Hollanda’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler
Hollanda, sunmuş olduğu yüksek yaşam kalitesi açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisidir. Ülke içerisinde her türlü marka ve hizmete kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Hollanda güçlü ekonomiye sahip bir ülkedir. Bu yüzden sosyal imkanlar ve hayat standartları pek çok ülkeye göre yüksek olup, iş imkanları da oldukça fazladır.
Kişisel güvenlik, eğitim ve hayat kalitesi (trafik, sağlık, iklim vs.) açısından, özelikle Avrupa ülkeleri içerisinde Türkler tarafından ilk üç ülke içerisinde tercih edilmektedir. Alınan maaşlar açısından ülkemize göre bir kur farkı olsa da, ülkedeki fiyatlar ve harcamalar ile kıyaslandığında maaşlar giderleri ancak karşılamaktadır. Yani yaşam kalitesi ve standardı ülkemize göre daha yüksek seviyedeyken, yüksek miktarlarda para biriktirme hayali, son yıllardaki ekonomik krizler düşünüldüğünde biraz zorlaşmıştır.
Öğrenciler açısından Hollanda’da yaşam giderleri düşünüldüğünde, eğitim oldukça kaliteli olmasına karşın, diğer ülkelerle kıyaslandığında ülke daha pahalı kalmaktadır.

Hollanda’da Kira Giderleri ve Ev Fiyatları

Hollanda’da yaşam giderleri arasında önemli ana kalemlerden birisi kira masrafıdır. Amsterdam başta olmak üzere, nüfusun yoğun olduğu merkezi bölgelerde hem kira ücretleri yüksek, hem de kiralık ev bulmak biraz zordur. Asgari ücret alan bir aile için, ülkemizdeki kiralar ile kıyaslandığında kiralar, İstanbul’daki fiyatlara yakındır. Ancak ülkede maaşlar genellikle asgari ücretin üzerinde olduğu için, kiralar rahatlıkla karşılanabilir seviyelerdedir.
Bekar birisi için ortalama 735 Euro’ya ev bulunabilirken, çocuklu aileler için ortalama 1.100 Euro civarında kiralık evler bulunabilmektedir. Kabaca en düşük ev kirası şehir merkezinde 1 odalı evler için 1.100 Euro ile 1.500 Euro iken şehir dışında bu rakam 450 Euro ile 620 Euro arasında değişmektedir. Şehir merkezinde 3 odalı bir ev için ev kirası ortalama 1.100 Euro ile 2.500 Euro arasında değişirken, şehir dışında ortalama kira fiyatları 1.500 ile 1.800 Euro arasında değişmektedir. Hollanda ev kiralamak için en popüler emlak firmaları arasında Remax, Century 21 Global, Lutz Real Estate, TREC Housing De VriesRobbe, STARK gelmektedir.
Hollanda’da ev kiralarken 3 veya 4 kira bedelinde depozito ücreti alınmaktadır. Hollanda’da ev kiraları tamamen banka üzerinden ödenmektedir. Elden kira ödemesi yasak olup tespit edilmesi durumda cezai işlem uygulanır. Hollanda’da kiraladığınız evden çıkarken, kira sözleşmesi kapsamındaki eşyalardan biri alınırsa, hırsızlık olarak değerlendirilmektedir. Hollanda’da ev sahipleri çoğunlukla kiracılarla mail yoluyla görüşmektedir.
Hollanda’da ev satın almak istediğinizde şehir merkezinde metrekaresi 2.500-7.000 Euro arasında olup, şehir dışında bu fiyat 1.800-4.000 Euro’ya kadar düşmektedir.

