Belçika’da Üniversite Okumak. Belçika Üniversite Ücretleri
Belçika oldukça güzel ve çekici bir ülkedir. İnsanların kalbini fetheder. İster bir ziyaretçi, isterseniz uluslararası bir öğrenci olun, Belçika güzel manzaraları, nefes kesici mimarisi ve çok kültürlü ortamı ile kendinizi evinizde hissetmenizi sağlar.
Belçika’da üniversite okumak için geldiğinizde, mükemmel yükseköğrenim şartlarından yararlanırsınız. Hükumet her bir kuruluş için kayıt ücretini belirler ve bu ücreti yıllık olarak kabul eder. Öğrencinin mali durumuna, eğitim seviyesine ve milliyetine bağlı olarak farklı ücret seviyeleri vardır.
Belçika’da üniversite okumak için gereken öğrenim fiyatlarına bir göz atalım.

Belçika Üniversite Ücretleri

Belçika bu konuda 3 bölgeye ayrılır;
Brüksel-Başkent bölgesi, Flaman bölgesi ve Valon Bölgesi
Belçika üniversitelerinin harç düzeni buna göre belirlenmiştir.
Valon Bölgesindeki üniversitelerde AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler, ARES (araştırma ve Yüksek Öğrenim Akademisi) tarafından belirlenen özel harç ücretlerini ödemek zorundadırlar. Yine de bu miktar, AB üyesi ülkelerden gelen öğrencilerin ödediği miktarın 5 katından daha fazla olamaz.
Flaman bölgesi üniversiteleri için, AB üyesi olan ve olmayan ülkelerden gelen öğrenciler farklı ücretler öderler. Bu ücretlerin alt limit 906 Euro/yıldır. Bu miktar AB üyesi ülkeler için belirlenmiş olsa bile, AB üyesi olamayan öğrenciler için öğrenim ücretleri yalnızca üniversitelerin özel kararına göre değişiklik gösterebilir.
Ancak Belçika üniversiteleri bu harçları hesaplarken adil davranırlar. Eğer yüksek bir rakam belirlendi ise bu öğrencinin mali durumundan, seçilen çalışma programından veya burs alıp almaya uygun olup olmadığından kaynaklanabilir.
Belçika’da üniversite okumak için gerekli öğrenim ücretleri için bazı örnekler:
KU Leuven:_öğrenim ücreti 906-4000 Euro/yıl
Vlerick Business School: Bazı kursları için öğrenin ücreti yaklaşık 15200 Euro /yıl
Vrije Universiteit Brussel: Ortalama öğretim ücreti 906-1450 Euro
Liege Üniveristesi: AB öğrencileri için 906 Euro/yıl, AB üyesi olmayan öğrenciler için ise 2400-4174 Euro/yıl arasında değişir.

Belçika’da Öğrenci Yaşam Maliyetleri

Belçika’da yaşam maliyetleri yaşadığınız şehre göre değişiklik gösterir. Harcama kalemleriniz içinde en pahalı ödenek konaklama için harcanır. Eğer restoranlarda yemek yemek isterseniz, bazılarının çok pahalı olabileceğini hesaplamalısınız.
Belçika’da üniversite okumak için gelen öğrencilerin çeşitli şehirlerdeki ortalama yaşam maliyetlerine göz atacak olursak:
Anvers 800-1300 Euro
Brüksel 900-1300 Euro
Gent 750-1200 Euro/yıl
Leuven 800-1000 Euro/yıl

Belçika’da Üniversite Okumak. Belçika Üniversite Ücretleri

Belçika’da Üniversite Okumak. Belçika Üniversite Ücretleri

Belçika Öğrenci Vizesi İçin Gerekenler

Belçika’da eğitim almak için bir öğrenci vizesi almanız gerekebilir ya da bağlı bulunduğunuz ülkeye göre çeşitli izin belgeleri almanız gerekebilir.
Genel kural olarak AB/AEA (İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç) veya İsviçre’den değilseniz, Belçika vizesi almanız gerekecektir.
Ancak Belçika öğrenci vizesi almak için başvurmadan önce, Belçika üniversitesi ya da eğitim kurumu tarafından bir kursa veya çalışma programına kabul edilmiş olmanız gerekir.

AB/AEA/ İsviçre Vatandaşı Değilseniz;

Belçika’da 90 günü aşan süre boyunca okumak isteyen öğrenciler,  Belçika’ya gelmeden önce bulundukları ülkedeki yetkili Belçika elçiliğinden vize almak zorundadırlar.
Belçika öğrenci vizesi almaya hak kazanmak için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır

  • Belçika’da kaldığı süre boyunca eğitimi, öğrenci için birinci çalışma alanı olacaktır.
  • Öğrenci Belçika’da kaldığı süre içinde kendini finanse edebilmek için yeterli kaynağa sahip olmalıdır.
  • Öğrenci sağlık sigortası yaptırmalıdır.
  • Kamu güvenliği için tehdit oluşturmamalıdır.( Örneğin adliyede bekleyen davaları olmamalıdır).

Kural olarak başvurulan program tam zamanlı olmalıdır. Aynı zamanda bu program, Belçika’daki ikametinizin ana amacı olmalıdır.
Başvuru için aşağıdaki evrakları hazırlamanız istenir

  • Pasaport
  • Eğitim kurumuna kabul edildiğiniz gösteren belge
  • Yaşam masraflarınızı, öğreniminizi, sağlık hizmetlerinizi ve ülkenize geri dönüş masraflarını karşılayacak yeterli finansmanınız olduğunun kanıtı
  • Sağlık sigortası
  • 21 Yaşından büyükseniz sabıka kaydınızın bulunmadığının kanıtı

Belçika’da üniversite okumak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.