Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar
Kredi çekmek için gereken şartlar artık herkesçe bilinmektedir. Özellikle kredi notu düşük olanların kredi kullanma şansı bulunmamaktadır.
 Kredi çekmek için gereken şartlar krediyi ödemeye yetecek kadar gelirin olmasıyla başlıyor. Kişinin daha önceki banka ilişkilerine dayanarak kredi çekmesini sağlayan kredi notu, kredi kullanımı için son derece önemlidir. Temiz bir sicil söz konusuysa, kredi kullanmak için zaten çalıştığınız bankalar size teklif getirecektir. Kredi kullanmanız birçok banka için avantajdır. Bu yüzden size kredi vermek için can atacaklardır. Ancak ödeme yapacak kadar bir servetiniz olması gerekir. Malınız ve mülkünüz ne kadar çoksa, kredi limitiniz de o kadar artacaktır.

Temiz Sicil Olması Şart

Daha önce siciliniz bozulmuşsa ve yeteri kadar ödemeniz düzenli değilse mutlaka banka bunu dikkate alacaktır. Bu yüzden kredi kartı ödemelerinizi geciktirmemeniz, ihtiyacınız olmayan kredi kartı ve hesaplarınızı kapatmanız gerekir. Kullanılmayan hesaplarınızın da aktif olmasının bir anlamı yoktur.
Kredi sicilinizin temiz olması demek kredi kartı ödemelerinizi aksatmamanız, bankada az da olsa birikiminizin olması demektir. Bunu sağlayabiliyorsanız kredi çekmek için gerekenler arasında en önemli ikinci şartı sağlamış olursunuz.

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Sürekli Çalıştığınız Bankayı Tercih Edin

Maaş aldığınız bankayı tercih ederseniz, daha yüksek limitli kredi kullanabilir, daha çok avantaj elde edersiniz. Kredi kullanımı için size sunulan teklifler ön onaylı limitinize göre değişecektir. Bunu sağlamak istediğinizde her zaman çalıştığınız, maaşınızı aldığınız ve yatırımınızın bulunduğu bankayı seçmeniz uygun olacaktır.
Kredi başvurusu yaparken gerekli belgeler şunlardır:

  • Maaş bordrosu, gelir belgesi
  • Mülklerin fotokopisi
  • Kimlik belgesi
  • Varsa şirket vergi levhası

Bu tür evrakların çoğuna gerek yoktur. Çünkü çalıştığınız banka birçok şeyi sistem üzerinden görebilmektedir.

Kredi Kullanımı Şubeye Gitmeden de Yapılıyor

Kredi başvurusu şubeye gitmenize gerek kalmadan da yapılabiliyor. Birçok banka ön onaylı kredi limitinizi anında hesabınıza iletiyor. Böylece ihtiyacınız olduğunda nakit kullanabiliyorsunuz. Ama bu kredileri kullanmadan önce faiz oranlarına dikkat etmelisiniz. Bu tür ön onaylı kredilerde yüksek faizler söz konusu oluyor ve geri ödemeniz kullandığınız miktarın birkaç kat fazlası oluyor.

Kredi kullanım limiti herkesin gelir durumu ve bankalarla olan ilişkilerine göre değişiyor. Bu yüzden bankalarla olan ilişkilerinize göre size verilecek üst limitler de değişecektir. Doğru bir kredi kullanımı gerçekleştirmek istediğinizde sürekli çalıştığınız bankalar size özel faiz oranları teklif edecektir. Buna göre kredinizi kullanarak en az geri ödeme şeklinizin hangisi olduğunu inceleyip karar vermelisiniz.