Bir Müşteri Nasıl Kazanılır?
Her sektör için müşteriler önemlidir. Müşteriler olmazsa iş fikrinin başarısızlığa mahkum olması kaçınılmaz olur.
 Müşteri kazanmak çok sayıda sektörün temel amacıdır. Peki müşteri gerçek anlamda nasıl kazanılır? Müşteri kazanmak ne demektir?Müşteri kazanmak, birçok müşterinin sürekli sizi tercih etmesi demektir. Bunun için olumlu geri bildirimlerin yanı sıra, sizin hakkınızda olumlu düşünmeleri de önemlidir. Mesela internet üzerinden satış yapan bir işe sahipseniz, zamanında ürünleri göndermek, minik de olsa hediyelerle müşterileri sevindirmek son derece önemlidir.

Müşteriler hediyelere bayılırlar. Bu yüzden hediyelerle sevindirdiğiniz birçok kişi sizin hakkınızda olumlu şeyler düşünecektir. Bir alışverişin başarılı olması demek, hem zamanında teslim alınması, hem uygun fiyatlı olması hem de müşterinin yeniden alışveriş yapmak istemesidir. Bu sağlandığında müşteri kazanılmış demektir.

Geri Bildirimler

Alışveriş sonucunda müşterinin geri bildirimi diğer müşterilerin alım kararını etkileyecektir. Bu da size düşen bir göreve işaret eder. Müşterilerinize alışverişten memnun kaldıklarının nedenini sorun. Memnun kalmayanlar olmuşsa özellikle onlarla ilgilenin. Eğer sizden memnun kalmışlarsa,  zaten onları kazanmışsınızdır. Ama önemli olan olumsuz geri bildirimde bulunanlardır. Olumsuz geri bildirimde bulunulmuşsa, o müşteriye ulaşın ve kendinizi affettirin. Ne olursa olsun size olan olumsuz yargısını değiştirmeye çalışın.
Olumsuz yorumlar da olumlu yorumlar da müşterilerin etkilenmesine neden olur. Bu yüzden geri bildirim alıp şikayetleri yönetmeniz son derece önemlidir. Çözüm odaklılık için geri bildirimler son derece önemlidir.

Özel Kampanyalar

Müşterilerinizin doğum günleri ya da özel günlerinde kişiye özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Müşteri kazanmanın yolları seviyeli ve sadık bir şekilde müşterinin sıkılmasına neden olmayacak bir satış politikası tercih edilmesidir. Doğru çözümler bulmanızı sağlayan ve çözüm odaklı hizmet veren birçok firma, indirimler, taksit avantajları ve diğer avantajları sunarak satışları müşteri odaklı yapmaya çalışır.

Bir Müşteri Nasıl Kazanılır

Bir Müşteri Nasıl Kazanılır

Manevi Tatmin 

Son olarak müşterinin sadece maddi olarak değil manevi olarak da sizden memnun olmasını sağlamanız gerekir. Manevi olarak size karşı bir marka bağımlılığı geliştirilmesi için cazip kampanyaların yanı sıra sürprizler yapmanız da etkili olacaktır. Özellikle nötr ve olumsuz müşteriler için belki promosyonlar gönderebilir, indirim ve eşantiyon ürünler hediye edebilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun müşterilerin manevi açıdan da sizi tercih etmeleri önemlidir. Müşteri memnuniyeti anketleri büyük firmaların çok önem verdiği araştırmalardır ve bunlar sayesinde geri bildirimleri öğrenerek kendilerini geliştirebilirler. Siz de bu sistemi kullanarak müşteri kazanabilirsiniz. Unutmayın birini kazanmanız birden fazlasını kazandıracaktır.