Bahreyn’de İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler
Bir ada ülkesi olan Bahreyn’de otuzdan fazla ada bulunmaktadır. Güçlü ekonomik yapısı sebebiyle Bahreyn, pek çok ülkeden insan için iş imkanı sağlayabilmektedir. Ülke’de nüfus artmaya devam ettikçe çeşitli alanlarda iş ihtiyacı da hızla artmaktadır.
2006 yılında Amerika ile imzalanan Serbest Ticaret anlaşmasından sonra Körfez ülkeleri arasında oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Bu anlaşma sonrasında Bahreyn, ekonomik anlamda hızlı bir yükselişe geçmiştir ve pek çok sektörde cazip iş fırsatları doğmuştur. Zaten zengin olan yerli halk çalışmadığı için, iş için dışarıdan çok fazla göç almıştır ve almaya devam etmektedir.
Bahreyn’de iş imkanları en fazla olan sektörler inşaat, gıda ve turizm alanlarındır. Bunların dışında, Bahreyn, iş imkanları açısından en fazla ihtiyaç duyulan diğer bir sektör de hizmet sektörüdür. Bu alanda genelde uzak doğulu kesim çalışsa da uygun şartlar olduğunda her kesimden insan bu sektörü tercih edebilmekte ve rahat bir yaşam sürdürebilmektedir.

Bahreyn’de İnşaat Sektörü

Pek çok gökdelen ve lüks yapın bulunduğu ülkede inşaat sektörü çok canlı ve sürekli iş imkanı olan bir sektördür. Pek çok inşaat projesini Türk firmalar gerçekleştirmektedir. Ayrıca Türk firmalar burada pek çok işin taşeronluğunu üstlenmektedir. Türk Firmaları bu sebepten dolayı dönemsel olarak sık sık işçi ve mühendis ihtiyacı duymaktadır.
Bahreyn’de çalışmak, özelikle dönemsel işçi bulma konusunda zorlanan firmalarda iş bulmak, sık sık Türkiye’den bu ülkeye işçi götüren firmalarla iletişime geçilerek oldukça kolay bir şekilde sağlanabilir. İnşaat sektöründe sıklıkla mavi yaka işçilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bahreyn’de Turizm Sektörü

Bahreyn, hem Arap ülkelerinden hem de diğer yabancı ülkelerden her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Ülkede bulunan otel, restoran ve kafeler daha iyi hizmet verebilmek için lüks hizmet konusunda sürekli birbirleriyle yarış durumundadır. Bu yüzden turizm sektöründe tecrübeli ve yabancı dili olan personellere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.
Ülkemizde bu alanda tecrübeli kişiler, Bahreyn’de çalışmak isterse, bu ülkede tecrübeleri sayesinde kolaylıkla dolgun ücretlerle iş bulabilmektedirler.

Bahreyn’de Gıda Sektörü

Bahreyn bir çöl ülkesi olduğu için gıda konusunda diğer turistik ülkelerle kıyaslandığında daha geride kalmış durumdadır. Fakat gelişen ulaşım imkanları sayesinde gıda konusunda pek çok ürün hızlıca ithal edildiği için artık gıda sektörü hızla gelişmeye başlamıştır.
Türk mutfağı ile ilgili iş imkanları fazlaca olup, yerli halkın ve turistlerin her zaman ilgilisini çekmiştir. Bu konuda tecrübesi ve yabancı dili olan, Bahreyn’de çalışmak isteyen vatandaşlarımız için hem kendi işlerini yapabilmesi hem de turizm sektörü ile bağlantılı olarak çalışmaları için her gün artan çalışan ihtiyacı bulunmaktadır.
Bahreyn’de çalışmak, şartları uygun bir iş bulunduğunda, ülkemizdeki son ekonomik durumlar düşünüldüğünde oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Bahreyn’de İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bahreyn’de İş İmkanları. En Fazla İhtiyaç Duyulan Meslekler

Bahreyn’de Maaşlar Nasıl?

Bahreyn’de hizmet sektörünü tercih edenler ortalama 300-500 dolara çok ağır koşullarda çalışmaktadır. Bu kişiler genellikle çalıştığı yerlerin özel yurtlarında toplu olarak, yada şehir dışında bulunan işçi kamplarında kalarak geçimlerini sürdürmektedirler. Hizmet sektöründe genellikle Asyalı ve Uzakdoğulu işçiler çalışmaktadır ve bir çoğu kayıtsız çalıştırılmaktadır.
Türkler genellikle bu ülkede ara kademe ve üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. Maaş miktarlarına gelince Kalıp, fayans, mobilya, elektrik gibi teknik uzmanlıklarda çalışan ustalar 1000 ile 2000 dolar arasında, daha üst düzey ustalar 2000-3000 dolar arasında, çok tecrübeli ustabaşı, teknisyen ve mühendisler, yöneticiler 3000 ile 10000 dolar arasında maaş imkanları ile çalışabilmektedir.
Bahreyn’de İş İmkanları ve Bahreyn’de çalışmak isteyenler için ülkedeki iş imkanlarından bahsettik. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.
Bahreyn’de yaşam koşulları, maaşlar, aylık giderler, vize koşulları ve daha fazlası için aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı öneriyoruz.
Bahreyn’de Yaşam Giderleri
Bahreyn’de Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Bahreyn’de Yaşam ve Sosyal Hayat
Bahreyn’de İş Kurmak Şirket Açmak
Bahreyn’de Nasıl İş Bulunur?
Bahreyn’de Üniversite Okumak
Bahreyn Çalışma İzni ve Oturma İzni