıllık 1.200 dolardır. 
Azerbaycan üniversite ücretleri, inşaat ve mimarlık bölümleri için yıllık 2.000 – 2.500 USD arasındadır. Azerbaycan tıp üniversitesinde ise tıp için yıllık harç 3.600 – 4.000 dolar arasındadır.

Azerbaycan’da Bir Öğrencinin Aylık Gideri Ne Kadardır?

Azerbaycan da üniversite okuyan öğrencilerin maddi durumları biraz iyi olmalıdır. Zira Azerbaycan’da ev kiraları bir hayli fazladır.
Azerbaycan da üniversite okuyan bir öğrencinin aylık masrafı yaklaşık olarak 750 – 850 dolar arasındadır. Ev fiyatları evin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişim gösterir. 2 odalı bir ev için kiracılar yaklaşık olarak 600 Manat öderler. Evler eşyalıdır ve kiranın %10 kadarı aidat gideriniz olacaktır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kiralayacağınız evin su deposu olup olmadığıdır. Çünkü Azerbaycan da su kesintileri sık sık yaşanır.
Eğer evinize internet bağlatmayı düşünüyorsanız 30 Manata 5 Mbs hızında internet bağlatabilirsiniz.
Meyve sebze fiyatlarının ülkemizden pek bir farkı yok genel olarak birbirine paralel fiyatlar göreceksiniz.
Azerbaycan’da ulaşım oldukça başarılıdır. Şehir içi birçok yere metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Akbil şeklinde olan Bakü kart çıkartarak 0,20 Manat olan otobüslere binebilirsiniz. Otobüslerin geneli 0,20 Manattır ancak bazı mesafelerde ücret artıyor buna dikkat etmeli. Ayrıca otobüslere kart olmadan da binebilirsiniz ancak bazı otobüslere sadece kart ile binilebiliyor. 
Azerbaycan’da genel yaşam giderleri ile ilgili çok daha detaylı bilgiyi aşağıda yazı sonunda verilen likte bulabilirsiniz.

Azerbaycan’da Öğrenciler için Sosyal Hayat

Azerbaycan’da üniversite öğrencilerinin kendini geliştirmesi bir hayli kolaydır. Üniversite okuyan öğrenciler iyi bir dil kursuna gidebilir ve üniversite hayatı boyunca en az iki tane yabancı dil öğrenme şansına kavuşabilirler.
Azerbaycan’da üniversite okuyan öğrenciler için sosyal hayatta bir hayli gelişmiştir özellikle Bakü’de sosyal hayat bir hayli gelişmiş olup opera ve tiyatro salonları oldukça fazladır. Bakü’de gezip görebileceğiniz birçok tarihi eserde mevcut. Azerbaycan gençleri genlikle Bakü’dedir ve Bakü’de birbirinden güzel şık kafeler mevcuttur.
Kültürel olarak birbirine yakın hatta aynı kültürel yapıya sahip olduğumuz için Azerbaycan’da üniversite okuyan öğrenciler çok yabancılık çekmeyecektir. Halkın Türklere olan bakış açısı daima kardeşçedir.
Azerbaycan’da polis ve resmi kurumlarda çalışan personeller bahşiş adı altında sizlerden rüşvet isteyebilirler. Eğer polise bir işiniz düştüyse veya polis ile alakalı bir durumunuz varsa polise rüşvet vermeden kurtulama ihtimaliniz düşüktür. Benzer davranışlar eğitim sektörüne de yansımıştır. Azerbaycan’daki hocaların bir kısmı rüşvet almadan sizleri dersten geçirmeyecektir. Parayı verip dersten geçmek çok kolaydır.  Bu rüşvet olayı o kadar meşrulaştırılmıştır ki kimse bu durumu yadırgamaz ve normal karşılarlar.
Azerbaycan’da üniversite okumak ve öğrenciler için Azerbaycan’da yaşam hakkında daha detaylı bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Ayrıca Azerbaycan ile ilgili çok daha detaylı bilgilere aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz;
Azerbaycan’da Ne İş Yapılır? Nasıl İş Kurulur?
Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?
Azerbaycan Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır? 
Azerbaycan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Azerbaycan’da Kira, Gıda, Ulaşım, Yaşam Giderleri
Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş Fırsatları
Azerbaycan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat