BİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır?
Bimer Başbakanlık iletişim merkezi olarak, vatandaşların daha iyi hizmet alması ve resmi kurumlarda uğradıkları haksızlıkları beyan ederek direkt Başbakanlıkla iletişim kurması için hazırlanmış bir platformdur. Devletin halkın yanında olduğunu göstermek amacıyla kurulmuştur ve halkın şikayetlerinin daha kısa zamanda ve kolay bir şekilde çözüme kavuşması amacını gütmektedir.
Halka ilişkilerin yürütülmesini sağlayan Bimer, halkın hastanelerde, okullarda, devletin yurtlarında, belediyelerde, kaymakamlıklarda değiştirmek istedikleri şeyleri beyan ettiği bir platformdur. Halkın haksızlıkla daha az karşılaşmasını ve uğradığı takdirde bunun bildirilerek çözüme kavuşmasını sağlayan Bimer, tüm halka açıktır.
24 Haziran’da kapatılan Başbakanlık kurumunun ardından Bimer başvuruları Cimer’e yapılmaya başlanmıştır. Cimer, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi olarak hizmet veren ve Bimer’in yaptığı işin aynısını yaparak, halkın eşit haklara sahip olmasını sağlayan bir platformdur.
Bimer ve Cimer’e Türkiye’de yaşayan tüm halk başvuru yapabilmektedir.

BİMER'e Başvuru Nasıl Yapılır?

BİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır?

BİMER’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Bimer’e çeşitli başvurular yapılabilmektedir. Hangi başvuru kişinin rahatına geliyorsa, kişi onu kullanarak şikayetini veya isteğini Cumhurbaşkanlığına bildirebilir. Başvurular genellikle internet üzerinde e-devlet girişi yapılarak oluşturulan başvurulardan oluşmaktadır. Fakat bunun dışında, mektup, faks ve şahsi başvurular da kabul edilmektedir. İsteyenler telefon üzerinden de başvuru yapabilir.
Bimer’in dilek ve şikayetleri aldığı telefon numarası “Alo 150” olarak belirlenmiştir. İsteyen kişiler “https://www.cimer.gov.tr/” adresini kullanarak da başvuru yapabilir. En erken dönüş internet aracılığıyla yapılan başvurulara sağlanmaktadır. Bu nedenle durumun aciliyeti varsa, internetten başvuru yapılması daha uygun olacaktır.
Bimer ile direkt olarak Cumhurbaşkanlığına bağlanmak istemeyen ve sorunlarını il valilerinin de çözebileceğini düşünen kişiler, “Alo 1150” yi tuşlayarak il valilikleri ile de iletişime geçebilirler. Bu sorunların daha kısa sürede çözüme kavuşması için sağlanmış bir alternatiftir ve il valilikleri sorunların kendilerini aştığını düşündükleri takdirde, kişiyi Cumhurbaşkanlığına yönlendirmektedir.
Bimer başvurusu yapılıp sorun veya istek dile getirildikten sonra, başvurunun durumu yine aynı internet sitesinden takip edilebilir. Bu sayede kişi hem sorununun çözülüp çözülmediğini öğrenmiş olur, hem de Bimer ile halk arasında bir güven sağlanmış olur.