Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları
Sovyetler Birliğinden 1991 yılında ayrılan Kazakistan, bağımsızlığına kavuştuktan çok kısa bir süre sonra politik ve ekonomik anlamda ilerleme kaydetmiş bir ülkedir. Sanayi alanında hızlı bir şekilde ilerleyen ülkede petrokimya sektörü ülkenin lokomotifi olmuştur.  Kazakistan, yer altı ve yer üstü kaynaklar açısından zengin olduğu için küresel güçler tarafından dikkatle takibe alınmıştır. Özellikle, kömür, doğal gaz ve uranyum açısından zengin olan ülke gelecekte söz sahibi olacak ülkelerden biri olarak görülmektedir.
Çeşitli ülkelerden gelen yabancı yatırımlar ile günden güne gelişen bir ülke konumundadır. Ancak, kendi kaynaklarını kendisi işleyemediği için başka ülkelerin yönlendirmesi ile hareket etmektedir. Kazakistan iş imkanları oldukça geniş olup iş ilanları çeşitli internet siteleri üzerinden yayınlanmaktadır. Yabancı ülkelerden Kazakistan’a çalışmak için birçok insan gitmektedir. Özellikle Türk şirketlerinin bu ülkedeki yatırımlarından dolayı, Türkler için çok sayıda iş imkanı bulunmaktadır. Ülkede yerli işçiler çok daha az ücretlerle çalışma imkanı bulurken, yabancı işçiler oldukça yüksek ücretlerle çalışma imkanına sahiptirler.

Kazakistan’da Türkler İçin İş İmkanları

Türkiye, Kazakistan’da yatırım yapan ülkelerin içinde 17. sırayı almaktadır. Orta Asya’da en fazla yatırım yapılan ülke konumundadır.  Kazakistan’daki Türk firmaları genellikle, inşaat, petrol, gıda, ilaç ve kimya sanayi, otelcilik, sanayi ve savunma alanlarında sürekli artan oranda yatırım yapmaktadır. Bu yatırımın toplam değeri 2 milyar dolar civarındadır.
Ülkeye dış ülkelerden sürekli beyin göçü gelmektedir. Bunun en büyük sebebi, ülkede yetişmiş ve eğitimli iş gücü eksikliği bulunmasıdır. Kazakistan iş imkanları oldukça fazla olan bir ülkedir. Ülkede inşaat sektörü Türklerin elinde, petrol kaynakları Avrupa devletlerinin elinde ve doğal gaz kaynakları da Çinlilerin elindedir.
Türk müteahhitler Kazakistan’da yaklaşık 400’ün üzerinde proje gerçekleştirmişlerdir ve bu projelerin değeri yaklaşık olarak 18 milyar dolar civarındadır. Kazakistan’da çalışmak isteyenler için buradaki Türk firmaları oldukça caziptir. Ülkede petrokimya endüstrisi ve inşaat sektörü en fazla Türk işçi çalıştıran sektörlerdendir. Madencilik ve taş ocağı sektörlerinde çalışanlar ülkedeki en yüksek maaşı alanlardır.
İnşaat sektörünün Türklerin elinde olması bu sektörde çok fazla Türk işçiye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Ülkenin çalışma koşulları incelendiğinde çok fazla zorlayıcı olmadığı görülmektedir. Kazakistan’da mesai saatleri genellikle çalışılan firmaya göre değişmektedir. Yaşam koşulları biraz zorlayıcı olsa da ülkede Türkler ayrı bir sevildiği için diğer yabancılara göre daha şanslıdırlar.

Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları

Kazakistan’da Çalışmak. Kazakistan İş İmkanları

Kazakistan’da İş İmkanları Nelerdir?

Topoğraf, elektrik mühendisi, mimar ve iç mimar en fazla alımı yapılan mesleklerdir. Bu alanlarda iş sahibi olabilmek için Kazakça yada Rusça bilmek tercih sebebi, en az konusunda 5 yıl tecrübeli olması ve seyahat engeli bulunmaması şartları aranmaktadır.
Kazakistan’da çalışmak isteyenler için özellikle enerji, tarım, bilişim ve inşaat alanlarında istihdama ihtiyaç vardır. İşçiye ihtiyaç duyulan sektörler bunlarla da bitmiyor. Kuaförlük, aşçılık, grafik dizayn, kaporta, otomotiv yan sanayi, yazılım, inşaat mühendisliği ve demir işlemeciliği gibi sektörlerde de elemana ihtiyaç duyulmaktadır.
Ülkeye girişte vizeye gerek olmadığından Türklerin giriş çıkışı çok kolay olmaktadır. Ayrıca, bölgede çok sayıda Türk firması olduğu için, Türk işçiler çok büyük zorluklar ile karşılaşmamaktadır.
Ülkede balık fiyatları oldukça pahalı ve ülkeye Türkiye’den balık ithalatı yapan birkaç firma bulunmaktadır. Bu nedenle bu alanda yapılacak olan yatırımlarda başarılı olunabilir.
Kazakistan’ın her yerinde lüks araba bulmak mümkün olmasına karşın arabanın bozulması ya da kaza yapması durumunda arabayı tamir edecek kalifiye işçi bulmak mümkün değildir. Ülkede yüzlerce firma olmasına karşın reklam ve prodüksiyon alanında çok fazla yatırım bulunmamaktadır. Özellikle Türk lokantalarına yabancıların ilgisi çok fazla ve kaliteli hizmet ile kaliteli yemek çok kısa sürede kabul görmektedir.
Ülkedeki makarnanın % 80’i Türkiye’den gitmektedir. Makarnanın yanı sıra tahıl ürünleri için Kazakistan, ideal bir pazar olarak görülmektedir.
Kazakistan iş imkanları açısından oldukça zengin bir ülke konumundadır. Hizmet sektöründe de kaliteli hizmet bulmak oldukça güçtür. Geliri artan halk kişisel bakımına daha fazla özen gösteriyor.  Kuaförlük alanında ülkede kaliteli hizmet bulmak neredeyse imkansızdır. Halk kalitesi yüksek kuaför salonlarını tercih etmektedir.
Kazakistan’da çalışmak, Kazakistan’da maaşlar, sosyal yaşam, Kazakistan iş ilanları ve Kazakistan hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.
İş birliği yaptığımız firmaların sizi fark etmesi için tecrübelerinizi ve mail adresinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.
Kazakistan’da Üniversite Okumak
Kazakistan Çalışma İzni ve Oturma İzni
Kazakistan’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat
Kazakistan’da Yaşam Giderleri
Kazakistan’da Maaşlar
Kazakistan’da Nasıl İş Bulunur
Kazakistan’da İş Kurmak