Libya’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

 

Libya’da faaliyet gösteren Türk firmaları ağırlıklı olarak inşaat sektöründe hizmet vermektedirler. Bu firmalar Libya’da birçok projede görev almışlardır. 2010 yılına kadar bu firmalar toplam 124 projenin yapım işini almışlardır.
İç savaşın 2011 yılında başlamasıyla birçok Türk firması ülkeden ayrılmıştı ancak iç savaşın bitmesiyle özellikle 2015 yılından sonra tekrar Libya’ya dönüp ülkenin iç savaştan sonra yeniden imarı için ve diğer projeler için görev almaya başlamışlardır. Aşağıda, Libya’da faaliyet gösteren Türk firmaları hakkında kısa bilgiler verip aldıkları projeler hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Doğuş İnşaat

Doğuş İnşaat ve Ticaret şirketi 1951 yılında kurulup o günden beri milyarlarca dolarlık projeleri üstlenmiştir. Uluslararası şirketlerle ortak girişimler kuran Doğuş İnşaat Şirketi Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa ve Körfez ülkelerinde büyük projelere imza atmıştır. Şirket Engineering-News Record (ENR) listesinde 2003 yılından beri ‘’Dünyanın En Büyük 250 İnşaat Firması’’ sıralamasında yer almaktadır.
Doğuş İnşaat şirketi Libya’da 2 projeye imza atmış bulunmaktadır. Doğuş İnşaat, Libya’nın Sirte şehrinde üniversite projesini üstlenmişti ancak ortaya çıkan olaylardan dolayı projenin yapımını durdurmuş ve Libya’da yaklaşık 900 milyon dolar değerinde ekipman ve makine bırakmak zorunda kalmıştı. İç savaşın ardından Sirte şehrindeki Al Thaddl Üniversitesi’nin Kütüphane ve İdari Binalar inşaatı ile üniversitenin altyapısı projesini tamamladı.

Güriş İnşaat

Güriş İnşaat ve Mühendislik şirketi 1958 yılında kuruldu. Faaliyet alanı yurt içi olmakla birlikte yurt dışında Orta Doğu, Yakın ve Orta Asya, Kuzey Afrika ülkeleridir. İnşaat alanında barajlar, enerji santralleri,endüstriyel tesisler, limanlar, tüneller gibi pek çok işe imza atmıştır.
Güriş İnşaat, Libya’da 3 proje üstlenmiş ve bunları tamamlamıştır. Bu projeler şunlardır; Trablus Ulusal Parkı İkinci Aşama İşlerinin yapım projesi, Trablus Ulusal Park projesinin Altyapı ve Demiryolu Tüneli Tasarımı ve Yapımı projesi.

Enka İnşaat

Enka İnşaat ve Sanayi şirketi 1957 yılında kurulmuş olup önemli inşaat şirketleri arasında yer almaktadır. Enka İnşaat 1982 yılından beri ENR En İyi Uluslararası Müteahhitler arasında yer almaktadır. Enka İnşaat’ın faaliyet alanları yurtdışında Kuzey Afrika, Orta Asya ve Rusya’dır. Özellikle Soğuk Savaş’ın bitmesinden sonra Orta Asya’ya yönelik projelerde yer almışlardır. Türkiye’de ise Gebze, Adapazarı ve İzmir santralleri projelerini gerçekleştirmiştir.
Enka İnşaat, Libya’da 5 proje üstlenmiştir. Bu projeler şunlardır; Uluslararası Tripoli fuarı mevcut binasında tadilat ve onarım yapılarak Tripoli Ticaret ve Sanayi Odası’na dünüştürülmesi projesi, Ubari 640 MW Basit Çevrim Elektrik Santrali Projesi, Ras Lanuf Yeni Şehir Projesi, Sirte Bay Oteli ve Konferans Merkezi ve son olarak Harawa Konutları projesi.

Libya’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Libya’da Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Nurol İnşaat

Nurol İnşaat ve Ticaret şirketi 1966 yılında kurulmuştur. 1980’li yıllarda uluslararası pazara adım atmış olan şirket ilk yurt dışı çalışmalarına Suudi Arabistan ile başlayıp 90’lı yıllarda Sovyetlerin dağılması ile Orta Asya’ya yönelmiştir. 2000’li yıllarda Orta Doğu ve Kuzey Afrika faaliyet alanı içine giren şirket birçok projeye imza atmıştır. Engineering News Record tarafından yayımlanan En Büyük Uluslararası Müteahhitler listesinde yer almaktadır.
Nurol İnşaat Libya’da bir projeyi bitirmiş olup ülkede yaşanan çatışmalar sonucu yarım kalan projeleri bulunmaktadır. Bu projeleri tamamlamak için girişimlerde bulunmaktadır. Bu projeler; Sahilyolu Algarabolli-Misuratah kesimi projesi, Trablus Al Fateh Üniversitesi Ekonomi ve Hukuk Fakülteleri, Beden Eğitimi Fakültesi ve Kampüs B Altyapı İşleri projeleridir.

Yüksel İnşaat

Yüksel İnşaat Şirketinin kuruluşu 1963 yılında gerçekleşmiş olup ilk yıllarında Türkiye’deki rıhtım, iskele ve liman işlerini yapmışlardır. Şirket 1983 yılından itibaren uluslararası faaliyetlere girişmiştir. Yüksel İnşaat şirketi Libya’da bir projeyi üstlenmiş ve Al Fateh Üniversite Kampüsü Altyapı projesini başarıyla tamamlamıştır.
Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Libya ile ilgili diğer konular da aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir. 
Türkler için Libya’da İş İmkanları
Libya Vizesi, Çalışma İzni, Oturma İzni Nasıl Alınır?
Libya’da Nasıl İş Bulunur?