Hollanda’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

Hollanda’da Yaşam Giderleri. Kira, Gıda, Genel Giderler

Hollanda’da Ulaşım Giderleri

 Hollanda’da yaşam giderleri kapsamındaki bir diğer ana kalem de ulaşımdır. Ülkede şehir içi ulaşımda bisiklet çok fazla ön plandadır. Uzak mesafedei şehirler arasında ulaşım için tren, uçak ve otobüs toplu taşıtları tercih edilmektedir.
Danimarka ile birlikte Avrupa’nın en çok bisiklet kullanıcısına sahip ülkesi olan Hollanda’da sadece Amsterdam’da 600.000’in üzerinde bisiklet bulunmaktadır. Şehirdeki bisiklet yolları ve kavşakları çok güvenli olup, ülkede ulusal bir bisiklet politikası uygulanmaktadır. Bu politika kapsamında toplu taşıma için bisiklet kullananlara çeşitli avantajlar devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu konuda tek dezavantaj, ülkede en yaygın hırsızlık türünün bisiklet hırsızlığı olmasıdır. Bu yüzden bisikletleri güvenli bisiklet parklarına koymak avantajlıdır. Dünyanın en büyük bisiklet parkı Hollanda’nın Utreckt kentinde olup kapasitesi 12.500 bisiklettir.
Hollanda çok büyük bir ülke olmamakla beraber, bisikletten sonra en çok tercih edilen ulaşım aracı trendir. Tren ile iyi bir rota belirlerseniz ülke turu bile atabilirsiniz. Özellikle yoğun olmayan saatlerde yolculuk yapılırsa bilet fiyatları oldukça ucuza gelmektedir. Tren yolculuklarında Belçika-Brüksel, İngiltere-Londra, Fransa-Paris, Almanya-Hamburg ve Berlin sıklıkla tercih edilen noktalardır.
Hollanda’da diğer bir ulaşım aracı olan otobüs, tren ile kıyaslandığında daha çok vakit kaybettirmesine karşın fiyatları trenle yolculuktan daha ucuzdur. Bu konuda ayrıntılı bilgiye  http://www.eurolines.nl/ linkinden ulaşabilirsiniz.
Hollanda’da yerel ulaşımda kullanılan tek yönlü bilet fiyatları 2 – 3,5 Euro arasında değişmekte olup, aylık pass biletleri daha avantajlı olup, türüne göre 50 -100 Euro arasında değişmektedir. Taksi ücretleri ise açılış 3-6 Euro arası olup, km başına 2 ile 2,60 Euro arası, 1 saat bekleme ücreti 30 Euro civarındadır.

Hollanda’da Fatura Bedelleri

Hollanda’da kredi kartı yerine daha çok Pin kart veya nakit kart kullanılmaktadır. 4 kişilik bir ailenin Hollanda’da yaşam giderleri ortalama olarak sağlık için 185 Euro, İnternet ve diğer faturalar için 230 Euro, Araba vergisi ve sigortası için 95 Euro, market alışverişleri için 700 Euro, eğlence ve sosyal faaliyetler için 500 Euro, kira için 1.100 Euro olarak hesaplanabilmektedir.
Restoran fiyatları açısından değerlendirildiğinde, ucuz bir restoranda tek kişilik yemek bedeli 10-20 Euro arasında, orta sınıf bir restoran iki kişilik yemek bedeli yaklaşık 40-70 Euro arası, standart fastfood restoranlarında yemek bedeli 6,5-8,5 Euro arasında değişmektedir.
Boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler için fitness kulüplerinde aylık ücretler 20-50 Euro arasında değişmekte olup, sinema ve tiyatro benzeri etkinlikler için 10-15 Euro arasında ücretler bulunmaktadır.
Hollanda’da çocuk bakımı aylık 700-1.800 Euro arasında olup, ilkokul ve dengi okullar için yıllık 4.200-12.000 Euro arası ödenmektedir.
Hollanda’da yaşam giderleri, elektrik, ulaşım, ev kiraları, gıda, internet, su faturası gibi konularda daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.
Hollanda’da çalışma imkanları, iş olanakları, maaşlar ve eğitim imkanları gibi konular için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.
Hollanda’da Üniversite Okumak
Hollanda Göçmenlik Şartları
Hollanda Çalışma İzni ve Oturma İzni
Hollanda’da İş Kurmak, Şirket Açmak
Hollanda’da Nasıl İş Bulunur?
Hollanda’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri
Hollanda’da Çalışmak. Hollanda’da İş İmkanları
Hollanda’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat